Přeskočit na obsah

Kolyma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránceKolyma (rozcestník).
Kolyma
řeka u města Debin
řeka u městaDebin
Základní informace
Délka toku2 129 km
Plocha povodí643 000 km²
Průměrný průtok3 900 m³/s
SvětadílAsie
Zdrojnice
Ústí
Protéká
RuskoRuskoRusko(Magadanská oblast,Sacha)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán,Východosibiřské moře
Povodí
Povodí
Geodata
OpenStreetMapOSM,WMF
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Kolyma(ruskyКолыма,jakutskyХалыма) jeřekav severovýchodní částiSibiře.ProtékáMagadanskou oblastíaJakutskou republikouvRusku.Je dlouhá 2 129km.Povodí řeky je 643 000km²a zasahuje také na územíČukotského autonomního okruhu.

Průběh toku[editovat|editovat zdroj]

Vzniká soutokemzdrojnicAjan-JurjachaKuluvMagadanské oblasti.Zdrojnice pramení na svazíchChalkanského hřbetu.Na horním toku nad ústímBachapčiteče v úzké a hlubokédoliněpohořím Čerského.V tomto úseku se vkorytěvyskytujípeřejeaříční prahy.Nejvýznamnější z nich jsouPrižimajuščijaDlinnyj porognad ústímBachapči.Na středním toku je dolina široká. Na dolním toku v délce 1150 km protékáKolymskou nížinou,kde je levý břeh nízký a pravý místy hornatý. Koryto je velmi členité a rozděluje se na mnohoramen.Ústí doKolymského zálivudoVýchodosibiřského mořetřemi hlavními rameny, z nichžKolymskaja(také zvanéKamennaja) umožňujevodní dopravu.Další dvě jsouPochodskajaaČukočja.Délkadeltyje 110 km a rozloha 3 000 km²

Přítoky[editovat|editovat zdroj]

Vodní režim[editovat|editovat zdroj]

Zdrojem vody jsousněhové(47 %) adešťové(42 %)srážkyapodzemní voda(11 %). Průměrný ročníprůtokvody uSredněkolymskuve vzdálenosti 641 km odústíčiní 2250m³/s,maximální průtok dosahuje 25 100 m³/s v červnu a minimální 23,5 m³/s v dubnu). Průtok v ústí činí 3900 m³/s, což představuje roční odtok 123km³.Ročně unáší 5,5Mtpevných usazenin. Zamrzá v poloviněříjnazřídka už na koncizáří.Před úplným zamrznutím po dva dny až měsíc unášíkryaledovou tříšť,která se může v některých místech hromadit. V zimě se vytvářejínáledí.Rozmrzá ve druhé poloviněkvětnaaž na začátkučervnaa opět po 2 až 18 dní unáší led a ten může vytvářet zátarasy. Od poloviny května do září dosahuje nejvyšších stavů. Rozsah kolísání hladiny činí až 14 m.

Využití[editovat|editovat zdroj]

Satelitní snímek ústí Kolymy do Východosibiřského moře (2019)

Vodní dopravaje možná odústířekyBachapča,pravidelná pak odUsť-Sredněkanapo dobu 3 až 3,5 měsíce. Hlavní přístavy jsouUsť-Sredněkan,Zyrjankaa v ústíČerskij,Zeljonyj MysaKraj Lesov.Nad ústímDěbinubyla vybudovánaKolymská vodní elektrárna.Na dolním toku je rozvinutýrybí průmysl(síh malý,muksun,síh severní,nelma obecná,síh omul).

V povodí řeky jsou nalezištězlata.První zlato zde našel za první světové války Tatar Safi Šafigulin, který dezertoval z ruské armády.[1]V průběhu druhé světové války na kolymském zlatu závisela výroba sovětských tanků, letadel, děl, válečných lodí a nákup potravin.[2]Zlato v povodí Kolymy běhemStalinovyhrůzovlády těžili vězni zgulagůa miliony[zdroj?]jich zde zahynuly.Silnice Kolymaje dodnes zvanáCesta kostípodle mnoha vězňů, kteří jsou v ní pohřbeni; protože je silnice postavena napermafrostu,bylo praktičtější zakopávat mrtvé přímo do silnice, než vedle ní kopat nové hroby.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. USTIJEV, Jevgenij Konstantinovič.U pramenů Zlaté řeky.1. vyd. Praha: Orbis, 1976. 262 s. Kapitola Boriskova šachta, s. 24.
  2. USTIJEV, Jevgenij Konstantinovič.U pramenů Zlaté řeky.1. vyd. Praha: Orbis, 1976. 262 s. Kapitola Sredněkanská zlatá pole, s. 56.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • (rusky)Davydov L. K.Hydrografie SSSR.č. 2. Leningrad: [s.n.], 1955.(Давыдов Л. К., Гидрография СССР, ч. 2, Л., 1955)
  • (rusky)Zalogin B. S., Rodionov N. A.Oblasti ústí řek v SSSR.Moskva: [s.n.], 1969.(Залогин Б. С., Родионов Н. А., Устьевые области рек СССР, М., 1969)
  • (rusky)Zdroje povrchových vod v SSSR.19. díl – severovýchod. Leningrad: [s.n.], 1969.(Ресурсы поверхностных вод СССР, т. 19- Северо-Восток, Л., 1969)
  • (rusky)Domanickij A. P., Dubrovina R. G., Isajeva A. I.Řeky a jezera Sovětského svazu.Leningrad: [s.n.], 1971.(Доманицкий А. П., Дубровина Р. Г., Исаева А. И., Реки и озёра Советского Союза, Л., 1971)
  • V tomto článku byly použity informace zVelké sovětské encyklopedie,heslo „Колыма “.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]