Přeskočit na obsah

Kraňsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kraňsko
StátRakouské císařstvíRakouské císařstvíRakouské císařství
Souřadnice
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Znak Kraňska
Horní, Střední, Vnitřní Kraňsko (Krain). dole Istrie (1714)
Historické Kraňsko na mapě současného Slovinska

Kraňskonebo téžKrajina(slovinskyKranjska;německyKrain;latinskyCarniola) je historická země. Téměř celá náleží v současnostiSlovinsku,pouze malý severozápadní výběžek, v němž se nacházíFusine in Valromana,náležíItálii.Kraňsko se rozkládá kolem řekySávyna rozloze 10 033 km². Leží meziRakouskem(Korutany) na severu aChorvatskem(IstriíaStředním Chorvatskem) na jihu; v rámci samotného Slovinska pak zemi ohraničuje ze západuGoricespolu se slovinskou částí Istrie (obojí spojeno doSlovinského přímoří) a z východuDolní Štýrsko.Tradičně se dělí naHorní,Dolní(tzv.Vindická marka) aVnitřníKraňsko.

Historickými hlavními městy bylyKranja později (od 14. století)Lublaň.

Dějiny[editovat|editovat zdroj]

Budova bývaléhoKraňského zemského sněmuv Lublani (v roce1902ji postavil český architektJan V. Hráský)

Prvními historickými obyvateli Kraňska byli podleHérodotaIllyrové.Ve 4. století př. n. l. území obsadily některékeltské kmeny(Carni/Καρνίοι – a to i benátskou provinciiKarniia Korutany/Kärnten) a v 1. století př. n. l. si oblast podmanilaŘímská říše.Poostrogotskéalangobardskénadvládě v 5. a 6. století začaly do Kraňska pronikatavarskéaslovanskékmeny. Je možné, že území bylo součástíSámovy říše.

V souvislosti s výbojiKarla Velikéhoproti Bavarům se Kraňsko dostalo pod franskou nadvládu. K roku973se poprvé uvádí jako samostatné území pod jményCarniola… vulgo Creina(název značí hraniční kraj, tak jako srbská Krajina v Bosně, nebo nynějšíUkrajina). Od té doby se také datuje kolonizace zeměNěmci.Od roku976spadá Kraňsko podvévodství korutanskéa stalo se objektem zájmu okolních zeměpánů, zejm. patriarchů aquilejských a vévodů rakouských. Ve sporech o korutanské dědictví ve 13. století vystoupil se svým nárokem také český králPřemysl Otakar II.,který se stal držitelem Kraňska v letech12691276.Po jeho pádu se Kraňsko stalo majetkem tyrolských hrabat a od roku1335bylo součástíhabsburskýchdržav.

Zanapoleonských válekbylo Kraňsko součástí tzv.Ilyrských provinciínáležejícíchFrancii,po „Bitvě národů“(1813) se však dostaly zpět pod rakouskou vládu. V letech18161849tvořilo částIlyrského království,poté bylo do roku1918jednou z korunních zemíRakousko-Uherskas titulemvévodství.V rámci monarchie disponovalo zemskou autonomií, jejímž nejvyšším legislativním orgánem bylKraňský zemský sněm,na kterém od konce 19. století převažovaly slovinské politické strany. Poprvní světové válcese většina Kraňska stala součástíStátu Slovinců, Chorvatů a Srbů(a s ním pak součástíKrálovství Srbů, Chorvatů a Slovinců), západní části však získalaItálie.V rámci Státu Slovinců, Chorvatů a Srbů a poté i v rámci Království Srbů, Chorvatů a Slovinců bylo Kraňsko začleněno do nově ustavenézemě Slovinska,zrušené roku1924.Podruhé světové válceItálie ztratila, ve prospěch Jugoslávie, téměř celou svoji část Kraňska, z níž jí zůstala pouze vesniceFusine in Valromana.Od té doby je téměř celé Kraňsko součástí znovuustaveného Slovinska.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Rahten, Andrej:Der Krainer Landtag.In:Die regionalen Repräsentativkörperschaften.Österreichische Akademie der Wissenschaften, Wien 2000,ISBN3-7001-2871-1,(Rumpler, Helmut – Urbanitsch, Peter:Die Habsburgermonarchie 1848–1918svazek 7, díl 2), s. 1739–1768.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]