Přeskočit na obsah

Krannerova kašna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krannerova kašna
Základní údaje
AutorJosef Max
Rok vzniku1850
Kód památky38166/1-10(PkMISSezObrWD)
Umístění
UmístěníPark Národního probuzení
StátČeskoČeskoČesko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Pomník Františka I.neboliKrannerova kašnačiHold českých stavůje stavební a výtvarnánovogotickápamátka nacházející se vparku Národního probuzenínaSmetanově nábřežínaStarém Městěv městské části a obvoduPraha 1hlavního městaPrahy.

Nápad postavit císařiFrantišku I.pomník vPrazevzešel z řadČeského zemského sněmu,jehož členové o tom rozhodli už v dubnu1835.Základní kámen byl položen v srpnu1845;realizace se ale značně protáhla, také kvůlirevolučním událostemv letech1848/1849.Teprve dne30. května1850byla v Praze naVojtěchem Lannou staršímnedávno zbudovaném (dnes Smetanově)nábřežíuprostřed malého parčíku odhalenakašnavnovogotickémstylu, jejímiž autory byli architektJosef Kranner,spolutvůrce dostavbykatedrály sv. Víta,a sochařJosef Max.Do pomníku ve tvaru vysokéfiály,vyrůstající z mělké nádrže osmicípého půdorysu, byla podbaldachýnvsazenabronzovájezdecká socha císaře, okolo níž stojí v kruhu postavy představující ideální stavy (mír, hojnost) a různé obory lidské činnosti (věda, umění, průmysl, obchod, orba, hornictví). V nižším patře pak stojí sochy symbolizující všechnytehdejší české krajea město Prahu.

Vztyčení pomníku panovníkovi, který byl symbolem reakce a potlačování všech liberálních a národních snah, vzbudilo v českých vlasteneckých kruzích nechuť;Karel Havlíček Borovskýdokonce na něj napsal posměšnýepigram:„Kol dokola Čechů chlouba a uprostřed stojí trouba. “[1]

Po vyhlášení samostatnéhoČeskoslovenskabyl pomník počátkem listopadu 1918 (zřejmě v reakci na strženíMariánského sloupu) zakryt plátnem.[2]Pomník vzal pod svou ochranuKlub Za starou Prahua podobně jako v případěpomníku maršála RadeckéhonaMalostranském náměstíprosadil nejprve zakrytí pomníku a následně demontáž sochy panovníka a její přenesení na bezpečné místo, aby se předešlo jejímu zničení revolučním davem.[3]V červnu 1919 byla jezdecká socha sňata a odstěhována do lapidáriaNárodního muzea.V následujících desetiletích se nenašel nikdo, koho by veřejně napadlo sochu na její místo vrátit.

Po roce 1989

[editovat|editovat zdroj]

Až v souvislosti s opravou kašny byla z iniciativyVladimíra Vihana,tehdejšího starosty městské částiPrahy 1zaODS,tato jezdecká socha znovu vsazena do kašny (29. srpna 2003), protože prý je čas skončit s ideologickými pohledy na historické památky. Reinstalace sochy proběhla v tichosti a navzdory očekávání se nesetkala s výraznějším zájmem či dokonce odporem veřejnosti. Do kašny však byla vsazena jen moderní kopie, originál sochy zůstal v lapidáriu.[1]Současně s tím byla opět do kašny přivedena voda a kašna začala opět sloužit svému původnímu účelu.

  1. abLIPRT, Pavel. Obrázky z Prahy: Krannerova kašna - jedinečná stavba a K. H.Borovský i František I..iDnes[online]. MAFRA, 2016-12-01 [cit. 2018-05-19].Dostupné online.
  2. [Zastřené pomníky].Národní listy.4.11.1918, s. 2. Večerní vydání, sloupec 5.Dostupné online.
  3. K výročí odstranění pomníku - Spolek Radecký Praha.radecky.org[online]. [cit. 2023-08-28].Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]