Přeskočit na obsah

Kryštof III. Bavorský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kryštof III. Dánský
král dánský, švédský a norský
Portrét
Kryštof III. Dánský
Doba vlády14401448,DánskoaŠvédsko
14421448,Norsko
Korunovace9. dubna1440v Dánsku
14. září1441ve Švédsku
1443v Norsku
Narození26. února1416
Úmrtí5. ledna1448
Helsingborg
PohřbenKatedrála v Roskilde
PředchůdceErik VII.
NástupceKristián I.(Dánsko)
Karel VIII.(NorskoaŠvédsko)
ManželkaDorotea Braniborská
DynastieWittelsbachové
OtecJan Falcko-Neumarktský
MatkaKateřina Pomořanská
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Kryštof III. Bavorský(26. února14165. ledna1448) – v letech14401448dánskýašvédskýa v letech1442–1448norskýkrál zdynastie Wittelsbachů.

Původ[editovat|editovat zdroj]

Erb Kryštofa III. Bavorského

Kryštof se narodil jako poslední, sedmý, avšak jediný do dospělosti přeživší potomekhornofalckéhokurfiřtaJana Wittelsbacha(† 1443) a jeho první manželkyKateřiny Pomořanské(† 1426), dcerypomořanského vévodyVartislava VII.zdynastie Greifen,sestry dánského králeErika VII.

Kryštof se narodil pravděpodobně vNeumarktuvHorní Falci,některé prameny však uvádějí iHelsingborgv Dánsku. Vychován byl na dvořeřímského králeZikmunda Lucemburského,neboť jeho otec byl spojencem Zikmundovým v jeho válkách s českýmihusity.

Kryštofova matka byla sestrou Erika Pomořanského, pomořanského vévody, který jako Erik I. panoval od roku1449v Pomořansku a před tím byl králemKalmarské uniev Dánsku (jako Erik VII.), ve Švédsku (jako Erik IX.) a v Norsku (jako Erik III.) Stejně jako Erik i Kryštofova matka byla po přeslici pravnučkouValdemara IV. Atterdaga(† 1375), posledního dánského krále z dynastie Estridsenů (nepočítaje v to královnuMarkétu I. Dánskou,jež v Dánsku panovala do roku1412).

Vláda[editovat|editovat zdroj]

Když v Dánsku, Švédsku a Norsku – zemích Kalmarské unie – došlo pro všeobecnou nespokojenost s vládou Erika VII. k jeho sesazení s trůnu, sněm dánského království se obrátil na Kryštofa jako na dalšího pokračovatele dánské královské linie s nabídkou královské koruny a on v roce1439přijel do Dánska a stal se jeho guvernérem. V roce1440jmenován králem a9. dubnaroku1440korunovánjako Kryštof III. Po dánské volbě poslal vyslance do Švédska, aby tam navázali vztahy se švédským sněmem; ve Švédsku byl guvernéremKarel Knutsson,který to akceptoval a Kryštof byl13. záříroku1441zvolen králem Švédska a den nato vUppsalekorunován. Následujícího roku1442byl zvolen i králem Norska. Po překonání odporu posledních stoupenců Erika a potlačení povstání vJutsku(1441) byl v roce1443korunován i králem Norska, přijav současně titulnordic archrex.V tomtéž roce, po smrti otce, převzal vládu vHorní Falci(Pfalzgraf von Neumarkt in der Oberpfalz).

Po převzetí vlády narovnal Kryštof vztahy sHanzou,potvrdiv její dřívější privilegia, i scírkvía s panovníkemHolštýnského vévodstvíhrabětem Adolfem VIII., jemuž udělil vlénošlesvické vévodství.Vláda krále byla omezená, oslabená nesnadnou spoluprací s mocnými rody všech tří království; v té situaci se král v počátcích svého panování snažil o zachování rovnováhy mezi všemi třemi zeměmi, později však podporoval dominanci Dánska. Napomáhal rovněž rozvoji měst, zvláštěKodaně.Za jeho vlády bylo nově kodifikováno švédské právo („Kristoffers Landslag “).

Ke konci jeho vlády se znovu projevily diskrepance s hanzovní ligou a předpokládá se, že Kryštof plánoval spojit se s různými německými knížaty se záměrem zaútočit naLübeck.Pravděpodobně plánoval i válku protiRusku.

Kryštof nabídl Švédům vrátit ostrovGotland,kde se usadil Erik Pomořanský, který odtud podnikalpirátskévýpravy a nikdy s králem Kryštofem nesouhlasil.

Kryštof se opakovaně musel vyrovnávat s komplikovanou vnitrostátní situací; kvůli vzrůstající nespokojenosti ve Švédsku svolal počátkem roku1448sněm doJönköpingu.5.nebo6. lednavHelsingborgunenadále zemřel, nezůstaviv dědiců. Byl posledním potomkem Valdemara IV. Atterdaga; jeho nástupceKristián I.položil základy novéOldenburské dynastie.RodWittelsbachů,k němuž Kryštof náležel, se vrátil na trůn Švédska v roce1654.

Manželství[editovat|editovat zdroj]

12. záříroku1445se vKodanioženil sDoroteou Braniborskou,nejmladší ze tří dcer (jediný syn zemřel při narození)braniborského markraběteJana,zvanéhoAlchymista,a jeho manželky vévodkyněBarbary Anhaltské;její nejstarší sestra Barbara (1423–1481) byla provdanávévodkyně milánskáa Alžběta (1425–1465) byla provdanávévodkyně pomořská.Z krátkého (dva roky a tři měsíce) manželství se nenarodil žádný potomek.

Kryštof zemřel5. lednaroku1448vHelsingborgua byl pochován vkatedrále v Roskilde.Po jeho smrti se jeho vdova z ekonomických důvodů na straně Dánska (byla obava, že v případě sňatku s jiným nápadníkem by Dánsko muselo vrátit její věno) provdala za nového krále, Kryštofova nástupceKristiána I.zOldenburské dynastie,jež vládne na dánském trůně dodnes.

Vývod z předků[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]