Přeskočit na obsah

Krymská válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O událostech roku 2014 pojednává článekAnexe Krymu Ruskou federací.
O událostech roku 2022 pojednává článekRuská invaze na Ukrajinu.
Krymská válka
konflikt:Rusko-osmanské války
Výjev z obléhání Sevastopolu od Franze Roubauda
Výjev zobléhání Sevastopoluod Franze Roubauda

Trvání18531856
MístoKrym,Balkánský poloostrov,Baltské moře,Černé moře
VýsledekPařížská mírová smlouva
Porážka Ruska
Strany
Osmanská říšeOsmanská říšeOsmanská říše FrancieFrancouzská říše
Spojené královstvíBritské impérium
Sardinsko-piemontské královstvíSardinie
podpora:
Rakouské císařstvíRakousko
Kavkazský imámátKavkazský imámátKavkazský imámát
Čerkeská konfederaceČerkesie
Abchazské knížectvíAbcházie
Ruské impériumRuské impériumRuské impérium kurdštípovstalci
ŘeckoŘecko(do r.1854)
Síla
400 000 Francouzů
300 000 Turků
250 000 Britů
30 000 Sardiňanů
700 000 Rusů
7 000 Bulharů
1 000 Řeků
Ztráty
Francie:
97 365 mrtvých
39 818 raněných
Osmanská říše:
175 300 mrtvých
Velká Británie:
22 602 mrtvých
18 253 raněných
Sardinie:
2 194 mrtvých
167 raněných
Celkem:
374 600 mrtvých
143 000 mrtvých a 81 000 raněných

Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Krymská válkabyl ozbrojený konflikt v letech18531856mezicarským RuskemaOsmanskou říšípodpořenou koalicíFrancie,Spojeného královstvíaSardinského království.Konflikt se odehrával především na poloostrověKrymu,kde se vSevastopolunacházela námořní základna ruskéčernomořské flotily.Válku vyvolala mocenská expanze Ruska naBalkáněa obava o osudnemocného muže na Bosporu,jak byla oslabená Osmanská říše označována. Výsledkem byla porážka Ruska stvrzenáPařížskou mírovou smlouvou.Počet obětí se odhaduje na 600 000, z toho ovšem jen asi šestina padla v boji, zbytek mrtvých připadl na nemoci způsobené katastrofálními hygienickými podmínkami a kolapsem zásobování.[1]

Začátek války

[editovat|editovat zdroj]
Alexandr Sergejevič Menšikov
Řečtí dobrovolníci na Krymu bojující na ruské straně

Původně byla krymská válka ozbrojeným konfliktem mezicarským RuskemaOsmanskou říší,první důvod k započetí bojů se ukázal překvapivě už v roce1850.Evropasi tou dobou odvykala od nepřetržitých válečných konfliktů a prožívalaprůmyslovou revoluci.V čeleFranciestál prezidentLudvík Napoleon Bonaparte,kterému se podařilo dosáhnout velkého diplomatického úspěchu na územíIstanbulu.OsmanskýsultánAbdülmecid I.předal do rukou Francouzů správukřesťanskýchchrámů vJeruzalémě.Protože byla tato funkce od nepaměti udělovánapravoslavnýmRusům, byl tímcarMikuláš I.nanejvýš pobouřen.

Osmanskýsultánsice cara uklidňoval a přesvědčoval, že se jedná jen o nedorozumění a že vše napraví, nicméně tou dobou už Abdülmecid I. dávno vsadil na podporu mocnostízápadní Evropy.Neměl tedy žádný důvod ani jeden ze svých slibů splnit. Po celé tři roky tak udržoval Mikuláše v nejistotě.

Mikuláš I. vyslal do Istanbulu diplomatickou misi pod vedením knížeteAlexandra Sergejeviče Menšikova,který proslul jako legenda ruského válečnictví, když se podílel na vyhnáníNapoleona I.ze země v roce1812.Měl se snažit o dohodu, která by umožnila Rusku stejná práva na zásah do záležitostí pravoslavného náboženství, jako umožnila Francii ukatolickýchkostelů a duchovních. Jednání však nikam nevedla. Menšikov například při svém prvním setkání se sultánem urazil Turky, když přišel v civilním oděvu místo v obvyklé vojenské uniformě. Odsuzoval také ústupky Turků Francouzům a požadoval výměnu vysoce postavených osmanských státních zaměstnanců.

Mikuláš I. se po neúspěšném jednání uchýlil k drastičtějším řešením. Kromě otázky poutních míst vPalestiněvyzdvihl car také, žeTurcipodle něj nedobře zacházeli s křesťanskou populací naBalkáně.Navíc usilovali Rusové o vojenský přístup zČernéhodoStředozemního mořepřesBosporaDardanely.Tyto důvody byly dostatečné k vyhlášení války a Mikulášova carská vojska vtrhla doValašskéhoaMoldavského knížectví,která byla v té době osmanskými podunajskýmivazaly.

Válka na Dunaji

[editovat|editovat zdroj]
Bitva u Sinopu,autor:Ivan Ajvazovskij

Na raduNapoleona III.seAbdülmecid I.zprvu pokoušel vyřešit spor sRuskemmírovou cestou. Svolal proto v roce1853kongres doVídně,kde se ale nevyřešilo téměř nic. Jediné, co se ukázalo, bylo, žeOsmanská říšeměla mít ve válce podporuFranciea pravděpodobně takéVelké Británie,protože jejíministerský předsedaGeorge Hamilton-Gordonz osobních důvodů odmítl stvrdit s Ruskem spojenectví.

4. října1853,po skončení jednání, vyslal sultán doValašskaaMoldavskasvá vojska, která byla ruskými šiky odražena. Dosáhla sice vítězství u městaOlteniţaa i přes počáteční neúspěchy dobyla přístavní městoSilistra,ale nepodařilo se jim znovu získat Rusy obsazené valašské městoCetate.Abdülmecid se o svá území a o vliv na Balkáně začal vážně obávat.30. listopadunavíc ruská válečnáflotanapadla černomořský přístavSinopa ve snadném boji ho vyrvala z rukouTurků.Ač tocarMikuláš I.považoval za svůj velký válečný úspěch, právě dobytíSinopumu nakonec zlomilo vaz.

Abdülmecid I. kvůli přímému ohroženíIstanbulupožádal francouzskéhocísařea britského premiéra o pomoc. Oba mu vyhověli, neboť i pro ně byla děsivá vize, že by úžinaBosporaDardanelypadla do carových rukou a že by bylo Rusko posíleno územími rozpadající se Osmanské říše. Francouzi byli motivováni i náboženskými a obchodními neshodami s Rusy.

Na přelomu let1853a1854obě velmoci vyslaly doČerného mořesvé floty, aby pomohly bránit turecké pobřeží. Posíleny ještě o několik málo osmanských lodí pak vypluly z Istanbulu a napadly přístavní městoOděsa,která byla centrem administrativy ruského černomořského námořnictva.

Oděsa byla vystavena nepřátelské palbě od února do dubna. S nasazením všech sil nakonec těžké boje přečkala, aniž by padla do rukou spojenců. Rusové se ale v touze po pomstě dopustili zásadních strategických chyb. Jednou z nich byla i jejich neopatrnost, když zaujali pozice na územíHabsburské monarchie(konkrétně vDobrudži[zdroj?]aBukovině). Rakouský císařFrantišek Josef I.z toho přirozeně nebyl nijak nadšen, a proto se přidal ke spojencům.

Francii, Británii a Osmanskou říši kromě Rakouska v rámciNěmeckého spolkupodpořilo iPruskov čele sFridrichem Vilémem IV..[zdroj?]K dovršení všeho se ke spojencům přidala iSardiniepod taktovkouSavojců,jmenovitěViktora Emanuela II.Rázem se tak celá situace obrátila proti carovi. Stála proti němu téměř celáEvropa.

Další průběh války

[editovat|editovat zdroj]
Britské jednotky proti ruským v bitvě u Balaklavy
Mapa Krymské války
Francouzi azuávovézAlžírskaběhem útoku na Malakov roku 1855
Ruští obránci v Sevastopolu, který padl až po ročním obléhání
93. pluk skotských horalů vbitvě na řece Almě

Velitelem britského vojenského kontingentu bylmaršál lord Raglan(†28. červen 1855), toho po jeho smrti vystřídal generálJames Simpson.Velitelem francouzského vojenského kontingentu bylmaršálJacques Leroy de Saint-Arnaud(†29. září 1854), který byl vystřídán generálemFrançoisem Certainem de Canroberta ten generálemPélissierem.Velitelem tureckého vojenského kontingentu bylOmar Paša Latas.Velitelem italského vojenského kontingentu bylAlessandro La Marmora(† 7. červen 1855). V únoru 1855 bylo na Krymu cca 32 tisíc britských vojáků, 100 tisíc francouzských vojáků, 28 tisíc tureckých vojáků a 15 tisíc italských vojáků. Bojující vojska byla napadena cholerou.[2]

Francouzi a Britové se po bojích o Oděsu vylodili na jihozápadním cípu poloostrovaKrym.Rusové sem museli rychle přesunout své muže. Car nařídil ustoupit vojskům z podunajských knížectví, která padla v nastalém zmatku do rukou Rakušanů.

Ruské vojsko bylo velice špatně vybaveno.Mikulášsi toho sice byl vědom, ale nezachoval se odpovídajícím způsobem. Jako velitele totiž zvolil knížete Menšikova, který tak dostal šanci napravit svou pověst po fiasku v Istanbulu. V první polní bitvě na Krymu, známé jakobitva na řece Almě,ke které došlo 20. září 1854, ztratil Menšikov téměř 6000 mužů z původních 33 000 a střetnutí skončilo drtivou ruskou porážkou. Jednou z klíčových okolností byla silná palebná převaha spojenecké pěchoty, vybavené novým druhemperkusních muškets drážkovanou hlavní systémuMinié(Britové používali puškuPattern 1853 Enfield), které se efektivním dostřelem rovnaly ruskému lehkému polnímudělostřelectvu.[3]Ruský vojenskýinženýrEduard Ivanovič Totlebenposléze shrnul, že například lehké polní baterie 17. dělostřelecké brigády, podporující moskevský pěší pluk, byly zlikvidovány palbou v salvách francouzské pěchoty na vzdálenost přibližně 500 metrů, aniž mohly efektivně odporovat:"za velmi krátkou dobu baterie ze 100 mužů obsluhy ztratila na 48 padlých a zraněných,"přičemž stejně se vedlo lehkým polním bateriím před borodinským pěším plukem, na které"dopadla záplava kulek z pušek"a musely spěšně ustoupit.[4]

Tato okolnost, značně měnící militární mechaniku pozemního boje, rovněž způsobila značnou averzi mnoha ruských vojáků k britským, kteří si stěžovali na jejich "barbarské" chování, neboť předstírali smrt či vážné zranění a následně na britské vojáky poskytující jim pomoc zblízka vystřelili či jinak zaútočili.[5]

Spojenecká armáda z dodnes nejasného důvodu nezaútočila na v podstatě nekrytý Sevastopol a místo toho po přesunu v noci z 27. na 28. září 1854 zahájila výkopem první paralely na jižní straně tzv.pravidelné obléhání města.[6]Vzhledem k tomu, že spojenci nebyli schopni Sevastopol zablokovat ze severu, do města mohly volně proudit zásoby a posily. Rozpoutala se krutá materiálová bitva, během níž spojenci nebyli dlouhou řadu měsíců schopni palbou dostatečně poničit improvizovaná, ale mohutná a odolná ruská zemní obranná postavení. Spojenci podrobili pevnost šesti takzvaným "bombardováním", kdy obranná postavení několik dní intenzivně ostřelovali pomocí obléhacích děl, moždířů a dělostřeleckých raket systémuCongreve.K šestému ostřelování nakonec bylo použito celkem více než 800 hlavní.

Snaha o vyproštění města vedla25. říjnakbitvě u Balaklavy,která – na rozdíl od následujícíbitvy u Inkermanuz5. listopadu– skončila nerozhodně. U Inkermanu byli Rusové, které opět vedl kníže Menšikov, drtivě poraženi.

Car Mikuláš I. roku1855zemřel. Poslední významná bitva, kterou mohl ovlivnit, se strhla17. únorau městaEutropia.I zde byl ale poražen. Vedení války za něj převzal jeho nástupceAlexandr II.Ve snaze zmírnit k nhũ đầu situaci obleženého Sevastopolu vyslal své muže do útoku naKars,což byla nejdůležitější osmanská pevnost ve východníAnatolii.Obléhání Karsutrvalo od června do listopadu 1855. Velitelem ruské armády na Krymu (místo Menšikova) se v tomto roce stal generálMichail Dimitrievič Gorčakov.[2]

Během obléhání Sevastopolu se Britové a Francouzi třikrát pokusili dobýt také přístavní městoTaganrog.To jim stálo v cestě kRostovu na Donu,který byl významným centrem ruských vojenských operací naKavkaze.Rusům se ale podařilo všechny tři útoky ustát. Dvakrát bylo obležené i vzdálené přístavní městoPetropavlovsk-KamčatskijnaKamčatce,vždy ale byli Britové a Francouzi donuceni se z pevniny i z ruských vod stáhnout.

Dne 9. září 1855 se spojencům po posledním, šestém ostřelování podařilo dobýt jižní stranu Sevastopolu poté, co neuspěl ani poslední ruský pokus o vyproštění přibitvě na řece Čorna.Severní strana města ovšem pevně zůstala v ruských rukou.

Mírová smlouva

[editovat|editovat zdroj]

Francie, která vyslala mnohem více vojáků do války než Británie a utrpěla daleko více ztrát, chtěla válku ukončit, stejně tak Rakousko. Boje ustaly v únoru1856.30. března1856 byla podepsánaPařížská mírová smlouva,která byla výsledkemPařížského kongresu.Rusové se v ní vzdaliKarsuaBudžaku,které připadly Osmanské říši a Moldávii. Anglie, Francie, Sardinie a Osmanská říše měly opustit všechna ruská města a přístavy obsazené spojeneckými vojsky (Sevastopol,Balaklava,Kamiš,Jevpatorija). Ruský car a sultán museli uznat neutralituČerného moře.

Související informace naleznete také v článcíchNovinářská fotografieaVálečná fotografie.

Krymská válka byla první, v níž byla veřejnost informována o válce prostřednictvím fotografií a zpráv posílaných telegrafem. Nejvlivnějším reportérem bylW. H. RussellzThe Times,jenž si jako první novinář vysloužil označení „válečný zpravodaj “.[7][8]Díky jeho zprávám v britském tisku se rozšířilo povědomí o všeobecné nekompetentnosti politického vedení války, což v lednu1855vyústilo v pád britskéAberdeenovyvlády.

Ošetřovatelství

[editovat|editovat zdroj]

Krymská válka ovlivnila moderní dějiny ještě jedním způsobem. Během obléhání Sevastopolu se zrodilo moderní ošetřovatelství a institut zdravotní sestry, a to především díkyFlorence Nightingalové,které vojáci přezdívali „dáma s lampou “. Dobrovolnice, především z řad mnišských ženských řádů, pomáhaly na bojištích už předtím a na místě působilo mnoho dalších ošetřovatelek, které například najala britská admiralita,[9]nebo se jednalo o dobrovolnice, jako například slavnou britsko-jamajskou markytánku a léčitelkuMary Seacole.[10]Nightingale, která působila především v zázemí v britských vojenských nemocnicích v Konstantinopoli, pomoc raněným především systematizovala, zavedla přísná hygienická a stravovací pravidla, zavedla institutnemocniční loděpro přepravu nemocných domů atp. Už první elementární opatření, která zavedla, stlačila úmrtnost v britských vojenských nemocnicích ze 60 ke 40 procentům. Stala se posléze vzoremHenri Dunantapři založeníMezinárodního červeného kříže.[11]

Důležitá data

[editovat|editovat zdroj]
  • květen 1853 – Rusové obsadili Moldávii a Valašsko v Osmanské říši
  • říjen 1853 – Osmanská říše vyhlásila válku Rusku
  • březen 1854 – Francie a Velká Británie vyhlásily válku Rusku
  • září 1854 – Spojenci vyhrálibitvu na řece Almě
  • říjen 1854 – Obléhání Sevastopolu;bitva u Balaklavy(útok britské lehké jízdy)
  • listopad 1854 – Rusové utrpěli těžkouporážku u Inkermanu
  • září 1855 – Pád Sevastopolu (bitva na řece Čorna)
  • únor 1856 – Ukončení bojů
  • březen 1856 – PodepsáníPařížské smlouvy
  1. Krymská válka byla jednou z největších podle počtu obětí.Reflex.cz[online]. [cit. 2020-06-19].Dostupné online.
  2. abDevatenácté století slovem i obrazem: Dějiny politické a kulturní.Díl I. Svazek prvý, nakladatel J.R.Vilímek, s. 443–448.
  3. WOHLMUTH, Petr.Východ proti Západu? Krymská válka (1853–1856) pohledem historické antropologie.1. vyd. Praha: Karolinum, 2020. 462 s.ISBN978-80-246-4602-2.S. 161–164.
  4. ТОТЛЕБЕН, Эдуард Иванович.Описание обороны г. Севастополя: Часть I..1. vyd. Санкт-Петербург: Тип. Н. Тиблена и Ко, 1863. S. 176, 184..
  5. WOHLMUTH, Petr.Východ proti Západu? Krymská válka (1853–1856) pohledem historické antropologie.1. vyd. Praha: Karolinum, 2020. 462 s.ISBN978-80-246-4602-2.S. 161–163.
  6. WOHLMUTH, Petr.Východ proti Západu? Krymská válka (1853–1856) pohledem historické antropologie..1. vyd. Praha: Karolinum, 2020. 462 s.ISBN978-80-246-4602-2.S. 170.
  7. HALLER, Michael. Alles schreiben oder den Mund halten? William Howard Russell, der erste Frontreporter.Die Zeit.Nr. 11 vom 8. März 1991, s. 45–46. Placený přístup z:https:// zeit.de/1991/11/alles-schreiben-oder-den-mund-halten/
  8. ATKINS, John Black.The life of Sir William Howard Russell… the first special correspondent.London: J. Murray, 1911, s. 388, 389. OCLC 458539305.
  9. RAPPAPORT, Helen.No place for ladies. The untold story of women in the Crimean war..1. vyd. Londýn: Aurum, 2007. 272 s.Dostupné online.
  10. SEACOLE, Mary.Wonderful Adventures of Mrs. Seacole in Many Lands..Londýn: Penguin Books, 2005.
  11. Příběh Florence Nightingalové: Jak získala přezdívku Dáma s lampou?.100+1 zahraniční zajímavost[online]. 2020-05-04 [cit. 2020-06-19].Dostupné online.(anglicky)
  • MAŠKOVÁ, Jana.Ošetřovatelství za krymské války.Praha, 2007. 107 s., 26 příl., 74 a 26 lit. Diplomová práce. Univerzita Karlova, 1. lékařská fakulta, Ústav teorie a praxe ošetřovatelství. Ved. práce Mgr. Jana Mlýnková. [Konzultant PhDr. Jaroslava Divišová.]

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]