Přeskočit na obsah

Kurzarbeit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kurzarbeitje termín, který se používá pro dohodu mezizaměstnanci,zaměstnavatelema státem. Zaměstnancům se zkrátípracovní dobaa ušlý příjem jim doplatí stát. Zaměstnavatel se zaváže, že nikoho nepropustí. V rámci české legislativy se řeší v § 209 zákoníku práce a v § 115 zákona o zaměstnanosti. Dělí se dle toho, zda u zaměstnavatele existuje odborová organizace. Kurzarbeit fungoval v několika evropských zemích běhemekonomické krizev roce2009nebo v průběhu pandemiekoronaviruv letech 2020 a 2021.

Pro stát je hlavní výhodou, že nedojde ke zrušení pracovních míst. Toto opatření je většinou přechodné, časově omezené a zavádí se sektorově, aby nedošlo ke zvýhodnění individuálních firem, a aby nebyla porušena konkurenční rovnováha na trhu. Finanční podpora, kterou stát na kurzarbeit vynaloží, je tímto způsobem zhodnocena lépe, než kdyby stát vyplácel podporu a další sociální dávky nezaměstnaným přímo. Zaměstnancům poskytuje kurzarbeit finanční jistotu a možnost využít více volného času na rekvalifikaci, případně včasného hledání pracovního uplatnění v jiných odvětvích. Firmám umožňuje kurzarbeit přečkat krizové období bez ztráty kvalifikovaných pracovníků.

Podmínky pro kurzarbeit[editovat|editovat zdroj]

Dle českého práva může zaměstnavatel obdržet státní příspěvek v případě splnění následujících podmínek:

  • zaměstnavatel nemůže zaměstnanci přidělovat práci na více než 20 % týdenní pracovní doby,
  • uzavře vládou předschválenou dohodu súřadem práce,
  • již poskytuje zaměstnanci náhradu mzdy,
  • zaváže se, že se zaměstnancem neukončípracovní poměr.

Z historie[editovat|editovat zdroj]

Dohoda „kurzarbeit “byla poprvé zavedena v roce1910s cílem udržení pracovních míst a kvalifikace dělníků při omezování těžby a zpracovánídraselných solívNěmecku.

Později bylo toto podpůrné opatření využito i ve vyhlášce o podpoře vnezaměstnanosti(Verordnung über die Erwerbslosenunterstützung) z roku1924v Německu.

Etymologie[editovat|editovat zdroj]

Slovo kurzarbeit je německého původu a doslovný překlad znamenákrátká(míněnozkrácená)práce.Ve slovanských jazycích (čeština,polština,slovenština) se většinou nepřekládá.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]