Kyretáž
Kyretáž(z francouzskéhocuretage,odcurer,vyškrabovat, čistit) nebolivýškrabje krátký operační zákrok v oborugynekologie,jehož podstatou je částečné odstraněníděložní sliznices pomocíkyretya při kterém dojde k vyčištěnídutiny děložní.Mimo jiné se jedná o dnes již jen řídce používaný způsob provedeníinterrupce.Zároveň může být kyretáží získaná tkáň zkoumána při dalším určování zdravotního problému.
Před zákrokem bývá nejprve roztaženoděložní hrdlo.Samotný zákrok se v České republice nejčastěji provádí vcelkové anestezii,v mnoha zemích dostává pacientka na výběr z více druhů anestezie (epidurální,lokální).
Využití
[editovat|editovat zdroj]Výkon se užívá terapeuticky k zástavě silnéhomenstruačního krvácení,ale také diagnosticky při nejasném nálezu (podezření napolyp,myom,nebonádor) v dutině děložní, nebo při odstranění nežádoucích zbytků poporodu/potratuv dutině děložní.
Výkon může být součástíhysteroskopie.Získaný materiál se odesílá khistologickémuvyšetření.
Bezpečnější alternativou kyretáže je hysteroskopie. Při hysteroskopickém výkonu jsou totiž veškeré úkony prováděny pod kontrolou zraku.
Dříve byla kyretáž známa především jako metoda chirurgické interrupce. Dnes je jižSvětovou zdravotnickou organizací(WHO) doporučována spíševakuumaspiracenebo nechirurgické metody interrupce.
Komplikace
[editovat|editovat zdroj]Tento výkon má díky pokrokům v medicíně minimum komplikací. Mezi komplikace kyretáže řadíme ty, které souvisejí s výkonem samotným – proniknutí kyrety dutinou děložní, silné krvácení, operace může být znesnadněna nitroděložními srůsty (Ashermanův syndrom,není-li taková komplikace řešena, může to v budoucnu zvyšovat pravděpodobnost napříkladmimoděložního těhotenství.). Jedním z rizik je také možnéproděravění dělohy,které může být nutné řešit pomocílaparoskopického zákroku.Další komplikace mohou být komplikace spojené s celkovou anestezií, které mohou být i při takto krátkém výkonu závažné.
Reference
[editovat|editovat zdroj]V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuDilation and curettagena anglické Wikipedii.
Literatura
[editovat|editovat zdroj]- VOKURKA M., HUGO J., Velký lékařský slovník, Maxdorf, 2009,ISBN978-80-7345-202-5
- ROZTOČIL A., Moderní gynekologie, Grada Publishing a.s., 2011,ISBN978-80-247-2832-2