Přeskočit na obsah

La Digue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
La Digue
Pohled z výšky na La Passe
Pohled z výšky na La Passe
LokalizaceIndický oceán
StátSeychelySeychelySeychely
Topografie
Rozloha10,08 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholNid d'Aigles (333 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel2 800(2014)
Hustota zalidnění277,8 obyv./km²
Největší sídloLa Passe
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

La Digueje ostrov naSeychelách.Nachází se 43 km severovýchodně od hlavního městaVictoriea patří ke správní jednotceLa Digue and Inner Islands.Má rozlohu 10,08 km² a je pátým největším obydleným seychelským ostrovem[1],tj. nepočítaje atolAldabra.Žije na něm okolo 2800 obyvatel (třetí nejlidnatější ostrov v zemi), kteří převážně hovoříseychelskou kreolštinoua vyznávajířímskokatolickénáboženství. Největším sídlem na ostrově jeLa Passe.

Neobydlený ostrov objevil v roce 1742 francouzský mořeplavecLazare Picaulta nazval hoÌle Rouge,Růžový ostrov, kvůli barvě pobřežních skalisek. V roce 1768 zde přistálMarc-Joseph Marion du Fresnea podle jeho lodiLa Digue(Hráz) nese ostrov současné jméno. Od roku 1798 se zde usazovali francouzští kolonisté s černými otroky. V roce 1814 Francie na základěpařížské mírové smlouvyodstoupila Seychely včetně La Digue Britům, kteří zde vládli do roku 1976, kdy se Seychely staly nezávislou republikou.

Přírodní podmínky

[editovat|editovat zdroj]

Vládne zderovníkové podnebí,vnitrozemí je porostlékalabovýmlesem. Hlavními produkty ostrova jsoukokosové ořechyavanilka,rozvíjí se turistický ruch. Atrakcemi jsou maják, pláž Anse Source d'argent a chráněné území Veuve Special Reserve. Okolní moře je oblíbeno mezi potápěči. Žije zde endemickýlejskovec seychelský,jehož populace je odhadována na 140 až 190 jedinců.[2]Na ostrov byly vysazenyželvy obrovsképocházející z ostrovaAldabra.

Hlavním dopravním prostředkem je jízdní kolo. Původně na ostrově nebyly žádné automobily, nakonec byl pro potřeby turistických zařízení povolen provoz tří vozů.[3]

  1. World AtlasDostupné online
  2. The IUCN Red List of Threatened SpeciesDostupné online
  3. Delicious SpotsDostupné onlineArchivováno5. 2. 2019 naWayback Machine.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]