Přeskočit na obsah

Lesbie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lesbie
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Lesbie a její vrabec, SirEdward John Poynter

Lesbie(latinsky:Lesbia) je literárnípseudonym,který použil římskýneóterickýbásníkGaius Valerius Catullusk označení své milenky. Lesbie je předmětem série jeho básní, v nichž je možno spatřit širokou škálu emocí od lásky, přes zklamání až k hořké nenávisti. PostavaCatullovyLesbie inspirovala řadu umělců.

Původ pseudonymu

[editovat|editovat zdroj]

Používání fiktivních jmen namísto těch reálných je v literárním prostředí poměrně běžné. Římští básníci měli ve zvyku dávat v básních svým milenkám přezdívky, často metricky shodné s jejich pravými jmény (Delia – Plania uTibulla,Cynthia – Hostia uPropertia,Lesbia – Clodia u Catulla; každé z dívčích jmen tvořídaktyl)[1].Že je jméno LesbiepseudonymCatullovymilenky, se dozvídáme již od básníkaOvidia.Pseudonym odkazuje na řecký ostrovLesbos,rodiště básnířkySapfó,která bylaCatullovýmvelkým vzorem[2].

Identifikace

[editovat|editovat zdroj]

Kdo byl ale skutečným předobrazem této Lesbie, to bylo vždy předmětem diskuzí. Latinský řečník a filosofApuleiusve svém díleApologiezmiňuje, že za přezdívkou Lesbie se skrývá „nějaká Clodia “[3].Do jaké míry je tato informace založena na pravdě, nelze odhadnout, avšak na jejím základě se rozvinula teorie, že se jedná o zhruba deset let staršíClodii Metelli.Prvním, kdo navrhl tuto identifikaci, byl italskýhumanistaVictorius[4].Clodia Metellise narodila někdy před rokem 95 př. n. l. vpatricijskérodiněClaudiů,kteří vystupovali vŘíměod jeho legendárních počátků až do konce republiky a patřili tak k několika předním rodům ovládajících římský společenský a politický život[5].Clodia byla nejspíš prostřední ze tří sestertribunaaCiceronovaprotivníkaPublia Clodia Pulchraa zároveň prostopášnou manželkoukonzulaQuinta Caecilia Metella.Údajně žila zhýralým životem a mimo jiné navštěvovala pitky pořádané muži, kteří jí byli docela cizí[2].Catullusneměl být jejím jediným milencem, a proto měl také jejich poměr trvat krátce.

Po smrti svého manžela roku 59 př. n. l. začala Clodia otevřeně podporovat politiku svého bratraP. Clodia Pulchraa udržovala milostný poměr s mladým řečníkem a politikemM. Caeliem Rufem,údajnýmCatullovýmsokem v lásce.Caeliusse s ní však v roce 56 př. n. l. rozešel. Následně se zapletl do politických intrik a byl obžalován z několika zločinů, mimo jiné z pokusu Clodii otrávit. Jejich vztah tak skončil roztržkou se soudní dohrou. ObhájcemM. Caelia Rufanebyl nikdo jiný, než sám proslulý řečníkMarcus Tullius Cicero.Ten měl na procesu jistě osobní zájem, neboťCaeliusbyl jeho oblíbencem a Clodiin bratrClodius Pulcherzase největším politickým nepřítelem. Clodia u soudu vystoupila jako korunní svědek. Proces se uskutečnil v březnu roku 56 př. n. l. aCiceronovaobhajovací řeč, známá jakoPro Caelio,patří k jednomu z jeho nejslavnějších projevů. Podle něj byla Clodia vedena touhou pomstít seCaelioviza to, že se s ní rozešel, a ve snaze zpochybnit její svědectví ji nařkl z incestu s bratrem a z vraždy manžela. Soud dopadl vCaeliůvprospěch a byl nakonec osvobozen. Zdá se, že tato událost znamenala konec Clodiiny kariéry, neboť o ní nemáme další zmínky[4].

Problémy identifikace

[editovat|editovat zdroj]

ZCatullovýchveršů, v nichž Lesbie vystupuje, se dá sestavit romantický příběh plný lásky, zrady a nenávisti. Od první nesmělé naděje a blaženosti, opětovaných citů, přes žárlivost, hádky, usmíření až k definitivnímu konci. Po staletí se filologové a historikové pokoušeli o rekonstrukci příběhu na základě informací extrahovaných ze samotného básníkova díla doplněných řadou nepřímých indicií. Clodia zprostředkovanáCiceronovouřečíPro Caelioproto ideálně zapadala dopozitivistickéhopohledu některých badatelů[zdroj?],kteří se snažili v těchto básních vidět uzavřený cyklus. Nabízí se ovšem také varianta, že Lesbie nemusela mít nutně předlohu ve skutečné ženě, nebo jí mohlo být předlohou více žen, tak jak to známe od helénistických autorů[6].Může se také jednat o jinou skutečnou Clodii, například o některou ze sesterClodie Metelli.Skutečností ovšem zůstává, že žádný zCatullovýchsoučasníků se o Clodii ve spojitosti s básníkovým jménem nezmiňuje.

Ukázky básní o Lesbii

[editovat|editovat zdroj]

Originály textu převzaty z latinské mutace Wikizdrojů.[7]

Ille mi par esse deo uidetur,
Ille, si fas est, superare diuos,
Qui sedens aduersus identidem te
Spectat et audit
Dulce ridentem, misero quod omnis
Eripit sensus mihi: […]
Sám sedět s tebou, sám s tvým sladkým smíchem,
pohledem se tě dotýkat, a opět –
sotva kdo z vás by, bohové, to všechno sílu měl strpět…
Promiňte mi tu troufalost, vždyť mne to
zbavuje smyslů, ubožáka, jen tě,
Lesbie, okem zhlédnu – nevím kudy kam – – –
Catullus,začátek básně č. 51, přeložilaDana Svobodová[8]

Odi et amo. Quare id faciam fortasse requiris.
Nescio, sed fieri sentio et excrucior.
Nenávidím a miluji. Proč? – tak možná se tážeš.
Nevím, leč, že je to tak, cítím a mučím se tím.
— Catullus,báseň č. 85,přeložilJosef Stáhlík[9]

Huc est mens deducta tua mea, Lesbia, culpa,
Atque ita se officio perdidit ipsa suo,
Vt iam nec bene uelle queat tibi, si optuma fias,
Nec desistere amare, omnia si facias.
Takhle jsem skončil, Lesbie milá… A jenom tys to zavinila,
že si má duše dala mat:
Změň se v ideál – štěstí přát ti už nedokážu;
kdyby ses na hlavu stavěla – milovat musím tě dál…
— Catullus, báseň č. 75, přeložilaDana Svobodová[10]

Caeli, Lesbia nostra, Lesbia illa,
Illa Lesbia, quam Catullus unam
Plus quam se atque suos amauit omnes,
Nunc in quadriuiis et angiportis
Glubit magnanimi Remi nepotes.
Caelie, slyšíš – naše Lesbie,
má Lesbie, ta, kterou jsem měl rád
víc nežli sebe – ta teď nastaví
za prachy kdekomu a potomkům
chrabréhoRemaždímá pohlaví!
— Catullus, báseň č. 58, přeložilJiří Žáček[11]
  1. STIEBITZ, Ferdinand.Stručné dějiny římské literatury.3. oprav. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1977. 147 s.
  2. abCATULLUS, Gaius Valerius, STEHLÍKOVÁ, Eva, (ed).Zhořklé polibky.Praha: Československý spisovatel, 1980. s. 131-136. Klub přátel poezie.
  3. APULEIUS.Apologie: Aneb vlastní obhajoba proti nařčení z čarodějnictví.2. vyd. Přeložil Václav BAHNÍK. Praha: SVOBODA, 1989. 28 s.ISBN80-205-0075-8
  4. abFORDYCE. C. J.Catullus: a commentary.Oxford: Clarendon P, 1973. s. xi.ISBN9780198144304.
  5. SKINNER, Marilyn B.Clodia Metelli: the tribune's sister.New York: Oxford University Press, 2011. Women in antiquity. s. 1-4.ISBN0195375017.
  6. ŠUBRT, Jiří.Římská literatura.1. vyd. Praha: OIKOYMENH, 2005. s. 94-101.ISBN80-7298-095-5.
  7. Originály převzaty z latinské mutaceWikizdrojů:https://la.wikisource.org/wiki/Carmina_(Catullus)
  8. CATULLUS, Gaius Valerius, STEHLÍKOVÁ, Eva, (ed).Zhořklé polibky.Praha: Československý spisovatel, 1980, s. 49. Klub přátel poezie
  9. CATULLUS, Gaius Valerius, STEHLÍKOVÁ, Eva, (ed).Zhořklé polibky.Praha: Československý spisovatel, 1980, s. 55. Klub přátel poezie
  10. CATULLUS, Gaius Valerius, STEHLÍKOVÁ, Eva, (ed).Zhořklé polibky.Praha: Československý spisovatel, 1980, s. 57. Klub přátel poezie
  11. CATULLUS, Gaius Valerius, STEHLÍKOVÁ, Eva, (ed).Zhořklé polibky.Praha: Československý spisovatel, 1980, s. 58. Klub přátel poezie

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]