Přeskočit na obsah

Liána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Liány šplhající po stromě vZápadních Ghátách(Indie)
Břečťan popínavý(Polsko)

Liánajepopínavá rostlinas dřevnatým stonkem.Kořenív zemi a používákmenstromu jako oporu pro svůjstonek.Tím se dostane do vyšších paterlesaa získá více světla profotosyntézu.Některé liány jsou užívané i jakookrasné rostliny.

Ne všechny popínavé rostliny jsou liány, napříkladsvlačec rolnímá stonek bylinný, a není proto mezi liány zařazován. Popínavým rostlinám se zkráceně také říká popínavky.

Výskyt a druhy

[editovat|editovat zdroj]

Liány jsou dobře známé ztropických deštných pralesů.Tyto liány obvykle překlenují jednotlivé stromy a tak spojují celýpralesdo jednoho komplexu. Tím umožňují stromovýmživočichůmdostat se ze stromu na strom (lemur). Některé liány udrží i člověka.

Existují však i liány v mírných pásech, například z roduplamének(Clematis),réva vinná(Vitis vinifera),chmel otáčivý(Humulus lupulus) a další.

Mechanismy zachycení lián na podkladě

[editovat|editovat zdroj]

Liány si vyvinuly několik základních způsobů, jak se udržet na podkladě, jímž nejčastěji bývástrom.Prvním způsobem jeovíjení,a to buď pravotočivé (napříkladchmel otáčivý), nebo levotočivé (vistárie). Jiné liány, jako jebřečťan popínavýnebokřivouš,si zase vyvinuly příčepivé kořínky. Třetí možností jsou různéúponky,například urévy,révovníkučiloubinců.

Popínavé rostliny se používají k pokrytí větších vertikálních, nebo horizontálních ploch, vytvoření zajímavých efektů (loubí, pergoly).

Příklady popínavých dřevin

[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuLianana anglické Wikipedii.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]