Přeskočit na obsah

Lyonel Feininger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lyonel Feininger
Lyonel Feininger od Emila Orlika, 1906
Lyonel Feininger od Emila Orlika, 1906
Rodné jménoLyonel Charles Feininger
Narození17. července 1871
New York City, stát New York, USA
Úmrtí13. ledna 1956
New York City, New York, USA
Místo pohřbeníMount Hope Cemetery
NárodnostAmericko-německá
VzděláníAmerická akademie umění
Alma materColarossiho akademie
Povolánímalíř, karikaturista, fotograf
Manžel(ka)Julia Feininger
DětiLore Feininger
Laurence Feininger
T. Lux Feininger
Andreas Feininger
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Seznam dělv databáziNárodní knihovny
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Katedrála – detail

Lyonel Charles Feininger(17. července1871,New York City,New York,USA13. ledna1956,tamtéž) byl americko-německý malíř, karikaturista,fotografa hudební skladatel.

Lyonel Feininger byl synem německo-amerického houslisty a skladateleKarla Feiningeraa americké zpěvačkyElizabeth Feininger.Narodil se vUSA.Nejprve zde studoval hudbu. Byl klavíristou a skladatelem, složil několik klavírních skladeb a varhanních fug. Feininger vyrůstal vNew Yorku,v roce 1887 ve věku 16 let se rozhodl věnovatmalířstvía proto odcestoval doNěmecka,aby zde studoval a zdokonaloval své umění. Studoval na Královské akademii v Berlíně u Ernsta Hanckeho. Ve studiu pokračoval na uměleckých školách v Berlíně spolu s Karlem Schlabitzem a v Paříži se sochařem Filippo Colarossim. Začínal jako karikaturista pro několik časopisů včetně Harper's Round Table, Harper's Young People, Humoristische Blätter, Lustige Blätter, Das Narrenschiff, Berliner Tageblatt atd. V roce 1900 se setkal s Clarou Fürst, dcerou malířeGustava Fürstaa v roce 1901 se Clarou oženil. Měli spolu dvě dcery. V roce 1905, po rozchodu se svou manželkou, potkal Julii Berg. Oženil se s ní v roce 1908 a měli spolu několik dětí. V letech 1897 až 1891 navštěvoval uměleckoprůmyslovou školu v Hamburku a berlínskou akademii. V roce 1892 odešel do Paříže aby dokončil svá studia naColarossiho akademii.V roce 1893 se usadil vBerlíněa věnoval se kreslení karikatur pro humoristické časopisy. Mezi roky 1906 až 1908 se živil vPařížipsaním článků a ilustracemi proChicago Sunday Tribune.Tady se seznámil skubisty.Velký vliv na něho měl R. Delaunay. Od roku 1908 až do roku 1919 žil Feininger v Berlíně. Od roku 1913 vystavoval společně se skupinouDer blaue Reiterna pozvání F. Marca. V roce 1919 ho povolalWalter GropiusnaBauhaus,kde vyučovalgrafikua malířství až do roku 1933. Také zde vydával knihy o Bauhausu. V roce 1929 si u něho městoHalleobjednalo obraz určený jako dar pro městoMagdeburk.Feininger tak v letech 1929 až 1931 v Halle často pobýval a pracoval naskicách.Roku 1931 mu Národní galerie města Berlína uspořádala retrospektivní výstavu. Roku 1933 byl zařazennacistymezi tzv.entartete Kunst(zvrhlé umění). Feininger se vrátil do USA, kde v roce 1936 vyučoval vOaklanduvKaliforniina Mills College. V následujícím roce, v roce 1937, žil vNew Yorku.Feininger také rád fotografoval, fotografie pořizoval od roku 1928 až do poloviny roku 1950. S fotografiemi seznamoval pouze úzký okruh přátel, nepřál si sdílet s veřejností své soukromí. Jeho synové,Andreas Feiningera T. Lux Feininger se stali známými umělci. Andreas Feininger proslul jako fotograf a T. Lux Feininger jako fotograf a malíř. T. Lux Feininger zemřel 7. července 2011 ve věku 101 let.

Feininger kariéra jako karikaturisty začala v roce 1894. Pracoval pro několik německých, francouzských a amerických časopisů. V únoru 1906, kdy čtvrtina populace v Chicagu měla německý původ,James Keeley,redaktor listuThe Chicago Tribunecestoval do Německa vyhledat nejpopulárnější karikaturisty. Získal Feiningera pro ilustraci dvoukomiksůKin-der-KidsaWee Willie Winkie's Worldpro Chicago Tribune. Feininger pracoval jako karikaturista dalších dvacet let pro různé noviny a časopisy ve Spojených státech a Německu. Jako výtvarník Feininger začal pracovat ve věku třicetišesti let. V letech 1901 až 1903 se účastnil ročních výstav berlínskésecese.Základem Feiningerovy tvorby bylkubismus,tento umělecký směr ovšem používal k vyjádření obsahu v podstatě romantického. Malovalkompozices loďmi či s architekturou. Průhledné plošné plány na jeho obrazech vytvářejí dojem nekonečna. Na rozdíl od kubistů pracoval se světlem a osvětlením, dosahoval tím až magických efektů. Jeho tvorbu ovlivňoval R. Delaunay, ovšem Feininger se nikdy se nevzdal valérové malby. Užití chladných a teskných tónů neskutečných barev dodává jeho obrazům romantický nádech. Přísná a přesná konstrukce obrazu vyvolává dojem takřka hudební. Ovlivněn konstruktivismem došel Feininger ve dvacátých letech až ke krystalicky jasné obrazové kompozici vzájemně kolmých linií a ploch.

Hlavní díla

[editovat|editovat zdroj]
  • Maják,1913, plátno 105 cm × 81 cm,Essen,Museum Folkwang
  • Viadukt,1920, plátno 101 cm × 86 cm, New York,Museum of Modern Art
  • Gelmerode IX,1926, plátno 108 cm × 80 cm, Essen, Museum Folkwang
  • Parník "Odin II",1927, plátno 67 cm × 100 cm, New York, Museum of Modern Art
  • Východní chór dómu v Halle,1931, plátno 100 cm × 80 cm,Hamburk,Kunsthalle
  • Věže nad městem,1931, plátno 88 cm × 125 cm,Kolín n. Rýnem,Wallraf-Richartz-Museum

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuLyonel Feiningerna anglické Wikipedii.

  • MRÁZ, Bohumír; MRÁZOVÁ, Marcela.Encyklopedie světového malířství.Příprava vydání Vladimír Fiala, Antonín Batoušek; redakce Luboš Hlaváček. 2. vyd. Praha: Academia Praha, nakl. ČSAV, 1988. S. 176.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]