Přeskočit na obsah

Maďarské velkoknížectví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maďarské velkoknížectví
Magyar Nagyfejedelemség
8951000 Uherské království (1000–1301)
Vlajka státu Státní znak
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Přibližná rozloha Maďarského velkoknížectví (tyrkysová) a ostatních států v roce998.
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
kmenovákonfederaces vládou posvátnédiarchie
Vznik
895/896– sjednocení a vznik
Zánik
1000– korunovaceŠtěpána I.
Státní útvary a území
Předcházející
Etelköz Etelköz
Velkomoravská říše Velkomoravská říše
Blatenské knížectví Blatenské knížectví
Gladovo vojvodství Gladovo vojvodství
Menumorutovo vojvodství Menumorutovo vojvodství
Geluovo vojvodství Geluovo vojvodství
Salanovo vojvodství Salanovo vojvodství
Bulharská říše Bulharská říše
Následující
Uherské království (1000–1301) Uherské království (1000–1301)

Maďarské velkoknížectví(maďarskyMagyar Nagyfejedelemség), někdy takéUherské knížectvíneboUherská říšeapod., jsou historická označení pro nejraněji doložený uherský stát vestředověku,založený někdy mezi lety895a896kočovnýmkmenovýmsvazemMaďarů.Ti postupně přešli z polokočovného způsobu života na život usedlý. V průběhu10. stoletíjsou původnípohanskánáboženství nahrazenakřesťanstvíma maďarská kmenová konfederace se postupně mění akonsolidujev křesťanské království dle západoevropského vzoru. Tím sede iurestává v roce1000,kdy se kníže Vajk, pokřtěný již jako Štěpán, nechává korunovat na uherského králeŠtěpána I.

Předkřesťanskému knížectví ve skutečnosti nevládl sámvelkokníže(кънѧꙃь,kňaz,kníže je slovo slovanského původu), nýbrž v podobědiarchiese o moc dělili dva nejvýše postavení muži, tj. sakrální král či kníže (kendečikündü) a náčelník-vojevůdce (gyula,„vojvoda “). Který z nich disponoval větší mocí nebo důležitějším postavením je předmětem dohadů. Jisté je jen to, že vládnoucí titul (dle některých pramenů kníže nebo dokoncechán) mohl být odvozen od titulukagana,resp. převzat odChazarů.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Vznik Uher (896–1000)[editovat|editovat zdroj]

Arpád a šest dalších maďarských vůdců,Chronicon Pictum,1360

Vznik Uher je neodmyslitelně spjat s příchodem kočovnýchMaďarůdoPanoniea Podunají.Staromaďarskékmeny přišly do této oblasti již sjednoceny pod vedením náčelníkaArpáda,kterého si sedm maďarských vojvodů v roce890zvolilo za svého vládce. Maďarské kočovné kmeny nalezly v nových sídlech vyspělejší kulturu rolníků pod ochranouVelké Moravya vedly výbojné války proti sousedům.

Vláda Arpáda[editovat|editovat zdroj]

Arpádova socha ve městěRáckeve

V roce896se stalArpádvládcem kmenů a pod Arpádovým velením snad v roce902nebo903porazil vojskoVelké Moravy,v roce906byl poražen bavorskými vojsky a velkomoravským knížetem Mojmírem II. Posílení své pozice se Arpád dočkal díkyFrankům,kteří pozvali na jednání a zabili maďarské velmože. Arpád vedl válku protiBavorům,které v roce 907poráží u Brezalausburgu (dnešní Bratislava).Protože se nezachovaly prameny o zapojení vojsk Velké Moravy, s datem907je již spojen rozpadVelké Moravya slovanská knížata se podřizují ve výbojných bitvách Maďarům. Nastává usídlování Maďarů v Podunajské nížině a přebírání kultury a způsobů obrábění půdy od vyspělejších slovanských sousedů.

Nástupci Arpáda[editovat|editovat zdroj]

Arpádovi následníci pokračují ve výbojích, které směrem na západ zastavuje ažbitva na Lechuv roce955.Maďaři poté přecházejí k usedlému způsobu života aArpádovcipomalu upevňují po vzoru evropských mocností svou svrchovanou moc a pevně se ujímají vlády. Přijímajíkřesťanstvíza své náboženství a od dob prvního uherského králesv. Štěpánaho také horlivě šíří po celé zemi. Původní převážně slovanské obyvatelstvo bylo nuceno asimilovat a přijmout nadvládu uherského krále. Jak na jihu v oblasti Blatnohradu a Panonie na západě, tak i na severu v oblasti Nitrianskeho knížectví převzali od místních obyvatel část zemědělství, řemesla a z počátku i způsob státní správy.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • MADGEARU, Alexandru, 2008. The Mission of Hierotheos: Location and Significance.Byzantinoslavica.S. 119-138.Dostupné online.
  • MADGEARU, Alexandru, 2017. Further Considerations on Hierotheos’ Mission to the Magyars.Acta Musei Napocensis.S. 1-16.Dostupné online.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]