Marobud
Marobud | |
---|---|
Narození | 35 př. n. l. |
Úmrtí | 37(ve věku 72–73 let) Ravenna |
Povolání | vojevůdcea náčelník |
Funkce | král |
multimediální obsahnaCommons | |
Některá data mohou pocházet zdatové položky. Chybí svobodnýobrázek. |
Marobud,takéMarbod,Marobod,Maroboduusnebo téžMoravod(mezi35a30 př. n. l.–37/38n. l.,Ravenna) bylmarkomanskýkrála první historicky doložený panovník, který vládl na dnešním českém území v období9/6 př. n. l.–17/18n. l. Zároveň jde o prvního obyvatele žijícího v české kotlině, jehož známe jménem. Dochovaná forma jeho jména mákeltskýtvar.KeltskéMaroboduosby prýgermánskyzněloMarabadvaz,což znamená „v boji slavný “.Původ keltského tvaru je předmětem dohadů, bývá interpretován jako kompozitum zmāro-„velký “nebo „slavný “(srov.velšskémawr,irskémór) abodwos„krkavec“(srov. jméno irské vraní bohyněBadb).
Život
[editovat|editovat zdroj]Marobud pocházel z urozenéhomarkomanskéhorodu a o jeho dětství mnoho nevíme. Mládí pravděpodobně strávil vŘímě,kam byl, jak bylo častým zvykem, odveden jako rukojmí a vzdělán po boku urozených římských chlapců. Někdy před rokem9 př. n. l.se vrátil ke svému kmeni, který v té době sídlil ve střednímNěmecku,a stal se jehokrálem.Mezi lety9a6 př. n. l.seMarkomaniv souvislosti s aktivní činností římských jednotek ve střednímNěmeckuv několika vlnách přesunuli načeskéúzemí, kde osídlili předevšímstřední Čechy,podkrušnohorské oblasti,jižníavýchodní Čechy.
Marobud se nespokojil s ovládnutím pouze České kotliny a je z písemných pramenů doloženo, že si poměrně brzy podmanil i kmenLugiůsídlící veSlezsku.Jeho svrchovanost postupně uznali iSilingové,Gótové,SemnoniaLangobardi.Jeho moc tak sahala odDunajena jihu k dolnímuLabina západě a k dolníVislena severovýchodě.
Jako schopný vůdce brzy dokázal vytvořit mocnou říši, která hospodářsky prosperovala natolik, že byl schopen držet si rozsáhlou armádu, vybudovanou po římském vzoru. Přestože bylŘímanybrzy chápán jako hlavní konkurent vestředodunajském prostoru,snažil se vést vůči Římanům politiku neutrální.
Římský historikVelleius Paterculusse osobně zúčastnil výpravy, kterou proti MarobudoviŘímanépodnikli roku6 n. l.Římané vedli útok ze dvou směrů. Z vojenského táboraCarnunta(u Vídně) vNoricuvytáhlTiberius(pozdější císař) a s tímto proudem šel takéVelleius Paterculus.Od vojenského táboraMogontiaca(dnešníMohuč) vytáhl s několika legiemiLucius Sentius Saturninus,toho času místodržící provincieGermánie.Výprava, která měla velkou naději na úspěch, ztroskotala, když vPanoniipropuklo povstání aTiberiusse musel vrátit zpět na pomoc panonskýmposádkám.Marobud tohoto dočasného římského oslabení nevyužil k protiútoku, naopak urychleně s Římany uzavřel smlouvu o nezávislosti, přátelských vztazích a vzájemném neútočení, která mu na další desetiletí zajistila klid.
Marobud zachoval loajalituŘímu,i když v roce9 n. l.vGermániipod vedenímcheruskéhoknížeteArminiavypuklo povstání, které vedlo k velkým ztrátám na římské straně (bitva v Teutoburském lese). Vlivem Arminiova vzestupu od Marobuda odpadly některé kmeny (Semnoni), v roce17 n. l.došlo k prvnímu přímému střetu meziArminiema Marobudem, ale až roku18 n. l.byl Marobud svržen, když ho přepadlKatvalda,vyhnanýšlechtic,který získal spojence uGótůna dolníVisle.Marobud se uchýlil pod římskou ochranu, byl však internován a zbytek života strávil vRavenně,kde byl i pohřben. Je ironií osudu, že podobný osud zajatce vRaveněsdílela iThusnelda,manželka jeho největšího, v té době již mrtvého protivníkaArminia.
Archeologie
[editovat|editovat zdroj]Nálezy z období na přelomu letopočtu se řadí do tzv. horizontuMarobudovy říše,jinak chronologicky se jedná o staršídobu římskou,stupeň B1.
Mnoho archeologů se snažilo objevit Marobudovo sídlo, Marobudum či Marábudum, o němž píšeKlaudios Ptolemaios(GeografiaII. 1. XI. 29), jiní autoři jeho doby je však nezmiňují.[1]Z doby germánského osídlení se ale na českém území nezachovaly žádné opevněné výšinné polohy. Předpokládá se tedy, že snad osídlil některé opuštěné keltské hradiště (Závist u ZbraslavineboStradonice u Nižboru) nebo snad jeho sídlo mohla tvořit soustava dvorců.
S Marobudem, resp. jeho vojenskou družinou jsou spojovány nálezy na dvou rozsáhlých a bohatých pohřebištích z počátku našeho letopočtu vDobřichověu Kolína (Pičhora) a vTřebusicích.
Inspirace v umění
[editovat|editovat zdroj]- V románuZlomený mečpovažoval autorEduard ŠtorchMarobuda zaSlovana.Fiktivní Marobudovu podobu vytvořil pro tento románZdeněk Burian.[2]Vydání z roku 1932 ilustrovalJan Konůpek.[3]
- RománMarobudvydal spisovatelAdolf Velhartickýv roce 1930 s ilustracemiJiřího Wowka.[4]
Odkazy
[editovat|editovat zdroj]Reference
[editovat|editovat zdroj]- ↑Ottův slovník naučný,heslo Marobudum.
- ↑ŠTORCH, Eduard.Zlomený meč.Praha: Albatros, 1978.Dostupné online.Dostupné online po registraci.
- ↑ŠTORCH, Eduard.Zlomený meč.Brno: Epos, 1932.Dostupné online.Dostupné online po registraci.
- ↑VELHARTICKÝ, Adolf.Marobud.Praha: Šolc a Šimáček, 1930.Dostupné online.Dostupné online po registraci.
Literatura
[editovat|editovat zdroj]- Dobiáš, J. 1964:Dějiny československého území před vystoupením Slovanů.Praha.
- Droberjar, E. 2000:O Marobudovi a jeho říši,Praha.
- Ottův slovník naučný,heslo Marobudum. Sv. 16, str. 880
- Ottův slovník naučný,heslo Markomani. Sv. 16, str. 866
Související články
[editovat|editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat|editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématuMarobudnaWikimedia Commons
- Marobud – mezi Germánií a ŘímemArchivováno13. 6. 2006 naWayback Machine.– článek na stránkách Antika.avonet.cz
- Marobud, markomanský král– článek E. Droberjara (z dubna 2006) na stránkách on-line časopisu Boiohaemum.cz
- Germáni by dali Přemyslovcům na budkuArchivováno1. 12. 2008 naWayback Machine.– amatérská recenze knihy E. Droberjara, psaná ve zlehčujícím duchu