Přeskočit na obsah

Mccheta-Mtianetie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mccheta-Mtianeti
მცხეთა-მთიანეთის მხარე
Mccheta Mtianetis mchare
Geografie
Hlavní městoMccheta
Souřadnice
Rozloha6 785 km²
Časové pásmo+4
Geodata(OSM)OSM,WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel94 573[1](2014)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "13,9") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.13,9 obyv./km²
JazykGruzínština
Národnostní složeníGruzíni94,5 %
Ázerbájdžánci2,4 %
Oseti1,4 %
Asyřané0,7 %
Arméni0,3 %
Rusové0,3 %
Správa regionu
StátGruzieGruzieGruzie
Nadřazený celekGruzie
Druh celkuMchare (kraj)
Podřízené celky5rajónů
Vznik1995
GuvernérDavid Nozadze
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GE-MM
Oficiální webwww.mtskheta-mtianeti.gov.ge
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Mccheta-Mtianetie(gruzínskyმცხეთა-მთიანეთიMccheta Mtianeti) jegruzínskýkraj (gruz.mchare) nacházející se ve střední až severovýchodní části Gruzie, kde hraničí sRuskem.Kraj se skládá z krajského městaMcchetys jeho okolím a horských oblastí Mtianetie. Kraj sousedí na západě s krajemŠida Kartli,na jihu sKvemo Kartlia hlavním městemTbilisia na východě sKachetií.

Základní údaje

[editovat|editovat zdroj]

Kraj se rozkládá na území orozloze6785 km², čímž zaujímá necelých 10 % rozlohyGruzie.Podle údajů ze sčítání lidu z roku2014žije v kraji 94 573 obyvatel, z čehož plyne malá hustota osídlení. Většina (přes 94,5 % obyvatel) je gruzínské národnosti. Nejvýraznější národnostní menšiny v kraji jsouÁzerbájdžánci2,4 %,Oseti1,4 %,Asyřané,RusovéaArméni.[2]

Pohled na vysokohorskou krajinu Velkého Kavkazu vKazbegina severu kraje

Terén je v Mcchetě-Mtianetii, podobně jako v ostatních gruzínských krajích, členitý. Z jihu od hlavního města se krajina postupně podél toku řekyAragvizvedá znadmořské výškykolem 400 metrů nad mořem až do výšky 4 až 5 tisíc metrů nad mořem na severu kraje, kudy prochází hřebenVelkého Kavkazu.Podél východního břehu Aragvi se tyčí do výšeKartlijský hřbet,který se táhne odTbilisiaž po Velký Kavkaz. Klima v kraji je převážně alpinské, v níže položených oblastech na jihu kraje je spíše mírné.

Nejvyšší hora kraje Kazbek tyčící se nad městečkem Kazbegi, jímž protéká Těrek

Nejvyšší horou v kraji je vyhaslá sopkaKazbek,který se při hranicích s Ruskem tyčí nad městečkemKazbegi.Poblíž východního úpatí hory se nacházíDarialský průsmyk,jímž protéká řekaTěrek,která v Mcchetě-Mtianetii pramení nedaleko západního úpatí Kazbeku. Darialským průsmykem, který má nadmořskou výšku více než 2 000 metrů nad mořem, je také vedenaGruzínská vojenská cesta,která je jednou ze dvou jediných pozemních komunikací spojujících Gruzii s Ruskem. Je vedena z Tbilisi až doVladikavkazu.

Hospodářství

[editovat|editovat zdroj]

Mccheta-Mtianetie je převážnězemědělskýkraj. V níže položených oblastech v okolíMcchetyse pěstuje nejvíceovoceazelenina.Se stoupající nadmořskou výškou se zemědělci zaměřují spíše na chov hospodářských zvířat. Průmysl je v kraji minimální a je soustředěn pouze v Mcchetě a Dušeti.

Důležitý je i turistický ruch. V regionu bylo vybudováno nejvýznamnější gruzínské střediskozimních sportůGudauri[3],které se nachází poblíž gruzínské vojenské cesty. Podél ní jsou dostupné i mnohé historické památky. V krajském městěMcchetajsou ty nejvýznamnější, jež jsou zapsány v seznamusvětového dědictvíUNESCO.Kousek od Mcchety se nachází pozdně středověký hradAnanuria klášterDžvariz konce6. století.NedalekoKazbekuve výšce 2 170 metrů nad mořem je k viděníkostel Nejsvětější Trojiceze14. století,zvaný též Cminda Sameba.

Administrativní členění

[editovat|editovat zdroj]

Region Mccheta-Mtianetie se dále dělí na 5 municipalit (obcí).

  1. Území obce je pod správou Jižní Osetie.
  1. მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014[online]. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, 2014-11 [cit. 2016-07-26].Dostupné online.
  2. Ethnic composition of Georgia 2014
  3. gudauri.info- stránky gruzínského zimního střediska v Gudauri

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]