Přeskočit na obsah

Michael Novak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael Novak
Narození9. září1933
Johnstown
Spojené státy americkéSpojené státy americkéSpojené státy americké
Úmrtí17. února2017(ve věku 83 let)
Washington, D.C.
Spojené státy americkéSpojené státy americkéSpojené státy americké
Příčina úmrtírakovina
Alma materHarvardova univerzita
Stonehill College
Papežská univerzita Gregoriana
Povoláníspisovatel,diplomat,filozof,novinářa politolog
ZaměstnavatelAmerická katolická univerzita
OceněníCena Francise Boyera (1999)
Řád Tomáše Garrigua Masarykamzz3. třídy (2000)
Templetonova cena
Řád za zásluhy Polské republikycazkomandérský kříž s hvězdou
Politická stranaDemokratická strana
Nábož. vyznáníkatolická církev
ChoťKaren Laub-Novak
Webmichaelnovak.net
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Michael Novak(9. září1933,Johnstown,Pensylvánie,USA17. února2017,Washington, D.C.,USA[1]) byl americký katolický filozofslovenskéhopůvodu, novinář, spisovatel a diplomat. Byl autorem více než 25 knih, v nichž se zabýval filozofickými a teologickými, ale i ekonomickými tématy. Jeho nejznámějším dílem je kniha Duch demokratického kapitalismu (The Spirit of Democratic Capitalism) z roku1982.

V letech19811982Novak pracoval jako americký diplomatický zástupce vRadě pro lidská právaOSN. Čtyři roky poté pak vedl americkou delegaci při jednáníKBSE.V roce1994obdrželTempletonovu cenu.Byl ženatý, měl tři děti a čtyři vnoučata.

Životopis[editovat|editovat zdroj]

Jeho rodina měla zajímavý původ – ze strany otce byl potomkem slovenských přistěhovalců a matka byla již z „klasické “slovensko-americké rodiny z oblasti východního pobřeží. Již ve velmi útlém věku jeho směřování bylo jasně přimočaré – vstoupil doKongregace sv. Křížea podstoupil kněžskou formaci nejdříve se studiem filosofie ve Stonehill College a následně pak v Římě, kde vystudoval teologii naPapežské gregoriánské univerzitě.Několik měsíců po jehokněžském svěcenív roce 1960 u něj ale došlo k zásadnímu zlomu, kněžskou službu opustil, a o několik let později byl ilaicizován.

Po opuštění kněžského stavu vystudoval obor dějiny a filosofie náboženství naHarvardově univerzitěa od počátku šedesátých let se živil jako žurnalista. Stal se dopisovatelem časopisůCommonwealaNational Catholic Reportera pak následně pracoval jako zahraniční dopisovatel magazínuTimeinformující z Říma o průběhu jednánídruhého vatikánského koncilu.Později pak pracoval převážně jako editor pro periodikaCommonwealaChristian Century,dále pak jako náboženský editor vNational Reviewa jako redaktor časopisuFirst Thingsa pak mnohem později i jako šéfredaktorCrisis Magazine.

Od druhé poloviny šedesátých let se začal aktivně zapojovat také do politického života. V roce 1968 pomáhal v kampaníchEugenovi McCarthymuaRobertu F. Kennedymu.Psal řeči demokratickému kandidátovi na viceprezidentaS. Shriveroviběhem neúspěšné kandidatury senátoraGeorge McGovernana prezidenta Spojených států amerických. Byl zásadním odpůrcemválky ve Vietnamua to již od počátku americkéintervence.Postupem času se tak odvrátil od levicové politiky demokratické strany a přešel ke smýšlení republikánů, které se zakládalo na myšlenkáchneokonzervativníškoly. BěhemReganovyvlády zastával post velvyslance USA při Komisi pro lidská práva OSN a pracoval v představenstvu pro Mezinárodní vysílání, které mělo dohled nad vysílánímRádia Svobodná Evropa a Radia Free Liberty.V roce 2003 – nedlouho před americkou invazi do Iráku – navíc dorazil doVatikánu,kde jako diplomat obhajoval před vysoce postavenými vatikánskými kritiky (mezi nimi i tehdejší papežJan Pavel II.) nutnost války v této zemi z důvodu sebeobrany demokracie před iráckým režimemSaddáma Husajna.[2]

Vedle veškerých svých aktivit se však i nadále věnoval i akademické práci. Přednášel na Harvardově univerzitě, Stanfordu, Notre Dame a Ave Maria University. Na počátku sedmdesátých let se podílel na vytváření nového humanitního studijního programu vRockeffelerově nadaciv New Yorku. Od roku1978po mnoho let byl členem think-tankuAmerican Enterprise Institute.Zde také ve spolupráci sWilliamem Barrodymvznikla jeho nejvýznamnější práce Duch demokratického kapitalismu (The Spirit of Democratic Capitalism), která byla nedlouho poté přeložena do mnoha světových jazyků a která naprosto ojedinělým způsobem nahlédla interdisciplinárně do oblasti teologie ve spojení s ekonomií. Mezi jeho velké přínosy patřil Seminář třetího milénia, kde zapojil do diskuze o katolickém sociálním učení jak studenty ze severní Ameriky, tak i východní Evropy.

Bibliografie[editovat|editovat zdroj]

Duch demokratického kapitalismu (The Spirit of Democratic Capitalism) (1982).ISBN0-8191-7823-3.

Ocenění[editovat|editovat zdroj]

Za pokrok ve studiu náboženství se stal roku 1984 laureátem Templetonovy ceny.

Reference[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

KRÁL, M.: Novakov demokratický kapitalizmus s ľudskou tvárou, Levoča: MTM Levoča, 2019.ISBN978-80-89736-95-9

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]