Přeskočit na obsah

Monarchie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Polokonstituční monarchie
Commonwealth realms(konstituční monarchie vpersonální unii)
Britská královnaAlžběta II.byla nejdéle vládnoucí ženou v historii a po smrti thajského králeRámy IX.(†2016) též zároveň nejdéle žijícím vládnoucím monarchou na světě. Zemřela v září 2022.

Monarchie(starořeckyμοναρχίαmonarchía,česky samovláda) jeforma vládyve které jepanovníkdoživotně nebo do svéabdikacehlavou státu. Panovník je nejvyšším představitelem a symbolem státu a jehosvrchovanosti.Panovník může vládnout absolutně (tzv.absolutismus) nebo být omezenústavou(konstituční monarchie).Následnictvíje tradičně dědičné, ale existují takévolené monarchie.Panovnická autorita je symbolicky vyjádřena panovnickými klenoty,insigniia tituly. Panovnickými tituly jsou napříkladkrál,císař,chán,chalífa,carnebosultán.Monarchie byly nejběžnější formou vlády až do 20. století. Dnes má monarchu ve svém čele 44 suverénních států, včetně šestnácti státůCommonwealthu,jejichž společnou hlavou státu je britský monarcha. Většina současných monarchií je konstitučních, v nichž panovník nemá prakticky žádné pravomoci a jeho role je ceremoniální. Hlavní alternativou monarchie jerepublika.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Řecký výrazmonarchia(μοναρχία) jeklasickýa byl použitHerodotem.Jedná se o složený výraz slov μόνοςmonos‚jeden / sám‘ a ἀρχεῖνarchein‚vládnout / panovat‘.

Pravzor monarchie, v nichž vládce svou legitimitu odvozuje od některéhobožstva,však můžeme vysledovat již vestarém Egyptě,kdefaraonbyl uctíván jako božstvo. Podobný způsob existoval také vcísařskémsystému vestaré Číně,kde byl panovník mj. označován za „Syna nebes “(čínskyThiên tử / tiānzi) a jeho úřad jako „Mandát Nebes“( thiên mệnh / tchien-ming), který mu propůjčoval absolutní moc. Úloha římských císařů jako ochráncůkřesťanstvíbyla spojena s germánským pojetím posvátnosti panovníka, což vedlo k doktríněbožského práva panovníkavestředověku.Japonští císaři byli považováni za žijícíbohyaž do moderní doby (viz takéteokracie). Většina historiků se shoduje, že v nejrannějších společnostech nebyl rozdíl mezi postavou krále a nejvyššího kněze, a teprve postupným vývojem se tyto dvě funkce oddělily.

V řadě zemí byla monarchie zrušena v20. stoletía staly serepublikamiv důsledkuprvníadruhé světové války.Prosazování republiky jerepublikanismus,zatímco prosazování monarchie jemonarchismus.Vmoderní doběpřevládají monarchie spíše mezi malými státy.[1]

V některých historických státech existoval systém souběžného panování 2 či více panovníků,diarchie,duumvirát,triumvirát.Andorraje jedinákonstitučnídiarchie.

Charakteristika[editovat|editovat zdroj]

Monarchie jsou asociovány s doživotní dědičnou vládou panovníka, jehož odpovědnost a moc jeho postavení přechází na následníka. Výhoda dědičné monarchie je okamžitá kontinuita vlády (jak dokládá frázeKrál je mrtev, ať žije král). Vabsolutní monarchiivládne panovník jakoautokrats neomezenou mocí.[2]Absolutní monarchie nejsou nezbytně autoritářské. Vkonstituční monarchiije panovníkova moc omezenaústavou.[3]Vláda panovníka začínákorunovacíčiintronizací.

Regentvládne pokud je panovník mladistvý či nepřítomný.

Abdikaceje akt, kterým se panovník vzdává vlády.

Francouzský králLudvík XIV.(vládnoucí v letech16431715) byl nejdéle vládnoucí panovník nezávislého státu v historii

Následnictví[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuNáslednictví.

Dědičná monarchie[editovat|editovat zdroj]

V dědičné monarchii je postavení panovníka děděno podlezákonůnebo zvyklostínáslednictví,obvykle v panovnické rodině na základě dynastického původu.Následníkje obvykle znám již před svým nástupem na trůn.

V dědičné monarchii všichni panovníci pocházejí zpravidla ze stejnédynastiea koruna přechází z jednoho člena rodu na druhého. Tento systém má výhodu stability, kontinuity a předvídatelnosti, stejně jako vnitřních stabilizujících faktorů jakými jsou rodová náklonnost a loajalita. To platí ale hlavně ve společnostech moderních. Ve starověku a středověku vznikaly o následnictví často kruté spory, které nejednou strhly celou zemi do občanské války.

Když král nebo královna dědičné monarchie zemře nebo odstoupí, koruna obvykle připadne další generaci, tj. jeho nebo jejímu potomkovi, obvykle v určité posloupnosti seniority. Když tento potomek zemře, koruna přechází plynule jeho potomkům, nebo pokud nemá dědice, pak dále na bratra či sestru, sestřenku, bratrance, nebo další přímé příbuzné. Dědičné monarchie nejčastěji určují následnictví podle legislativně daného, přesně určeného pořadí následnictví, tudíž je dlouho dopředu známo, kdo bude příštím panovníkem. Dnešní obvyklý typ následnictví je v dědičných monarchiích založen na určité forměprimogenitury,ale existují i další metody jako napříkladseniorát,tanistrynebo rotační následnictví, které byly obvyklejší v minulosti.[4]V minulosti se také vedli spory o nástupnictví žen - typickým příkladem je obtížné prosazování tzv.pragmatické sankcevrakouské monarchiiv 18. století. Tento dokument měl zajistit nástupnictví poKarlu VI.pro jeho dceruMarii Tereziiv případě, že by nezanechal mužské potomky. Okolní země po smrti Karla VI. pragmatickou sankci nerespektovaly a Marie Terezie si musela následnictví vybojovat válkou. Následnictví uhájila, ovšem za cenu územních ztrát.

V úplných začátcích státnosti to bylo ovšem obvykle tak, že králem se stal úspěšný válečník, který ovládl nejvíce půdy a obchodních cest. V nejstarších civilizacích musel první panovník podle některých historiků obstát hlavně jako infrastrukturní budovatel, který byl schopen vyřešit hlavně zavlažování - typické to bylo vestarém Egyptě.Německo-americký historikKarl Wittfogelv této souvislosti mluvil o "hydraulickém" principu moci.[4]

Volená monarchie[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuVolená monarchie.

Volená monarchieje monarchie, ve které je panovník volen určenou skupinoušlechty.Ta zvolí buď šlechtice zahraničního, nebo šlechtice ze svých řad.Polské královstvíaSvatá říše římská německého národabyly až do svých posledních dní volebními monarchiemi. Některé státy se systémem volební monarchie fungují dosud, jsou čtyři:Vatikán,Kambodža,MalajsieaSpojené arabské emiráty.Volba krále-cizince byla zejména ve středověku častější než dosazení domácího šlechtice na trůn, neboť šlechta by se na vyzdvižení některého z místních rodů neshodla a od cizího krále si nezřídka slibovala jeho horší orientaci v domácích poměrech, a tím pádem vyšší moc šlechty. Nebylo neobvyklé také různé uplácení místní šlechty při takové volbě. I v případě, že monarchie je dědičnou, stává se obvykle volenou ve chvíli, kdy královský rod vymře. V některých případech je volba omezena různými podmínkami, třeba náboženskými - kupříkladu britským monarchou může být zvolen jenprotestant.

Role šlechty a církve[editovat|editovat zdroj]

Mezi králem a šlechtou v minulosti existoval složitý vztah, na jedné straně měl král ke šlechtě přirozeně blízko a ona tvořila jeho dvůr, na druhé straně šlechta nezřídka usilovala o část panovnické moci, a král se tak opíral spíše o města a měšťany, pro něž byla autorita krále neotřesitelná a navíc byly pro krále často zajímavější i ekonomicky. Král nicméně šlechtu potřeboval k důležité funkci - šlechtici v případě ohrožení země byly jeho armádou, přesněji sborem velitelů, z nichž každý králi dodal v takové chvíli ozbrojené poddané. Sám král disponoval obvykle jen malou družinou. Tento problém některé monarchie v pozdější fázi vývoje vyřešily založením profesionální státní armády, což poté povětšinou vedlo k úpadku šlechty a její společenské prestiže. Někdy se stalo, že šlechta krále zastínila úplně, například v jisté etapě japonských dějin byl císař nucen svěřit zemišógunátu,vojenským šlechticům.

Královu moc omezoval - na křesťanském západě - ještě další prvek -církev,která také někdy měla ke králi konkurenční vztah. Tento jev byl jedním z motorůreformace.Minimálně v Anglii, kde král problém svéhlavé církve řízené ze zahraničí vyřešil tím, že se stal hlavou církve národní, tedy protestantské. V jiných kulturních okruzích, včetně křesťanského východu, tento problém neexistoval, církve zde byly přirozeně státní a král na ně měl velký vliv. Přestože však západoevropští králové s církví někdy soupeřili, je zjevné, žesekularizacespolečnosti na počátkunovověkujim vzala velkou část legitimity. Jakmile lidé přestali věřit v Boha, přestali věřit i v to, že panovník vládne z boží vůle, a přestali cítit zábranu při snaze jeho moc omezit. Svrchovanost již v jejich očích neměl král, ale lid či národ. Někdy byly monarchie i násilně smeteny (nejznámějším je asi příkladfrancouzské revoluce,během níž byl král popraven). Přežily jen ty monarchie, kde se král upozadil, tam kde se stal nositelemnacionalismu(například v jisté chvíli vItálii), anebo tam, kde role náboženství zůstala silná - například vislámskémsvětě.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuMonarchyna anglické Wikipedii.

  1. W. Veenendaal, "Monarchy and Democracy in Small States: An Ambiguous Symbiosis," in S. Wolf, ed.,State Size Matters: Politik und Recht I'm Kontext von Kleinstaatlichkeit und Monarchie(Wiesbaden: Springer VS, 2016), pp. 183–198,DOI:10.1007/978-3-658-07725-9_9,ISBN978-3-658-07724-2.
  2. Nathanial Harris.Systems of Government Monarchy.[s.l.]: Evans Brothers, 2009.Dostupné online.ISBN978-0-237-53932-0.S. 10.
  3. Blum, Cameron & Barnes 1970, s. 267–268.
  4. abmonarchy | Definition, Examples, & Facts.Encyclopedia Britannica[online]. [cit. 2021-09-17].Dostupné online.(anglicky)

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]