Přeskočit na obsah

Moskevský protokol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o jednání mezi ČSSR a SSSR z roku 1968. O smlouvě mezi SSSR, Polskem, Rumunskem, Lotyšskem a Estonskem z roku 1929 pojednává článekLitvinovův pakt.
Hořící sovětský tank v ulicích Prahy

Moskevský protokol,plným názvemProtokol o jednání delegace SSSR a ČSSR,je dokument podepsaný 27. srpna 1968, který shrnuje výsledek jednání meziSSSRaČSSRprobíhajícího od 23. do 26. srpna 1968.[1]Celé vedení ČSSR bylo převezeno doMoskvy.Dokument podepsali všichni členové československé delegace s výjimkouFrantiška Kriegla.31. srpna byl protokol přijat ústředním výboremKomunistické strany Československa.Sověty diktované body protokolu znamenaly ideové popření celéhopražského jara,přijetí„bratrské pomoci SSSR “a otevření cesty k budoucínormalizaci,která trvala až dosametové revoluce.Do čela KSČ se v dubnu 1969 dostalGustáv Husák,který pokračoval v normalizaci a stal se její přední osobností.

Protokol obsahuje patnáct článků, které jsou pouze očíslovány a nemají žádný název. Stručně lze jejich obsah popsat takto:

  1. Vyhlášení podřízenosti
  2. Zneplatnění Vysočanského sjezdu
  3. Kádrové změny ve vedení
  4. Umlčení svobodných médií
  5. Schválení pobytu vojsk
  6. Zamezení konfliktů
  7. Ochrana kolaborantů
  8. Upevnění hospodářské závislosti
  9. Posílení Varšavského paktu
  10. Podřízení zahraniční politiky Sovětskému svazu
  11. Stažení stížnosti v OSN
  12. Potrestání viníků
  13. Instrukce k další politice
  14. Utajení průběhu jednání
  15. Přátelství na věčné časy
  1. Moskevský protokol, potupná kapitulace proreformních politiků. Dokument stvrdil okupaci.Novinky.cz[online]. Borgis [cit. 2023-08-26].Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]