Přeskočit na obsah

NASA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
NASA
MottoFor the Benefit of All,At NASA, we make Air and Space available for everyone.aV NASA přibližujeme vesmír všem.
PředchůdceNational Advisory Committee for Aeronautics
ZakladatelDwight D. EisenhoweraKongres Spojených států amerických
Vznik29. července1958
SídloWashington, D.C.,Spojené státy americké(Centrála NASA)
Souřadnice
Mateřská organizaceFederální vláda Spojených států amerických
Rozpočet22,629 miliard USD (2020)
Počet zaměstnanců17 373 (2020)
OceněníCena za doublespeak (1986)
Gold medal of the Spanish National Research Council(1999)
Oficiální webwww.nasa.gov
Map
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Národní úřad pro letectví a vesmír,zkráceněNASA(anglickyNational Aeronautics and Space Administration,NASA) je agentura federální vlády USA zodpovědná za civilní kosmický program, za všeobecný výzkum vesmíru a za výzkum v oblasti letectví.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Vznik a začátky[editovat|editovat zdroj]

Ve Spojených státech zaštiťoval od roku1915výzkum v oblasti letectvíNárodní poradní výbor pro letectví(NACA,National Advisory Committee for Aeronautics). Od roku1946se NACA věnoval také experimentům sraketoplány,jako byl nadzvukovýBell X-1.V první polovině50. letse pozornost NACA a dalších (vojenských) institucí obrátila kekosmickému výzkumu,především vypuštění první umělé družiceZemě.Program Vanguardamerického námořnictvase však zdržel a náhradní armádníExplorer 1byl předstižen sovětskýmSputnikem.Šok ze zpochybnění americké technologické nadřazenosti vedl americkouvláduk rozhodné akci.[1]

Dne29. července1958americkýprezidentEisenhowerpodepsal „National Aeronautics and Space Act“,zákon,kterým vznikl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).[1]V NASA se soustředil veškerý nevojenský vesmírný výzkum. Vývoj vojenských vesmírných prostředků dostala za úkol současně založenáAgentura pro pokročilé výzkumné projekty(ARPA, dnes DARPA).

NASA začala fungovat1. října1958,přičemž převzala veškeré zaměstnance a objekty NACA – čtyřilaboratořea zhruba 8000 zaměstnanců. Do NASA přešel rovněž personál a prostředky armádníABMAa částiNámořní výzkumné laboratoře.

První programy NASA byly zaměřeny na výzkum letůčlověkado vesmíru.Program Mercury,zahájený v roce1958,měl za cíl hlavně zjistit, zda člověk může přežít ve vesmíru.5. května1961uskutečnilAlan Shepardbalistický skok v kabiněMercury-Redstone 3a20. února1962seJohn Glennstal prvnímAmeričanem,který obletěl zeměkouli v kosmické lodiMercury-Atlas 6.

Program Apollo[editovat|editovat zdroj]

Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin „Buzz “Aldrin - posádka Apolla 11
Na vrcholu měla NASA k dispozici přes 4 % státního rozpočtu, ale nyní nemá ani 0,5 %.
Znak NASA195982a1992–dosud
pečeť NASA
Raketa Saturn V

Poté, co program Mercury prokázal, že kosmické lety s lidskou posádkou jsou uskutečnitelné, byl zahájenprogram Apollo.Ten měl původně za cíl další výzkum vesmíru a eventuálně dosažení oběžné dráhyMěsíce.Jeho cíl byl předefinován poté, co prezident USAJohn F. Kennedyve svém projevu z25. května1961uvedl, že by Spojené státy měly dopravit člověka na Měsíc a bezpečně zpět na Zemi do roku1970.Hlavním cílem programu Apollo se stalo právě přistání na Měsíci. Mezitím byl zahájenprogram Gemini,který měl umožnit vyzkoušení technologií a postupů nezbytných pro měsíční mise.

Po osmi letech, během kterých se uskutečnila řada zkušebních letů a při kterých zahynuli první američtí kosmonauti (požárApolla 1během tréninku startu), se podařilo cíl programu Apollo splnit. PosádkaApolla 11přistála na Měsíci20. července1969.

Po splnění Kennedyho úkolu dopravit člověka na Měsíc podpora pro americký kosmický program ochabla. To se projevilo i předčasným ukončením měsíčních misí Apollo – ačkoli byly plánovány ještě tři další lety, program byl ukončen v prosinci1972letemApolla 17[2](je zajímavé, že to bylo poprvé a prozatím naposledy, kdy se na povrch Měsíce dostal profesionální vědec – geologHarrison Schmitt). Jednou z příčin předčasného ukončení programu byly i rozpočtové škrty vyvolané válkou veVietnamu.

Další rané mise[editovat|editovat zdroj]

Ačkoli většina rozpočtu NASA byla věnována na pilotované kosmické lety, NASA vyslala také řadu bezpilotních sond. V roce1962odstartovalMariner 2,který jako první lidmi vyrobená sonda proletěl kolem jiné planety –Venuše.ProgramyRanger,SurveyoraLunar Orbiterbyly klíčové pro průzkum podmínek na Měsíci před přistáním lidí v rámci programuApollo.DvěsondyProgram Vikingpřistály naMarsua sondyPioneeraVoyagerse vydaly kvnějším planetámSluneční soustavyJupiteru,Saturnu,UranuaNeptunu,odkud vedlevědeckýchdat vyslaly i barevné snímky.

Skylab a Sojuz-Apollo[editovat|editovat zdroj]

V roce1973NASA vypustila svoji první družicovou stanici –Skylab.Pro stanici byl využit upravený modul S-IVB, který byl normálně montován buď jako 2. stupeň nosičeSaturn 1Bnebo jako 3. stupeň nosičeSaturn 5.Hmotnost stanice, včetně připojené lodi Apollo byla téměř 91 tun, průměr až 6,7 metru, délka 35 metrů, vnitřní objem 354 m³.[3]Vystřídaly se na ní tři tříčlenné posádky, ale již v roce 1975 byla opuštěna, o čtyři roky později zanikla v atmosféře Země.

Po vítězství USA vzávodecho dosažení Měsíce se obě mocnosti začaly orientovat na vzájemnou spolupráci. V programuSojuz-Apollose 17. července 1975 se americká loď Apollo spojila se sovětskýmSojuzem 19.[4]Tento projekt znamenal zahájení mezinárodní spolupráce ve výzkumu vesmíru a mnohé projekty, které existují dnes, mají počátek v té době.

Raketoplány a stanice[editovat|editovat zdroj]

Raketoplán startuje jako raketa, ale přistává jako letadlo.Atlantisdosedá na přistávací dráhu Kennedyho kosmického střediska

Od druhé poloviny 70. let se hlavní úsilí NASA soustředilo na projektraketoplánu.Do roku1985byly postaveny 4 raketoplánySpace Shuttle,zamýšlené jako opakovaně použitelný dopravní prostředek naoběžnou dráhuZemě. První z nich,Columbia,odstartoval12. dubna1981.Lety raketoplánů však byly podstatně dražší než se původně plánovalo a katastrofaChallengeruv roce1986ukázala jejich bezpečnostní vady.

Raketoplány byly využívány i k čistě vojenským letům (program některých expedic byl zcela tajný), ale jejich vědecký přínos byl značný. V roce1990vynesl raketoplán na oběžnou dráhu kolem ZeměHubbleův vesmírný dalekohled(společný projekt sESA,začátek významnější spolupráce obou organizací) a posádky raketoplánů na něm provedly i několik oprav a vylepšení přímo na oběžné dráze při pěti servisních misích.

Od roku 1984 NASA zahájila práce na další americké vesmírné stanici na oběžné dráze Země, její vypuštění se plánovalo roku 1992, nazvána bylaFreedom.Průtahy s vývojem a rostoucí náklady vedly roku 1991 k přizvání partnerů z Evropy, Japonska a Kanady a roku 1993 i spojení s Ruskem. Zrodila se takMezinárodní vesmírná stanice,společný podnik ruskéhoRoskosmosu,americké NASA, evropskéESA,japonskéJAXAa kanadskéCSA.

V roce 1995 se raketoplán poprvé připojil k ruské orbitální staniciMir.Od roku 1998 pak na oběžné dráze Země začala výstavbaMezinárodní vesmírné stanice(ISS), ke které americké raketoplány uskutečnily řadu letů. Druhá katastrofa potkala program Space Shuttle 1. února 2003, kdy se nejstarší z flotily raketoplánů, Columbia, rozpadl nadTexasem.Na vině bylo poškození tepelné izolace na křídle, způsobené izolační pěnou odpadlou při startu zvnější nádrže.Poté byly lety raketoplánů dočasně zastaveny. Obnoveny byly v červenci 2006. Definitivně éra Shuttlů skončila misíSTS-135raketoplánuAtlantisv červenci 2011.

Od 90. let 20. století NASA čelila ztenčujícímu se rozpočtu (v posledních letech asi 16 mld. dolarů ročně). Devátý ředitel NASA Daniel S. Goldin proto prosadil přístup nazvaný „rychleji, lépe, laciněji “, který měl snížit náklady na kosmické lety. Tento přístup byl kritizován a přehodnocen po ztrátě sondMars Climate OrbiteraMars Polar Landerv roce 1999.

Směr Mars[editovat|editovat zdroj]

Montážní hala

Přistání malého vozítkaSojournermiseMars Pathfinderna Marsu v roce1997si získalo značnou pozornost veřejnosti. Menší zájem si vysloužila dosud fungující družiceMars Global Surveyor,uvedená na oběžnou dráhu kolem rudé planety ve stejném roce. Od roku2001jí na oběžné dráze dělá společnost další sonda –Mars Odyssey,která hledá stopy bývalé vulkanické aktivity a působení vody na Marsu.

Po úspěšném přistání dalšího vozítka –Spirit– na Marsu pronesl14. ledna2004americký prezidentGeorge W. Bushprojev, ve kterém vytyčil svojivizi budoucnosti americké kosmonautikypo očekávaném ukončení provozu Shuttlů (tehdy plánovaném na rok 2010, poslední let proběhl v červenci 2011) a dostavění stanice ISS (která bude pracovat nejméně do roku 2020). Podle ní se měli lidé vrátit na Měsíc do roku2020a vytvořit tam stálou základnu. Ta měla sloužit jako pokusná stanice i jako potenciální základna pro další výpravy. Výhledově se předpokládal let na Mars. Kosmické lodi a nosné rakety potřebné k realizaci vytyčených cílů měly být vyvinuty vprogramu Constellation.

Program Constellation zahrnoval vývoj nosných raketAres IaAres Vs nosností cca 25 a 188 tun na LEO; kosmické lodiOrionurčené jak pro dopravu kosmonautů k ISS, pro lety k Měsíci, a v dlouhodobém výhledu i dále do kosmického prostoru a k Marsu; lunárního moduluAltaira tahače EDS, který měl dopravit sestavu Orion-Altair od Země k Měsíci. Při vývoji se maximálně využívaly technologie (a dodavatelé) programu Space Shuttle. Program dospěl ktestu Aresu Iv říjnu 2009, ale na jaře 2010 byl, po několikaměsíčním rozvažování, zrušen. Důvodem byly přílišné finanční náklady a zpožďování vývoje.

Podle nejnovějších informací by měla první lidská posádka přistát na Marsu mezi lety 2035–2040.

Flexibilní přístup[editovat|editovat zdroj]

Ještě roku 2010 byl náhradou za těžký nosič Ares V zahájen vývoj raketySLS(Space Launch System), rovněž odvozené od Shuttlů, s nosností 70–129 tun na LEO. V průběhu roku 2011 padlo rozhodnutí o transformaci lodě Orion vMPCV(Multi-Purpose Crew Vehicle,víceúčelová pilotovaná loď), jež měla sloužit jako záchranná loď pro posádku ISS, v budoucnosti i letům k Měsíci, asteroidům a výhledově k Marsu.

Pokračující úvahy o znovudobytí Měsíce a dobytí Marsu vedly v roce 2017 k zahájeníprogramu Artemis,který v současnosti předpokládá návrat lidí na Měsíc v roce 2025 nebo 2026, přičemž zatím absolvoval první let kolem Měsíce s lodí bez posádky (Artemis I). Jádrem programu jsou raketa SLS a kosmická loď Orion, počítá se ale také s permanentní vesmírnou staniciGatewayna oběžné dráze kolem Měsíce. Součástí projektu je také intenzívní spolupráce se soukromými dodavateli různých služeb a techniky, např. přistávacích modulů, skafandrů nebo lunárních vozítek.[5]

Také běžnou dopravu astronautů a jejich vybavení na oběžnou dráhu Země pro NASA svěřila soukromým výrobcům a provozovatelům kosmické techniky, vyvinuté po roce 2006 s finanční podporou NASA vprogramu COTS.Od roku 2012 létají k ISS nákladní lodiDragonaDragon 2 (Cargo Dragon)společnostiSpaceXa od roku 2020 také verze lodiDragon 2 (Crew Dragon)určená pro dopravu osob. O rok později začaly dopravovat náklad také lodiCygnusspolečnostiNorthrop Grumman.Další mise byly přiděleny přiděleny společnostemSierra Nevada(pro lety nákladní lodiDream Chaser) aBoeing(pro lety s astronauty v lodiStarliner), které však dosud nedokončily nezbytné testování svých strojů.

A spolupráci se soukromými subjekty NASA rozvinula také v případě nástupce Mezinárodní vesmírné stanice, kterou bude nutné po roce 2030 nahradit. Nové koncepty soukromých vesmírných stanic poskytovaných pro programy NASA vznikají ve spolupráci se společnostmiAxiom Space(Axiom Station),Blue Origin(Orbital Reef) aVoyager Space(Starlab).[6]

Vesmírné programy NASA[editovat|editovat zdroj]

Mezinárodní vesmírná staniceISS
Surveyor
Magellan
Pioneer 10
Zleva:Saturn V,Space Shuttle,a již zrušenéAres I,Ares IVaAres V

Pilotované kosmické lety[editovat|editovat zdroj]

Nepilotované kosmické lety[editovat|editovat zdroj]

Střediska NASA[editovat|editovat zdroj]

Wernher von Braun,ředitel MSFC, připrvním testumakety kosmické lodi Apollo 28. května 1964

Nejznámější zařízení NASA jeKennedyho vesmírné středisko(KSC) naFloridě,kosmodrom, ze kterého od roku 1968 startují všechny americké pilotované kosmické lodě. I když byly pilotované kosmické lety ve Spojených státech přerušeny od léta 2011, z KSC nadále startovaly nosné rakety s družicemi a sondami NASA. Pilotované lety byly obnoveny v květnu 2020 letemCrew Dragon Demo 2.Dalšími předními centry NASA jsouMarshallovo středisko vesmírných letů(MSFC) v alabamském Huntsville, ve kterém byla vyvinuta raketa Saturn 5 a orbitální stanice Skylab aJet Propulsion Laboratory(JPL), jejíž inženýři zkonstruovali řadu družic a vesmírných sond, počínaje první americkou družicíExplorer 1.

Střediska a zařízení NASA mohou být podle účelu rozdělena na komunikační centra a teleskopy; kosmodromy a konstrukční střediska; výzkumná centra a konečně zkušební základny. Z historických a administrativních důvodů některá slouží více účelům.

Centrála NASA je umístěna veWashingtonu.Středisko sdílených služeb (Shared Services center) leží na pozemcíchStennisova vesmírného střediskau zálivu St. Louis ve státě Mississippi.

Centry vědecké práce NASA jsouAmesovo výzkumné střediskov kalifornském Mountain View,Goddardův institut pro kosmický výzkumvNew Yorku,Goddardovo kosmické střediskov marylandském Greenbeltu,Jet Propulsion Laboratoryv kalifornskéPasadeně,Glennovo výzkumné střediskovClevelanduaLangleyho výzkumné střediskov Hamptonu veVirginii.

Kromě hlavního kosmodromu – KSC – používá NASA ke startům do vesmíru iLetové středisko Wallopsna ostrově Wallops ve Virginii. Konstrukčními a testovacími středisky jsou dáleJohnsonovo vesmírné střediskovHoustonu,Marshallovo středisko vesmírných letů,Montážní středisko MichoudvNew Orleansu,Testovací středisko White Sandsv Las Cruces vNovém Mexiku,Armstrongovo letecké výzkumné střediskonaEdwardsově základněv Kalifornii, Amesovo, Glennovo a Langleyho výzkumná střediska,Nezávislé ověřovací zařízeníve Fairmontu vZápadní Virginiia konečně Stennisovo vesmírné středisko.

Spojení s vesmírnými sondami zajišťují komplexy teleskopů (Deep Space Network) v australskéCanbeře,kalifornskémBarstow a španělskémMadridua teleskop na Havaji (Infrared Telescope Facility). Komunikace s objekty na oběžné dráze je vedena přes komunikační sítěNear Earth NetworkaSpace Network.

Ředitelé NASA[editovat|editovat zdroj]

V čele NASA stojí ředitel (administrator), který je zároveň poradcemprezidentaSpojených států pro vesmír.

  1. T. Keith Glennan(1958–1961)
  2. James E. Webb(19611968)
  3. Thomas O. Paine(19691970)
  4. James C. Fletcher(1971–1977)
  5. Robert A. Frosch(1977–1981)
  6. James M. Beggs(19811985)
  7. James C. Fletcher(1986–1989)
  8. Richard H. Truly(1989–1992)
  9. Daniel S. Goldin(1992–2001)
  10. Sean O'Keefe(2001–2005)
  11. Michael D. Griffin(20052009)
  12. Charles F. Bolden(20092017)
  13. Robert M. Lightfoot, Jr.(2017–2018) (zastupující)
  14. Jim Bridenstine(20182021)
  15. Bill Nelson(2021–současnost)

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abVÍTEK, Antonín.První sputnik "otcem" NASA.Letectví a kosmonautika.1967, čís. 20, s. 668–769.Dostupné online.
  2. VÍTEK, Antonín.Projekt Apollo okleštěn.Letectví a kosmonautika.1970, čís. 22.Dostupné online.
  3. Skylab: A Guidebook[online]. NASA [cit. 2011-10-17]. KapitolaCHAPTER III. Profile of the Skylab Mission: 2. SKYLAB ELEMENTS: Figure 7. Skylab in orbit..Dostupné online.(anglicky)
  4. KUBALA, Petr. Červenec 1975: let Sojuz-Apollo.Instantní astronomické noviny[online]. 2005-7-7 [cit. 2011-10-17]. Čís. 583.Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2014-02-27.
  5. https:// nasa.gov/wp-content/uploads/static/artemis/NASA:Artemis.https:// nasa.gov/wp-content/uploads/static/artemis/NASA[online]. [cit. 2024-03-06].Dostupné online.
  6. Gravitics Inc. On January 5th, NASA announced that the agency will increase its investment in next generation space stations by $99.5 million.X[online]. 2024-01-27 [cit. 2024-03-06].Dostupné online.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • LÁLA, Petr; VÍTEK, Antonín.Malá encyklopedie kosmonautiky.Praha: Mladá fronta, 1982.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]