Přeskočit na obsah

Nogajská horda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nogajská horda
Zlatá horda
Astrachaňský chanát
13911634 Ruské carství
Kalmycký chanát
Astrachaňský chanát
Vlajka státu
vlajka
Geografie
Mapa
Územní rozsah na sklonku 15. století.
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Zlatá horda Zlatá horda
Astrachaňský chanát Astrachaňský chanát
Následující
Ruské carství Ruské carství
Kalmycký chanát Kalmycký chanát
Astrachaňský chanát Astrachaňský chanát

Nogajská hordabylaturkotatarskákonfederaceve východní Evropě (na dnešním územíRuskaaKazachstánu), která vznikla koncem14. století,po rozpadu chanátuZlaté hordy.

Území[editovat|editovat zdroj]

Území nogajského státu zahrnovalo horské oblastiKavkazu,[zdroj?]oblasti od řekyVolhyk řeceIrtyša území odKaspického mořepoAralské jezero.Hlavním městem hordy bylSarajdžik(tureckySaraycik), ležící na řeceUral,poblíž východní hranice sKazašským chanátem,jehož zakladatelem se roku 1465 stala právě částNogajců.

Historie[editovat|editovat zdroj]

MapaMoskevské Rusiz roku1549odZikmunda von Herbersteina;území Nogajců (Nagayski Tartare) je zobrazeno v pravém spodním rohu, kolem dolního toku řekyVolhy.

Obyvatelé Nogajské hordy jsou dnes známí jako Nogajci. Vznikli sloučením dvou etnických skupin, a to turkickýchKypčakůaMongolů,kteří je ovládli.

Nogajská horda byla pojmenována pochánuNogajovi(†1299), spoluvládciZlaté hordya prapravnukoviČingischána,avšak skutečně vytvořena byla až vojevůdcemEdigejem(140010).

Po přičleněníKazaňského(1552) aAstrachaňského chanátu(1556) kRuskému carství,tj. Moskevské Rusi se Nogajská horda rozdělila do tří částí. „Větší Nogajská horda “se zřejmě stalavazalemMoskevské Rusi, kdežto „Menší Nogajská horda “se stala součástíKalmyckého chanátua „Altiulská horda “zůstala nezávislá a byla rozptýlena do okolních oblastí.

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuNogai Hordena anglické Wikipedii.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]