Přeskočit na obsah

Noricum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Noricum (la)
Regnum Noricum (la)
Tauriskové 200 př. n. l.?
2. století?
Avarská říše
Geografie
Mapa
Římská říše kolem roku120,tmavě zvýrazněnaprovincieNoricum
Noreia(Norické království)
Virunum(provincie Noricum)
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Římská říšeŘímská říšeŘímská říše
Státní útvary a území
Předcházející
Tauriskové Tauriskové
Následující
Avarská říše Avarská říše

Noricumbylokeltskékrálovství (latinskyRegnum Noricum), přesněji federace třináctikeltskýchailyrskýchkmenů, jež byla později začleněna doŘímské říšejako jejíprovincie.Zahrnovalo většinu území dnešníhoRakouska,částSlovinskaa jihovýchodní cípBavorska.Na západě sousedila tato země sRaetií,na východě sPanoniía na jihozápadě sPředalpskou Galií.Na severu sahalo území království až za řekuDunaj,která se stala severní hranicí Norica teprve po jeho trvalém začlenění doŘímského impéria.

Dějiny[editovat|editovat zdroj]

Raná historie[editovat|editovat zdroj]

Archeologický průzkum hrobů a solných dolů vHallstattuprokázal, že se zde v dávných dobách vyvíjela pozoruhodně vyspělá civilizace. Hallstattské hroby obsahují zbraně a ornamenty zdoby bronzovéstejně jako zdoby železné.Podle některých teorií mohlo být Noricum a některé další okolní oblasti pravlastíHomérovýchAchájů.Původní obyvatelstvo z obdobíhalštatské kulturytvořili zřejměPanonové(lid spřízněný sIlyry). Ti později splynuli s různýmikeltskýmikmeny, které sem dorazily někdy po roce450 př. n. l.z nynějšího jihozápadníhoNěmeckaa mezi nimiž zaujímali vůdčí postaveníTauriskové(Taurisci). Noricum v těchto dobách sloužilo Keltům jako základna k invazím doPádské nížinya naApeninský poloostrov.

Římanéužívali pro Taurisky pojmenování Norikové (Norici), přičemž tento pojem (odvozený z hlavního sídla Taurisků, jež se nazývaloNoreia) vztahovali i na všechny ostatní norické kmeny. Přesná poloha městaNoreiezůstává dodnes neznámá. Podle některých názorů se však nacházelo poblíž dnešníštýrskéobceNeumarkt in Steiermark.

Království[editovat|editovat zdroj]

Dějiny Rakouska

Znak Rakouska
  • Prehistorie
  • Habsburská éra
  • Rakousko po 1. světové válce
  • Rakousko po 2. světové válce

Zhruba kolem roku200 př. n. l.se Tauriskové postavili do čela svazku třinácti keltských a ilyrských kmenů, čímž byl položen základ Norickému království (Regnum Noricum), které tak představuje první politický útvar vzniklý na rakouské půdě. Na počátku2. století př. n. l.se díky dokonalejším osevním metodám a technologickému pokroku výrazně zvýšil počet obyvatel Norica. Avšak již kolem roku186 př. n. l.se projevil vážný nedostatek půdy, což přimělo asi 12 000 Taurisků aBojůk odchodu na jih. TitobarbařipřekonaliAlpya usadili se v údolí Pádu na pobřeží současnéhoBenátska.Avšak Římané nechtěli, aby na italskou půdu zasahovaly jiné národy a vybudovali zde v roce 181 př. n. l. novou koloniiAquileiu,která brzy nabyla velkého významu jako tranzitní místo pro obchod s oblastmi na severu. Taurisci byli nuceni vrátit se zpět do svých zemí, při zachování přátelského vztahu s „novými sousedy “Římany. Důkazem toho je pozdější žádost o římskou pomoc proti invazi kmenů Kimbrů a Teutonů s následným střetem u Noreia v roce 113 př. n. l.

Přivábeni obchodními možnostmi a nerostným bohatstvím Noriků navázali s nimi Římané přátelské vztahy, čímž získali přístup k významným nalezištím železné rudy v Noricu. PodleLiviovapopisu vyjednávalo prý kolem roku170 př. n. l.římské poselstvo s norickým králem Cincibilem, který Římanům zaručilhospitium publicum(„pohostinné přátelství “). Tím byly utuženy vzájemné obchodní svazky a posílen římský vliv v oblasti. V tomto období prosperity vznikala v Noricu první opevněnáoppidaa rovněž byly raženy mince podleřeckéhovzoru.

Někdy mezi léty120115 př. n. l.pronikaly do Norica migrujícígermánskékmenyKimbrů a Teutonů,které se již předtím střetly s Boji včeskékotlině (Boiohaemum) a seSkordiskynaBalkáně.Tváří v tvář této hrozbě se Tauriskové obrátili na Římany se žádostí o pomoc. Ovšem vyslané římské vojsko, jemuž velelkonzulGnaeus Papirius Carbo bylo rozdrceno vbitvě u Noreienedaleko dnešního města Klagenfurt v Rakousku.Kimbrovénevyužili svoje vítězství a ustoupili z Norica směrem na západ.

Několik desetiletí poté byli v důsledku tlaku germánského kmeneSvébůuvedeni do pohybu keltští Bojové, kteří se zmocnili oblastí severně a severozápadně od Norica. Kolem roku58 př. n. l.se Bojové pokusili Noricum dobýt, utrpěli však ničivou porážku. I přesto ale ohrožovali provincii Noricum ještě několik dalších let, než byla jejich říše konečně vyvrácenaDáky.V roce49 př. n. l.odeslal král VoccioCaesarovi300 šlechticů, kteří v řadách jízdy přispěli k Caesarově vítězství v občanské válce. Po definitivní porážce Bojů expandovalo norické království do povodí středního Dunaje. Moc Norica v tomto období sahala až do oblastiVídeňské pánvea po odražení útoku Dáků také do současného západníhoMaďarska.Norikům se tak podařilo vybudovat poslední mocný keltský politický celek.

Římská provincie[editovat|editovat zdroj]

Římské provincieza vlády císařeHadriána(r. 117–138 n.l.) včetně rozmístění posádeklegií

Noricum se po dlouhou dobu těšilo nezávislosti pod vládou vlastních králů. Koncem1. století př. n. l.ale Norikové napadli společně s PanonyHistrii,přičemž byli odraženiprokonzulemIllyricaPubliem Siliem.Po smrti krále Voccia bylo Noricum v roce15 př. n. l.ustavenoklientskýmkrálovstvímŘíma.Římané ho nazývali provincií, třebaže si i nadále uchovávalo určitou omezenou svébytnost. Skutečnouřímskou provinciípod správou císařskéhoprokurátorase Noricum stalo teprve někdy po roce40 n. l.za vládyClaudia.

V následujících staletích bylo Noricum jako pohraniční území říše protkáno hustou sítí silnic, o čemž svědčí četné nálezy milníků a jiné archeologické objevy. To spolu s budováním kolonií napomohlo postupnéromanizacizdejších Keltů. Zřejmě nejdůležitější komunikace spojující Řím s táboremCarnuntum(dnešníPetronell-Carnuntumna břehuDunajejihozápadně odHainburgu an der Donau)vedla z Aquileia přes města Emona (dnešníLublaň), Celeia (Celje) a Poetovio (Ptuj). Carnuntum původně náleželo k Noricu, avšak v roce6 n. l.bylo společně s Vídeňskou pánví připojeno k provincii Panonii. Strategicky velmi významná byla také silnice táhnoucí se z panonské Vindobony (Vídeň) podél toku Dunaje směrem na západ do Lauriaca a dále do Raetie. Nejvýznačnějšími městy a koloniemi Norica v římské etapě jeho dějin byloVirunum(dnešní Maria Saal poblížKlagenfurtu),Celeia(Celje),Juvavum(Salcburk) aLauriacum(Enns).

Podobně jako sousední Raetie zaujímalo také Noricum po celou dobu existence římské říše postavení předsunuté obranné linieItálievůči vpádům germánských kmenů zpoza Dunaje. Římané vybudovali řadu pevností (Limes Romanus), které střežily břehy Dunaje a alpské průsmyky. Na počátkumarkomanských válek(166180) umístilMarcus Aureliusdo této provincie jednuřímskou legii(Legio II Italica Pia) spolu s početnými pomocnými sbory. Tyto vojenské síly zde od této doby měly své stálé sídlo. Velitel legie působil zároveň jako místodržitel provincie.

Za vládyDiocletianabylo Noricum na konci3. stoletírozděleno do dvou provincií:Noricum ripense(„pobřežní Noricum “, severní část při řece Dunaji) aNoricum mediterraneum(„vnitrozemní Noricum “, jižněji položený a hornatější region). Obě tyto provincie spadaly do ilyrskédiecéze,která byla součástí italsképrefektury.V důsledku pozvolného šířeníkřesťanstvíbylo v Noricu založeno několikbiskupství,která však zanikla v období zmatků běhemstěhování národů.Pozhroucení západořímské říšese v Noricu ještě nějaký čas udržel římský správní systém, který do určité míry přetrval až do příchoduAvarůaSlovanů.

Na konci 5. století patřila většina zeměOstrogotům;severozápadní část si zachovala název Noricum. Na konci 6. století se v jižním Noricu usadili Slované a vytvořili knížectvíKarantanija;severovýchod byl až do začátku 9. století ovládán Avary.

Hospodářství[editovat|editovat zdroj]

Noricum byla hornatá země s poměrně chudou půdou, oplývala však hojnými nalezišti železné rudy (hematit). Tímto materiálem zásobovalo kovárny a zbrojní manufaktury v Panonii,Moesiia severní Itálii. Proslulou norickou ocel užívali Římané k výrobě kvalitních a ceněných zbraní. Obyvatelé Norica byli stateční a bojovní lidé, kteří se spíše než zemědělství věnovali pastevectví skotu. Po obsazení Římany byly místní hluboké lesy vykáceny a bažiny odvodněny, čímž byla výrazně zvýšena úrodnost země. Rovněž zde byly objeveny ložiska zlata, stříbra, olova, zinku a jedlé soli.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byly použitypřekladytextů z článkůNoricumna německé Wikipedii aNoricumna anglické Wikipedii.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]