Přeskočit na obsah

Řád svatého Benedikta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zO.S.B.)
Řád svatého Benedikta
Ordo Sancti Benedicti(la)
Znak řádu
Znak řádu
Medaile řádu sv. Benedikta
Medaile řádusv. Benedikta
Základní informace
Aktivitakolem roku529n. l. – dosud
Kategoriemnišský
SídloKostel svatého Anselma v Aventinu,Klášter Montecassino
Založilsv.Benedikt z Nursie
Poslední představenýGregory Polan OSB
MottoOra et labora(Modli se a pracuj)
PAX!(mír)
Ut in omnibus glorificetur Deus(Ať je ve všem oslavován Bůh)
Patronisv.Benedikt z Nursie

Řád svatého Benedikta(latinskyOrdo Sancti Benedicti,OSB) neboli obecněŘád benediktinůje nejstarší existující mnišskýřádzápadního křesťanství.Řídí seŘeholí svatého Benedikta z Nursiez počátku6. století,která byla sepsána promnišské společenství na Monte Cassinu.

Historie řádu

[editovat|editovat zdroj]
SvatýBenedikt z Nursie,freskaFra Angelicavchrámu sv. Marka,Florencie.

Svatý Benedikt z Nursie(lat.Benedictus Nursias) žil na přelomu5.a6. stoletíve střední Itálii. Jeho názory vycházely z mnišských názorů a víry, Benedikt však nesdílel jejich názor na osamocenost, která nepřináší křesťanské komunitě užitek. Shromáždil podobně smýšlející mnichy, založilde factoprvníkláštervMonte Cassinua sepsal zde pravidla klášterního životaRegula Benedicti – Řehole Benediktova.Odtud je také český název pro mnichy podléhající pravidlům klášterního života –řeholníci/řeholnice,což jsou ti, kdo dodržují určitou řeholi. Výraz řehole pak vychází z latinského výrazuregula= pravidlo).[1]Řehole obsahuje v 73 článcích jednak teoretický a duchovní základ mnišství a jednak návod, jak by měli řeholníci žít a chovat se ve společenství. Mottem řádu se stalo heslo„Ora et labora “– česky„Modli se a pracuj “.

Řehole svatého Benediktase postupně rozšířila po celé Evropě. V10. stoletíse dostala také doČecha v11. stoletínaMoravu.Její text podstatně ovlivnil historii, kulturu a spiritualitu křesťanského Západu. PapežŘehoř Velikýdal podnět k jejímu rozšíření naBritské ostrovy.Za císařeKarla Velikéhobyla přijata jako vzorová klášterní ústava v celéŘímské říši.V roce1336vydal papežBenedikt XII.bulunazývanou benediktinská, v níž zdůrazňuje řadu pravidel pro život v jednotlivýchopatstvích,pojednává o řádovém rouchu, o studiu a postu.

Benediktinské kláštery stály u vznikuklášterní medicíny,která v nich vzkvétala až do12. století.

Ve Francii v doběrevolucebyl řád, podobně jako mnoho dalších církevních institucí a staveb, zakázán a zničen. O jeho obnovu se zasloužil DomProsper Guéranger,iniciátor obnovyřímské liturgieve Francii, a autorLiturgického roku (L’Année liturgique),který byl impulsem proliturgické hnutí.

Členové a členky benediktinského řádu v současné době žijí a pracují po celém světě.

Mnišský život

[editovat|editovat zdroj]
Medaile řádu

Při vstupu doklášteramusí uchazeč projít kandidaturou anoviciátemtrvající každý přibližně rok. Po skončenínoviciátupo dobu tří let skládá tzv. sliby jednoduché (nebo též časné). Teprve pak je připuštěn k tzv. slibům věčným (nebo též slavným) s celoživotní platností a stane se plnoprávným členem Řádu.

Každý klášter je samostatný a tvoří ho společenství bratří v čele sopatem.Klášteryse z praktických důvodů sdružují vkongregace.Benediktinské kláštery v českých zemích achorvatskýklášter vĆokovacijsou takto spojeny doSlovanské benediktinské kongregacesv. Vojtěcha,která vznikla v roce1945.Souhrnem jednotlivých benediktinských kongregací jebenediktinská konfederacev čele sopatem primasemsídlícím vŘímě.Opat primas není generálním představeným, ale spíše reprezentantem Benediktinské konfederace předSvatým stolcem.Nemá žádnou přímou pravomoc nad jednotlivými kláštery.

Benediktini v Česku

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článkuČeské kláštery benediktinů.

Nejstarší český benediktinský klášter byl ženskýklášter svatého JiřínaPražském hradě,jehož první abatyší od roku976byla dcera knížete Boleslava I.Mlada.Nejstarším mužským bylbřevnovský klášterzaložený roku993nedaleko PrahyBoleslavem II.a pražským biskupemsvatým Vojtěchem.Mezi další významné nejstarší benediktinské kláštery patřilklášter OstrovuDavleaSázavský klášter.

K dalším významným klášterům patřily v Čecháchkladrubský klášteruStříbra,postoloprtskýklášterPorta Apostolorum,broumovský klášter,na Moravěklášter Rajhradu Brna (dle tradice založený roku 1045) aklášter HradiskouOlomouce.

  1. Václav Machek,Etymologický slovník jazyka českého,Praha: NLN 1997, s. 529

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]