Přeskočit na obsah

Přístav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O televizním seriálu pojednává článekPřístav (seriál).
Přístav vněmeckémMannheimu
Přístav vněmeckémHamburku
Přístavní ruch vDorsetu(Anglie)

Přístavje soustava ploch a zařízení, nacházející se na vhodném místě břehuřekynebomoře.Jeho účelem je umožnit bezpečné kotvení, manipulaci s plavidly, zajištění snadné nakládky a vykládky zboží a naloďování a vyloďování osob a dopravu zboží a osob dál do vnitrozemí. Základní stavbou přístavu jepřístavní molo.

Podle umístění se dělí přístavy na říční a námořní. Námořní přístavy jsou přizpůsobeny k přijímání větších lodí.Říční přístavypřijímají lodě, jejichž velikost i ponor jsou omezeny ostatními stavbami na řekách.

České právní předpisy obsahově rozlišují pojmy přístav, přístaviště, překladiště, vývaziště a kotviště.[1]

Přístavy v Česku

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článkuPřístavy v Česku.

Na české vnitrozemských vodních cestách se nachází několik přístavů. Přístavy se dělí na veřejné a neveřejné; přístav může mít též ochrannou funkci, která má zajistit bezpečné stání nebo stání při povodních či zámraze nebo chodu ledu. Povolení k provozování přístavu udělujeStátní plavební správa.Veřejné přístavy jsou evidovány v systému říčních informačních služeb.

V Praze jsou veřejné přístavy vLibnia na druhé straně řeky vHolešovicích,naSmíchověa vRadotíně.Další přístavy jsou na Labi v úseku meziMělníkemaHřenskem.Protože se ale v ČR provozuje jen říční plavba, jejich význam je relativně malý. Nezanedbatelným elementem je také skutečnost, že Česká republika doposud výrazně nepokročila při realizaci plavebních stupňů Přelouč a Děčín, které by umožnily trvalejší splavnost řeky Labe.[2]

Česká republika se zavázala k rozvoji vnitrozemských vodních cest, jejichž součástí jsou i přístavy, např. v nařízeníTEN-Tnebo dohodě AGN.[3]

  1. § 2 zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě
  2. Stavba plavebních stupňů na Labi začne nejdřív za čtyři roky.Logistika[online]. Hospodářské noviny, 2019-01-03 [cit. 2019-03-27].Dostupné online.
  3. Evropská dohoda o hlavních vnitrozemských vodních cestách mezinárodního významu (dohoda AGN), č. 163/1999 Sb.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]