Přeskočit na obsah

Přívoz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přívoz naLabimeziHřenskemaSchönouje jediným vodnímhraničním přechodemv Česku.
Přívoz Sedlec-ZámkynaVltavěje součástípražské MHD.
O ostravské čtvrti pojednává článekPřívoz (Ostrava).

Přívozje soustava zařízení umožňující překonánířekynebo obdobné vodní plochy pomocíplavidla.Mořský přívoz (přes úžinu, záliv apod., někdy i přes vzduté ústí řeky), přesnějipřevozní loď,se nazývátrajekt.[1]

Staročeský výrazpřievozse vývojem změnil na přívoz. Nověji se prosadila též varianta převoz, zejména v odlišných významech (převoz vozidlem) ale pro převážení přes vodu převažuje starší varianta „přívoz “.[2][3]

Převozní loďje plavidlo, které zajišťuje přepravu napříč vodní cesty a které je jako převozní loď klasifikováno oprávněným orgánem. (čl. 1.01 písm. hŘádu plavební bezpečnosti na vodních cestáchČeské a Slovenské Federativní Republiky,který je přílohou č. 1 k vyhlášce Federálního ministerstva dopravy č. 344/1991 Sb.)

Převozník(ve starší variantě téžpřívozník) je osoba ovládající převozní loď. Požadavky na jeho způsobilost stanoví v závislosti na významu toku a druhu převozní lodi vyhláška MD č. 224/1995 Sb., o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel.

Nejjednodušší přívoz tvoří pouzeprám,člunneboloď.Zpravidla má přívoz na obou březích upravenépřístaviště,tedy například plochu či hranu k přistávání lodi,můstek,kůlyk uvázání lodi. Na jedné straně obvykle bývábudovapro převozníka. Dále bývají přístaviště přívozu vybavenainformacemiprocestující,případně ipřístřeškemnebo dalším vybavením. Některé druhy přívozů jsou vybaveny navíc ještěstožárya soustavoulanužitých k zajištění, případně i kpohonulodi.

V historii bývaly přívozy zřizovány velmi často ve městech i mimo ně, kde frekventovanější komunikace potřebovala překonat vodu příliš hlubokou nabrod.S postupem civilizace je však na většině míst nahradilymosty.V Česku se podle někdejšího přívozu jmenují například obecKamenný Přívozna Sázavě aPřívozna Odře, od r. 1924 součástOstravy.

Právo přívozu bylo od středověku zpravidla předmětemprivilegií,podobně jako správa mostů, s právem vybíratcločimýtné.V některých případech bylo privilegium spojeno i s provozováním hostince, rybářskými právy a povinnostmi atd. V současném českém právu je k provozování jakékolivvodní dopravypro cizí potřeby podle § 33zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě,nezbytnákoncese k provozování vodní dopravy,která se vydává podleživnostenského zákona,přičemžplavební úřadvydává v koncesním řízení stanovisko.

Přívozy se v České republice na dálnicích ani silnicích pravděpodobně dnes již nenacházejí, tj. není znám žádný aktuální případ použití tohoto číslování na přívoz.Přívoz Darovásice spojuje dva úsekysilnice III/2316,ale sám podle oficiálního geoportálu součástí této silnice dnes není. Podobně isilnice III/23212je ukončena upřívozu Nadrybya přívoz s komunikací do Nadryb součástí silniční sítě není.

V Československu podle § 2 odst. 2 zákona č. 147/1949 Sb. a později podle vyhlášky č. 136/1961 Sb. (§ 10 odst. 3) byly přívozy součástí silnic, jejich provozovateli v takovém případě byly okresní správy silnic. Novější prováděcí vyhláška 35/1984 Sb. již přívozy v § 8 nezmiňovala, stejně jako nový silniční zákon 13/1997 Sb. v § 12. Česká ČSN 73 6220 (Evidence mostních objektů na pozemních komunikacích) z roku 2011 v úvodní kapitole 1 výslovně zmiňuje, že se vztahuje i na evidenci tunelů, galerií, zdí, přívozů, brodů a železničních přejezdů, kterým se zpravidla přidělují evidenční čísla podle této normy, a způsobem evidence přívozů na pozemních komunikacích se podrobně zabývá kapitola A.1.35 (evidenční list přívozu, v popisu přívozu se uvádí druh přívozu a jeho celkové uspořádání a pohon, uvádí se volná šířka prámu a šířka přilehlé komunikace v koruně, dovolené zatížení prámu se uvádí do sloupce pro výhradní zatížitelnost) a dále norma obsahuje vzor formuláře B.6 „Evidenční list přívozu “. Fakticky se však tato evidence na žádný přívoz nevztahuje, protože žádný není součástí silniční sítě.

Druhy přívozů

[editovat|editovat zdroj]

Podle pohonu

[editovat|editovat zdroj]
  • přívoz poháněný odpichovacímbidlemneboveslovánímje nejjednodušším a nejstarším druhem přívozu.
  • přívoz poháněnýmotorem- loď se buď pohybuje volně nebo je jištěna lanem, jež je upevněno na jedné straně k lodi a na druhé straně k posuvné spojnici umístěné na vodorovném laně napnutém mezi stožáry. Motor může loď pohánět buď prostřednictvím lodního šroubu, nebo strojním posouváním vodicího řetězu. Typicky je motor spalovací, existují však i přívozy s bateriovým elektrickým pohonem.
  • bezmotorový přívoz poháněnýproudemřeky- loď je vybavena ještě další soustavou lan, jejichž pomocí ji lze natočit tak, aby ji proud řeky poháněl k požadovanémubřehu.Pokud jsou tato lana vedena v úrovni hladiny, nesmí po řece projíždět podélně žádná loď, když je loďka přívozu na opačném břehu řeky, než kde jsou lana upevněna.

Podle jištění

[editovat|editovat zdroj]
  • nejištěný přívoz
  • přívoz s horním jistícím lanem (na stožárech)
  • přívoz s jistícím řetězem na dně řeky

Přívozy v kultuře

[editovat|editovat zdroj]

Nejznámějším převozníkem jeCharón,který podleřeckých mýtůpřevážel mrtvé doŘíše mrtvých(podsvětí,Hádovyříše) přes bájnou řeku zapomnění (u řeckých autorůAcherónneboLéthé,u latinských autorůStyx).

Převozník veTřech zlatých vlasech děda Vševěda(Artuš Scheiner)

V pohádkách se vyskytuje motiv převozníka, který si stěžuje, že musí pořád převážet tam a zpátky a nikdo ho nevystřídá. Svého prokletí se zbaví jen tak, že někomu dá do rukyveslo.Pak bude muset převážet ten druhý a on bude volný. Tento motiv se vyskytuje například v pohádce „Ďábel se třemi zlatými vlasy “ze sbírkybratří GrimmůPohádky pro děti a dům,kde převáženým je král a radu pro převozníka přes něj vzkazuje sám ďábel. VErbenověpohádceTři zlaté vlasy děda Vševědaje převáženýmPlaváčeka radu pro převozníka poskytlděd Vševěd.V almanachu Máje v roce 1860 Erben doplnil tuto pohádku poznámkou o jejím všeslovanském rozšíření a místních variantách včetně německé varianty zachycené bratry Grimmy. Ve většině verzí je lakotný král či kupec potrestán tím, že se stane střídníkem přívozníkovým, v Erbenově verzi pro děti však Plaváček převozníka přechytračí.[4]

Motiv přívozu vystupuje v sérii logistických logických hlavolamů typuVlk, koza a zelí,spojených s překonáváním řeky.

  1. Jiří Kraus a kol.:Nový akademický slovník cizích slov,Academia, Praha, 2005, str. 812, heslotrajekt
  2. Václav Flajšhans:Něco o Husově mluvě,Naše řeč, ročník 7 (1923), číslo 3. Poznámka 2 o slovu „přielet “
  3. Provoz,Naše řeč, ročník 11 (1927), číslo 4: Sloveso převezu (převážím) má podst. jméno slovesné přívoz (nověji převoz), slovo přívoz je však podstatným jménem slovesným též ke slovesu přivezu (přivážím)
  4. Máj: Jarní almanah na rok 1860. Praha: Kat. Jeřábková, 1860. s. 187–203.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]