Přeskočit na obsah

Pierre Duhem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre Duhem
Narození10. června1861
2. obvod
Úmrtí14. září1916(ve věku 55 let)
Cabrespine
Místo pohřbeníMěstský hřbitov v Cabrespine (43°21′38″ s. š.,2°27′41″ v. d.)
Alma materÉcole normale supérieure
Stanislavova kolej
Povolánífilozof,fyzik,vysokoškolský učitel,chemik,matematik,filozof věd ahistorik
ZaměstnavateléUniverzita Lille (1887–1893)
Renneská univerzita (1893–1894)
Univerzita v Bordeaux(1894–1916)
Nábož. vyznáníkatolická církev
DětiHélène Duhem
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Pierre Maurice Marie Duhem(10. června1861Paříž14. září1916Cabrespine,Languedoc-Roussillonv jižníFrancii) bylfrancouzskýfyzik,teoretika zejména historik vědy.

Život a dílo

[editovat|editovat zdroj]

Duhem studoval naÉcole normale supérieurea stal se profesorem teoretické fyziky na univerzitě vBordeaux.Byl jedním ze zakladatelůfyzikální chemiea jeho jméno nese takzvaná Gibbsova-Duhemova rovnice, která popisuje změny chemického potenciálu v termodynamických systémech. Přispěl také k teoriipružnostia ktermodynamice,vynikl ale hlavně jako teoretik a zejména historik vědy. Ve filosofii vědy zastával názor, že každý soubor pozorování lze vysvětlit nekonečně mnoha způsoby, a že tedy žádné pozorování nemůže vynutit revizi nějaké teorie. Toto stanovisko se někdy nazývá Quineova-Duhemova teze, ačkoliQuineovostanovisko se od Duhemova poněkud liší.

Výsledkem celoživotní práce na dějinách vědy byly Duhemovy „Počátky statistiky: prameny fyzikální teorie “(1903), „Studie o Leonardo da Vincim “(3 sv., 1906–1913), kniha „Sózein ta fainomena. O pojmu fyzikální teorie od Platóna po Galileiho “(1908) a hlavně jeho desetisvazkové dílo „Systém světa. Dějiny kosmologických učení od Platóna po Koperníka “(1913–1959), kde ukázal, že počátky novověké přírodní vědy je třeba hledat už ve vrcholnémstředověku,u autorů jako bylRoger Bacon,Nicolas d´OresmeaJean Buridan.Duhem v jejich dílech objevil zejména pozoruhodně důmyslné počátky statistiky a matematické fyziky, která pozdější badatelé postupně dále rozvíjeli.

V tomto článku byly použitypřekladytextů z článkůPierre Duhemna anglické Wikipedii aPierre Duhemna německé Wikipedii.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]