Přeskočit na obsah

Plebej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Plebán.

Plebejneboliplebejec(lat.plebeiuszplebs,lid, měšťané) byl římský měšťan, který neměl předky mezi starou rodovou šlechtou (patriciičili optimáty). Nepatřil tak do žádného z rodů (gens) a nemohl se oženit s patricijskou dcerou. Jeho předkové mohli být buď propuštění klienti, patřit mezi původní porobené obyvatelstvo nebo se v rané doběřímské republikypřistěhovali z území okolních kmenů doŘíma.[1]Takové osoby byly svobodnými obyvateli města, ale dlouho neměly účast na samosprávě obce, která byla v rukou tradičních rodů. Byly od nich vyžadovány zejména vojenské povinnosti. Záhy ovšem nabyli významného hospodářského postavení (zemědělství, řemeslo, částečně i obchod) a ve střetech s patriciji usilovali o zrovnoprávnění.

Boj plebejů o zrovnoprávnění s patriciji

[editovat|editovat zdroj]

Mezi plebeji a patriciji trval od 6. do3. stol. př. n. l.vnitřní boj. Plebejové usilovali o stejná práva jako měli patricijové. Spory vyvrcholily patnáct let po založení římské republiky, v roce494 př. n. l.,kdy plebejové za „prvnísecese“opustili Řím na protest proti svévoli patricijů (vyhrožovali, že založí nové vlastní město), a vrátili se do města teprve když patricijové souhlasili se vznikem úřadu, jemuž přislíbili „nedotknutelnost “(sacrosanctitas), tedy právo nikoli na zákonnou, nýbrž náboženskou ochranu před jakýmkoli fyzickým útokem. Tak vznikl tribunát – úřadtribuna lidu(latinskytribunus plebis), který ochraňoval zájmy plebejů v římském politickém orgánu a jehož úkolem byla ochrana plebejů proti přehmatům patricijských úředníků a před útiskem plebejů obecně.

V roce449 př. n. l.bylokodifikováno právoa ve stejném roce byly poprvé sepsány římské zákony, tzv.Zákony dvanácti desek.Od roku445 př. n. l.bylo na základěCanuleiova zákonaplebejům dovoleno manželství s patricijskými dcerami. Roku444 př. n. l.vznikla funkcevojenských tribunů s konzulskou mocí,do níž mohli být voleni jak plebejové tak i patricijové, což zmírnilo napětí mezi plebeji a patriciji. V roce367 př. n. l.získali plebejové přístup do římského senátu. Největšího úspěchu dosáhli plebejové zatribunůLucia Sextiaa Gaia Licinia (366 př. n. l.): od té doby mohli plebejové zastávat ikonzulskýúřad. V roce300 př. n. l.si plebejové vynutili přístup do kněžských kolegií.

Plné rovnoprávnosti, totiž podílu na vládě, spravování úřadů v republice ap., dosáhli roku287 př. n. l.zákonem Hortensiovým;tím byla nastolena křehká rovnováha mezi oběma skupinami obyvatel. Za konzulůMarka ValeriaaQuinta Apuleia(300 př. n. l.) plebejové dosáhliOgulniovým zákonemtoho, že mohli zastávat kněžské hodnosti. Některé sakrální funkce, např. úřadkráleobětníka(rex sacrorum), však byly nadále vyhrazeny výlučně patricijům, a to do roku44 př. n. l.

Plebs(lat.lid) znamená v hovorové češtině chátru, spodinu, obyvatelstvo nižší kategorie.

  1. Ottův slovník naučný,heslo Plebs.
  • Encyklopedie antiky.Praha: Academia 1973. Heslo Plebejové, str. 477.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]