Přeskočit na obsah

Ploidie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ploidieje počethomologníchsadchromozomův živébuňce.Ploidie je u různých organismů odlišná. Většina lidskýchtělních buněkjediploidních(tzn. má 2 sady chromozomů, 23 od otce a 23 od matky). Lidsképohlavní buňkyjsou alehaploidní(jen jedna sada chromozomů, celkem 23).Tetraploidie(tzn. 4 sady chromozomů) je jedním z druhůpolyploidiea je běžná urostlina občas také uobojživelníků,plazůahmyzu.

Používané termíny

[editovat|editovat zdroj]

Haploidie(n) se užívá v souvislosti s generací nebo životní fází organismu.Haploidníbuňkavzniká redukčním dělením buňky diploidní. Haploidními jsou buňky pohlavní. U řady organismů (např. primitivnějšíchrostlin) existuježivotní cyklusstřídající generaci haploidní adiploidnív podobě samostatnýchjedinců.

Rostlinystřídají haploidii a diploidii v procesurodozměny.Uvyšších rostlinje haploid (gametofyt) postupně redukován a je závislý nasporofytu(nežije už samostatně a je sporofytem nesen a vyživován). Uživočichůuž je haploidní fáze redukována prakticky jen na pohlavní buňky (existují zde ovšem výjimky, např. samečci některýchblanokřídlých(včel,vos,mravenců), jsou haploidní celí).Haploidní životní cyklusse rovněž vyskytuje u některých skupinhubařas.

Někdy se rozlišuje ještě monoploidie (popř. monoploidní číslo), která označuje počet chromozomů v jedné kompletní sadě. U člověka je haploidní číslo (n) rovnomonoploidnímu číslu(x), tedy platí n = x = 23. U některýchrostlinto však neplatí.

Vhodné je upozornit na to, že např. pohlavní buňky tetraploidních organismů nejsou z hlediska počtu chromozómových sad monoploidní, ale diploidní (n = 2x).

Diploidie(2n) souvisí s generací nebo životní fází organismů. Souvisí se střídáním haploidní (n) a diploidní (2n) generace (fáze) v rámci rodozměny organismů.Diploidní buňkamá dvojnásobný počet chromozómových sad než buňka haploidní. Diploidní je zpravidla většina tělních (tzn. vyjma pohlavních) buněk vyšších organismů. Jako diploidní se ale zároveň může označovat takébuňka,která obsahuje právě dvě sadychromozómů.U člověka tedy tělní buňky jsou diploidní a platí tedy 2n = 2x.

Podrobnější informace naleznete v článkupolyploidie.

Polyploidie je stav, kdy všechny (resp. naprostá většina) tělníbuňkymají více než dvě sady chromozómů. Polyploidie se podle počtu chromozomových sad označuje většinou například jako triploidie (2n = 3x), tetraploidie (2n = 4x), hexaploidie (2n = 6x), oktoploidie (2n = 8x), dekaploidie (2n = 10x) a podobně. Polyploidie je běžná urostlin(může dokonce způsobovat větší výnosy), ale vzácná uživočichů(polyploidie je pro ně zpravidla neslučitelná se životem, někdy je však evolučně významná).[p 1]

  1. abPolyploidieu živočichů zpravidla není slučitelná se životem. Jsou však i výjimky. Mnoho polyploidů najdeme mezi rybami a obojživelníky, a dokonce i u hlodavců (osmáci). U člověka jsou polyplodní např. jaterní buňky,megakaryocyty,osteoklastyčisyntitiotrofoblast.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuPloidyna anglické Wikipedii.