Přeskočit na obsah

Plymouth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o městě v hrabstvíDevonvJihozápadní Anglii.Další významy jsou uvedeny na stráncePlymouth (rozcestník).
Plymouth
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC±00:00
StátSpojené královstvíSpojené královstvíSpojené království
ZeměAnglie
RegionJihozápadní Anglie
Ceremoniální hrabstvíDevon
Unitary authorityPlymouth
Plymouth
Plymouth
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha79,3 km²
Počet obyvatel267 918 (2016)[1]
Hustota zalidnění3 379 obyv./km²
Správa
Oficiální webplymouth.gov.uk
Telefonní předvolba01752
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Plymouth(zvukˈplɪməθ) je město s 243 795 obyvateli (2001) v hrabstvíDevonvjihozápadní Anglii.Rozprostírá se u ústí řekPlymaTamarv jednom z největšíchevropskýchzálivůPlymouth Sound.Město má velmi bohatou námořní historii a v minulosti bylo nejdůležitější základnouKrálovského námořnictvaveVelké Británii.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Nejstarší známé osídlení v oblasti Plymouthu se nacházelo u návršíBattenv Plymouthském zálivu. Je datováno dodoby bronzovéa vdobě železnébylo důležitým obchodním přístavem. Předpokládá se, že zde bylo překladiště procínzDartmooru,který byl dále prodávánFéničanům.V době vládyŘímanůbyl přístav využíván pro obchod s cínem, dobytkem a kůží ale později byl jeho význam překonán sousední rybářskou osadou Sutton nacházející se naproti přes záliv.

V doběovládnutí Anglie Normany(1086) patřilo panství v Suttonu králi, aleJindřich I.ji daroval rodině Valletortových. Na oplátku tato rodina jeho část věnovalaaugustiniánskému řádusídlícímu vPlymptonu,větší a starší osadě než Plymouth. Část města, vlastněná augustiniánským řádem obdržela roku1254právo pořádat trhy a celé město a jeho okolí získalo nezávislost roku1439a stalo se tak prvním městem, jemuž toto právo bylo přiděleno zákonem.

Poté, co se vyšší část ústí řeky Plym rozštěpila, začaly lodě využívat přílivového přístavu v ústí Plym (Plym Mouth– ústí řeky Plym) místo v Plymptonu. A tak se pro Sutton začalo postupně používat název Plymouth. Pojmenování Sutton se tak v současné době používá pro oblast města v souvislosti s volebním obvodem.

Roku1403bylo město krátce okupováno a vypálenoFrancouzi.Plymouth byl častým terčem nepřátel útočícím přesLamanšský průliv,a to především v doběstoleté války.Poblíž ústí řeky stál hrad a pás obranných opevnění ale všechny byly zbořeny nebo přestavěny při budování pozdějšího opevnění.

V doběobčanské válkystál Plymouth na straněparlamentaristůproti králiKarlovi I.Město bylo schopno odolávat téměř čtyři roky obléhání royalisty. V okolí města se odehrálo několik konfliktů včetně bitvy u St Budeaux. Po obnovení monarchie byla v roce1665zahájena stavba královské pevnosti. Tvrz byla vybavena děly nasměrovanými směrem na moře i na město aby tak připomínala obyvatelům, že nemají odporovat královské moci.

Z přístavu vyplula v roce 1831HMS Beaglena svou druhou průzkumnou cestu do Patagonie, které se účastnilCharles Darwin.[2]

Jako důležitý přístav bylo město v dobědruhé světové válkyterčem mnoha náletů. I když byl hlavním cílem náletů přístav, byly ztráty na civilním obyvatelstvu značné – bylo zabito 1 172 lidí a 3 269 bylo zraněno. Počet obyvatel z původních 220 000 poklesl po válce na 127 000. Byly zničeny obě obchodní centra, téměř každá budova byla poškozena (zničeno bylo 3 754 budov a 18 398 vážně poškozeno) včetně více než 20 škol a 40 kostelů.

Obyvatelstvo[editovat|editovat zdroj]

Do 90. let minulého století bylo v Plymouthu velmi nezvyklé slyšet jiný jazyk než angličtinu nebo zahlédnout člověka jiné rasy než bělocha. Po několika letech ale vlivem rozšíření univerzity, zvýšené dopravy trajekty přes kanál a ekonomickéimigrace(částečně zPolska) a utečenců se především centrum Plymouthu stalo více kosmopolitním. Již dříve zde byla zastoupenačínskákomunita zaměřená na potravinářský sektor. Vzhledem k tomu, že se projevují problémy s dodržováním obecného pořádku, jsou přistěhovalci pro Plymouth velký problém.

Ekonomika[editovat|editovat zdroj]

Drake Circus Shopping Centrev pozadí zaCharles Church

Ekonomika Plymouthu byla v minulosti spojena s jeho přímořskou pozicí a hlavními zdroji příjmů bylorybářstvía služby spojené s vojenským námořnictvem. Pokles obou těchto oborů vedl k obratu směrem sektoru poskytování služeb – zdravotnictví, potravinářství a call centra i když přesné strojírenství a stavby lodí hrají významnou roli v průmyslu města. Úpadek těžkého strojírenství měl velký vliv na nárůst nezaměstnanosti (v posledních letech je procento nezaměstnaných na úrovni 11%).

V oblasti maloobchodu je Plymouth na druhém místě na jihozápadu země a na 29. v rámci celé země. Jako regionální centrumDevonuaCornwalluzahrnuje spádová oblast Plymouth asi 720 000 obyvatel a roční příjmy značkových obchodů dosahují více než 600 miliónů liber. Dalším zdrojem příjmů je necelých 12 miliónů turistů, kteří navštíví tuto oblast.

Správa[editovat|editovat zdroj]

Roku1914se sloučila statutární města Plymouth a Devonport s městským distriktem East Stonehouse a vznikl tak distrikt Plymouth. Toto sloučení bylo podporováno ministerstvem války, protože tři samostatné distrikty představovaly komplikaci při organizaci válečných dodávek. Dohromady byly označovány jakoTree Towns.V roce1928obdržel Plymouth status města. V polovině 30. let město expandovalo začleněním města Plymptonu a obce Plymstocku.

V roce1974po správní reformě se stal Plymouth výsadním městem v rámci hrabství Devon, jehož orgány spravovaly agendy rozvoje školství, sociálních služeb, dopravní infrastruktury a knihovnictví. V roce1998se Plymouth stal samostatnou správní jednotkou (unitary authority).

Pro volby do rady města, která má 57radních, je Plymouth rozdělen do dvaceti volebních obvodů. Pro volby doparlamentuje město rozděleno do tří obvodů –Plymouth Devonport,Plymouth SuttonaSouthwest Devon.

Doprava[editovat|editovat zdroj]

Hoe

Plymouth není napojen na národní dálniční síť přímo ale silnicíA38vedoucí asi 64 km k dálniciM5.Město je spojeno s Cornwallemtrajektovoudopravou a mostemTamar Bridge.Autobusovou dopravu na předměstí provozuje společnostPlymouth Citybus,zatímco autobusy v centru města, včetně systému odstavných parkovišť (park and ride) podporovaných návaznými spoji, provozuje společnostFirst Group.Hlavním stanovištěm pro dálkové spoje je nádražíBretonside Bus StationpoblížDrake Circus.

Trajektovou dopravu cestujících do Roscoffu, Bretaně a Santanderu zajišťují společnostiTorpoint FerryaBrittany Ferries.Trajekty vyplouvají z přístavištěMilbay.

Letiště Plymouth Cityje malé letiště nacházející se asi 6 km na sever od centra města u silniceA386naTavistock.V minulosti bylo regionálním centrem proBritish Airwaysale nyní ho využívá pouze plymouthská letecká společnostAir Southwest,která odbavuje linky do některých míst Velké Británie a naNormanské ostrovy.MezinárodníLetiště Exeter Internationalje dosažitelné asi po 40 minutách jízdy autem.

Vlaky z Plymouthského železničního nádraží společnostiFirst Great Westernspojují město s místy v Cornwallu a Londýně. Spoje společnostiCrossCountrysměřují doBirminghamu,na sever Anglie a doSkotska.Na východním okraji města, 16 km od jeho centra, se nachází železniční staniceIvybridge,která je součástí soustavy dopravy cestujících do centra města od odstavných parkovišť (park and ride).

Kultura[editovat|editovat zdroj]

V Plymouthu se koná mnoho festivalů pod otevřeným nebem. Mimo jiné je to slavnost ohňostrojůBritish Fireworks Championshipsnebo hudební festivalMusic of the Night,který se koná každé dva roky v Královské pevnosti a jehož se účastní například hudba královského dělostřelectva, hudba královského námořnictva a stovky místních amatérských hudebníků.

Největším divadlem ve městě je Královské divadlo, které je také nejdůležitějším oblastním divadlem. Toto divadlo nedávno otevřelo své produkční a vzdělávací centrum, které bylo oceněno jako architektonicky významný počin. V obvoduBarbicanse nachází stejnojmenné divadlo Barbican. Místem pořádání koncertů různých žánrů od klasické až po rockové je Plymouthský pavilon otevřený roku1991.

Plymouthské městské muzeum a umělecká galerie naDrake Circusobsahuje sbírky uměleckých děl, přírodovědné kolekce a historie města a jeho okolí. Plymouthské umělecké centrum, nacházející se nedaleko divadla Barbican, nabízí výstavy uměleckých děl místních i zahraničních tvůrců. V Plymouthu se nachází i Národní mořská akvárium.

Náboženství[editovat|editovat zdroj]

Ve městě se nachází mnohokřesťanskýchkostelů. Nejdůležitějšíanglikánskýchrám je kostelSvatého Ondřejev oblastiRoyal Parade.NaWyndham Streetstojí viktoriánskákatolickákatedrála. Dále zde existuje několikmetodistických,baptistických a kostelů a islámskámešita.Židovskákomunita se schází vsynagozez18. století.

Vzdělání[editovat|editovat zdroj]

Plymouthská univerzitaje největší univerzitou na jihozápadě Anglie a pátou největší ve Velké Británii s více než 30 000 studenty, 3 000 zaměstnanci a ročním příjmem asi 100 miliónůliber.Byla založena jako technologická fakulta a později do ní byla začleněna iSchool of Maritime Studiesale v současné době zde vznikly podmínky pro výuku uměleckých a humanitních oborů.

Turistické atrakce[editovat|editovat zdroj]

Plymouthská turistická informační kancelář prezentuje město sloganemDuch objevů,který odkazuje na historii britských námořníků, kteří vyplouvali z Plymouthu do celého světa. Turisty láká hlavně historie spojená sFrancisem Drakema lodíMayflower,která vyplula z místního přístavu, nádherný výhled zHoea procházka historickými částmi města na pobřeží aBarbican.I když je Plymouth přímořské město nenacházejí se zde pláže pro turisty. Poblíž pobřeží v okolíCitadel Roadexistuje mnoho ubytovacích kapacit pro turisty. Město je typické velkým podílem veřejné zeleně a parků. Největšími z nich jsouCentral ParkaVictoria Park.

Slavní rodáci[editovat|editovat zdroj]

Partnerská města[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. DARWIN, Charles.Cesta přírodozpytcova kolem světa I.Překlad V. Čalounová. Král. Vinohrady: Jan Laichter, 1912. 547 s. S. 3–4.
  3. LAMBERT, Tim.A Brief Biography of Captain Scott[online]. 2021-03-14 [cit. 2023-02-03].Dostupné online.(anglicky)
  4. EDITOR.Rosie Huntington-Whiteley Biography (Boyfriend & More)[online]. 2022-05-23 [cit. 2023-02-03].Dostupné online.(anglicky)
  5. Tom Daley.British Swimming[online]. [cit. 2023-02-03].Dostupné online.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]