Přeskočit na obsah

Potopa(kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Potopa
Titulní stránka druhého polského vydání z r. 1888
Titulní stránka druhého polského vydání z r. 1888
AutorHenryk Sienkiewicz
Původní názevPotop
ZeměPolsko
Jazykpolština
Žánrhistorická fikce
Datum vydání1886
Předchozí a následující dílo
Ohněm a mečem Pan Wolodyjowski
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Potopa(polskyPotop) jerománod polského nositele Nobelovy ceny za literaturuHenryka Sienkiewiczevydaný v roce1886.Kniha je druhou částí monumentální románové Trilogie, jejíž první částí jeOhněm a mečema třetíPan Wołodyjowski.

Knihu v roce 1974 zfilmovalJerzy Hoffman.[1]

Obsah[editovat|editovat zdroj]

Kniha popisuje švédský útok naPolsko.Vysoká polskášlechtazaměstnaná vnitřními neshodami Švédům neklade odpor a někteří magnáti, jako Janusz Radziwill, s nimi dokonce spolupracují. Pouze malá část skládající se především zrytířůse postaví jak proti Švédům, tak proti zrádcům. Patří k nim i panSkrzetuskia pan Wołodyjowski.

Hlavním hrdinou knihy je ale Ondřej Kmicic,žoldnéřve službách knížete Radziwilla. Kmicic miluje Olenku, dceružmuďskéhorytíře, která ho však odmítá jako zrádce. Kmicic má dokonce souboj s panem Wołodyjowským a rozejdou se jako nepřátelé. Poté se však Kmicic setká s Bohuslavem Radziwillem, bratrancem knížete Janusze. Je to odrodilec, vychovaný ve Francii, který odmítá mluvit polsky a plánuje, že si se Švédy rozdělí Polsko. JehocynismusKmicice tak šokuje, že začne litovat své zrady a přidá se na stranu těch, kdo bojují proti Švédům.

Švédové mezitím dobudou Varšavu iKrakova obléhají také poutní místoJasná HorauČenstochové.Na obraně kláštera má výrazný podíl právě Kmicic, jemuž se podařilo zničit Švédům největšíobléhací dělo.Klášter se dobýt nepodaří a útok na totopoutní místoPoláky velmi pobouří. Bez ohledu na nebezpečí začnou napadat a ničit menší švédské posádky a k povstání se přidává i vysoká šlechta pod vedením pana Czarnieckého.

Kmicic odjíždí do Slezska, kde žije vypuzený králJan Kazimír II. Vasaa přesvědčí ho, aby vyrazil do protiútoku.Partyzánská válkaŠvédy vysiluje a švédský králKarel X. Gustavsi začne uvědomovovat, že ji nemůže vyhrát. Polské oddíly vždy zaútočí, zničí malou švédskou posádku a pak jsou rozpuštěny, Švédové nemohou nikoho dopadnout a jsou postupně vytlačeni ze země. Polský protiútok přenese válku doDánska,ale Polsko je zároveň z jihu napadeno žoldáky transylvánského knížeteRákócziho.Přesto válka končí polským vítězstvím. Pan Kmicic se v bojích velmi vyznamená, je těžce raněn a když se uzdraví, Olenka mu odpustí, že zpočátku stál na straně zrádců. Kniha končí svatbou Kmicice a Olenky.

Hlavní postavy[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]