Přeskočit na obsah

Próza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Próza(prosa), výraz pochází zlatinskéhovýrazuprósa orátio– tj.řečhovořící přímo, nerýmovaně, próza je tedy každý psanýtextnepsaný veverších.Jde tedy o běžnou, přirozenou formou psaného textu na rozdíl od „vázané řeči “čilipoezie.Odtud také pojemprozaickývpřeneseném smyslu,tedy zhruba „protiklad vznešeného “. S nástupemvolného veršev poezii se hranice mezi pojmy poezie a próza ovšem setřely, americký básníkT. S. Eliotto komentoval slovy „rozdíl mezi veršem a prózou je jasný, rozdíl mezi poezií a prózou je nejasný “. Třetí samostatnou kategorií vedle poezie a prózy jedrama.[1]

Próza se dělí na dvě hlavní skupiny, prózu uměleckou a prózu vědeckou. V běžné řeči, zejména v češtině, se však postupem doby pojem próza stal označením hlavně prózy umělecké (v jiných jazycích tomu tak nutně není), tedy synonymembeletrie(i tento pojem však v češtině měnil v čase význam, původně zahrnoval i poezii). Hlavními žánry umělecké prózy v moderní éře jsourománapovídka,vedlejšími žánry paknovela,fejetonaesej.V minulosti to byly spíše žánrylegendy,mýtučipohádky.

Význam umělecké prózy se zvýšil v doběpreromantismuaosvícenství.V 19. století se stala rovnocennou poezii a od konce tohoto století je nejrozšířenějším druhem textů.[1]

Píšeme-li prózu, řídíme se při sestavovánívětlogikou agramatickýmipravidly, text se člení doodstavců,slova, která k sobě významově patří, se neoddělují pauzou apod. Vezvukovépodobě mají věty přirozenouintonaci(např. v oznamovacích větách mluvčí v závěru klesá hlasem) apřízvukynetvoří pravidelné rytmy.

Vývoj[editovat|editovat zdroj]

V počátcíchliteraturybyl text psaný prózou spíše výjimečný a zpravidla se jednalo o odborná (náboženská, historická) nebo vzdělávacídíla.

Po vynálezuknihtisku(1445) a nástupurenesancesi literatura (resp. autoři) začala klást za cíl oslovit širší čtenářsképublikum.To samozřejmě předpokládalo, že knihy bude číst i méně vzdělaná částpopulacenež tomu bylo do té doby, proto byla do prózy převáděna starší veršovaná díla – předevšímeposyarytířské romány.Obdobírenesancelze tedy označit jako období začátku rozvoje prózy, to však neznamená, že by se próza stala převažující literaturou, naopak byla považována za nižší literární útvar (poměr próza k poezii bývá udáván zhruba jako 2: 9, toto číslo nelze brát nijak vážně, protože neexistuje žádná statistika vydaných děl, jedná se pouze oodhad).

Tento poměr se vyrovnal zhruba v18. stoletía od19. stoletíje většina děl vydávána v próze. O současné době lze tvrdit, že poezie je prózou stále více zatlačována do ústraní a převaha prózy se zvyšuje.

Stavba prozaických děl[editovat|editovat zdroj]

Je samozřejmě velmi těžké hovořit o nějaké obecné stavbě u takto širokého tématu, pokud se zde hovoří o stavbě myslí se tím, že dochází k zanedbání tak specifických prozaických textů jako jsou např.zákony,dále tento popis neplatí uuměleckýchzvláštností jako je např.nový román.Zcela všeobecně lze říci pouze, že stavba prózy vychází známětu,který nemá s literaturou vůbec nic společného a jedůvodemk napsání díla,motivacíby měla být mj. i touha něco sdělit, ale v próze se často objevuje fakt, že motivací jsou pouzepeníze,to se netýká pouzežánrůtypučervená knihovna,ale i klasiků (např.Honoré de Balzac).

Základem díla je příběh – tzv.fabule,což jsou události spojené dohromady určitou dějovou posloupností – tzv.syžet.Příběh může být přerušován vedlejšími, někdy i zcela nesouvisejícími příhodami, s vlastním syžetem. Dobrým příkladem těchto vložených příhod jeJaroslav Hašek,kdyŠvejkvypravuje nějaké příhody, které na hlavní děj nemají žádný vliv.

Často se hovoří oautorověstylu,což je vlastně souhrn prostředků, kterými je dílo psáno – např. charakteristika, popis, používání několikanásobnýchvětných členů,zvláštnívětná stavba,atp.

Dělení[editovat|editovat zdroj]

Díky rozsáhlosti tohoto pojmu je samozřejmě nutné prózu nějak rozdělit. Za základní lze považovat dělení na prózu[1]:

  1. Uměleckou– tím se rozumí text, který je psán nerýmovanou (resp. neveršovanou) formou – tzv. „řečí všedního dne “. Samozřejmě je různě umělecky ztvárňována jednak volbou vhodných slov, používánímspisovného jazyka(neplatí vždy), zvláštní stavbou věty, tím samozřejmě dochází k určitérytmizaci,která může přejít dovolného verše.
  2. Vědeckou– touto prózou se rozumí specifické druhy literatury, jako jsou vědecká pojednání, návody, publikování nějakého výzkumu
  3. Rétorickou – či též řečnickou; politické projevy, soudní řeči, slavnostní projevy, kázání
  4. Dokumentární – úřední listiny, zákony, korespondence
  5. Publicistickou – žurnalistické články, komentáře, popularizační knihy

Uměleckou prózu lze dělit z mnoha hledisek, nejčastěji jsou používána:


Dělení podle forem[editovat|editovat zdroj]

Podle literárních stylů[editovat|editovat zdroj]

Další populární dělení se vztahu k literárnímu stylu jakým je dané dílo napsáno, zde lze rozlišovat např. styly:

Podle žánrů[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuŽánrová literatura.

Vedle prózy hlavního proudu (mainstreamu), existuje i tzv.žánrová próza,v níž autor neklade takový důraz na uměleckost vyjádření, autorskou autenticitu či originalitu formy, ale snaží se naopak dodržet pravidla některého z tradičních žánrů, a to povětšinou populárních. K hlavním větvím žánrové literatury patří předevšímdetektivkaa krimi,literatura pro děti,sci-fiafantasy,hororathriller,humoristická literatura,western,dobrodružná literatura,červená knihovna,někdy je k žánrové literatuře počítán ikomiks,který stojí na rozhraní výtvarného umění. Žánry se pak často štěpí na podžánry (jako gotický horor, noir, historická detektivka,dystopickásci-fi,superhrdinskýkomiks, právnický thriller, špionská nebo válečná dobrodružná literatura, literatura pro dospívající,parodieapod.) a fúzují (dětská fantasy, humoristická sci-fi apod.). Za okrajovější žánrovou literaturu lze označit i literárnípornografii.Hraničním jevem je takéliteratura faktu.Některé žánry se omezují jen na určité kulturní okruhy, například v anglosaském světě je populární tzv. motivační literatura, neboli „inspirational fiction “(např.Slepičí polévka pro duši). Je zcela pravidelným zjevem, že i díla vysoké literatury si postupy žánrové literatury vypůjčují a ozvláštňují je, v literárnípostmoderněse pak takový postup stal takřka programovým –Jméno růžeUmberta Ecatak bylo například napsáno jako detektivka. Není neobvyklé, že některá díla, která jsou zpočátku vnímána jen jako žánrová, jsou do vysoké literatury dodatečně „vyzvednuta “kritickou reflexí (např.HaškovyOsudy dobrého vojáka Švejka za světové válkyneboRabelaisůvGargantua a Pantagruel). Ke klasikům patří v detektivceArthur Conan Doyle(Sherlock Holmes),Agatha ChristiečiGeorge Simenon(komisař Maigret), v literatuře pro dětiAstrid Lindgrenová(Děti z Bullerbynu,Pipi Dlouhá punčocha), ve sci-fiJules Verne,H. G. Wells,Arthur C. Clarke,v dobrodružné literatuřeRobert Louis StevensonneboHerman Melville,v hororu a thrilleruBram StokerneboStephen King,v komiksuStan Lee,v humoristické literatuřeOscar WildeneboJerome K. Jerome.Své klasiky mají i jednotlivé podžánry – špionská dobrodružná literaturaIana FlemingačiJohna le Carré,humoristická sci-fiDouglase Adamse(Stopařův průvodce po Galaxii) aTerryho Pratchetta(Zeměplocha), noirová detektivkaRaymonda ChandleraneboJo Nesboa(tzv. scandinoir), dystopický komiksAlana Moora(V jako Vendeta) atp.


Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abcPróza.leporelo.info[online]. [cit. 2021-09-21].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2021-09-21.
  2. POSPÍŠIL, Ivo. Hrabákovo Čtení o románu a souvislosti románové teorie.Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity. X, Řada literárněvědné slavistiky.2003, roč. 6, s. 111.Dostupné online.ISSN1212-1509.
  3. PAVEL, Thomas G.The Lives of the Novel.Princeton: Princeton University Press, 2015. 360 s.ISBN978-0-691-16578-3.S. 23.
  4. MOCNÁ, Dagmar; PETERKA, Josef.Encyklopedie literárních žánrů.[s.l.]: Paseka 699 s.Dostupné online.ISBN978-80-7185-669-6.
  5. Pavel (2015), s. 1.
  6. Pospíšil (2003), s. 111–112.
  7. SUZUKI, Tomi. The Tale of Genji, National Literature, Language, and Modernism. In: SHIRANE, Haruo.Envisioning the Tale of Genji: Media, Gender, and Cultural Production.New York: Columbia University Press, 2008.ISBN978-80-7185-669-6.S. 262.
  8. JAMEK, Václav. Esej neboli zkoušení.advojka.cz[online]. [cit. 2021-09-21].Dostupné online.
  9. FREUDMANN, Felix R. Realism and Magic in Perrault's Fairy Tales.L'Esprit Créateur.1963, roč. 3, čís. 3, s. 116–122.Dostupné online[cit. 2021-09-22].ISSN0014-0767.
  10. BORGES, Jorge Luis; WEINBERGER, Eliot. The Thousand and One Nights.The Georgia Review.1984, roč. 38, čís. 3, s. 564–574.Dostupné online[cit. 2021-09-22].ISSN0016-8386.
  11. MICHAELIS-JENA, Ruth. Oral Tradition and the Brothers Grimm.Folklore.1971, roč. 82, čís. 4, s. 265–275.Dostupné online[cit. 2021-09-22].ISSN0015-587X.
  12. DE MYLIUS, Johan. "Our time is the time of the fairy tale": Hans Christian Andersen between Traditional Craft and Literary Modernism.Marvels & Tales.2006, roč. 20, čís. 2, s. 166–178.Dostupné online[cit. 2021-09-22].ISSN1521-4281.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]