Přeskočit na obsah

Pravěk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zPrehistorie)
HISTORICKÁ
OBDOBÍ
  • PRAVĚK
    (3 miliony – 3500 př. n. l., někde až do 6. stol. n. l.)
  • STAROVĚK
    (3500 př. n. l. – 6./7. stol. n. l.)
  • NOVOVĚK
    (15./16. století – současnost)

Pravěkjetradičníoznačení období dějin lidstva, ze kterého nejsou známy a nezachovaly se žádné písemné prameny, jde tedy o období do vznikupísma.V populární literatuře, v médiích atd. se někdy užívá i v širším smyslu pro celou minulostZeměčiVesmíru.Nicméně pojem vznikl v 19. století varcheologiia pokud se v učebnicích a odborné literatuře používá, znamená dějiny společností a kultur, které neznaly písmo nebo nezanechaly písemné stopy,předhistoriičiprehistorii.[1]Badatel o prehistorii se nazýváprehistorik.[2]

Pravěk zahrnuje období vzniku avývoje člověka,lidské společnosti a kultury od nejstarších nálezů (asi 3 miliony let př. n. l., rozhranítřetihoračtvrtohor) do vzniku „vysokých kultur “a zavedení písma. K tomu došlo např. naBlízkém východěve 4. tisíciletí př. n. l., v českých zemích de facto až v ranémstředověku.Pravěk je tak nejstarší a nejdéle trvající dějinnou etapou. Namísto chybějících písemných pramenů jsou zdrojem bližšího poznání pro období pravěku kosterní pozůstatky a hmotné památky dávnýchkultur.

Přechodem k historii s písemnými záznamy, ze kterých čerpá historie, jsou písemné památky dosud nesrozumitelné, nerozluštěné. Zpravidla jsou to ty nejstarší zápisy na daném území.

Podrobnější informace naleznete v článkuTřídobá periodizace pravěkých dějin.
Třídobá periodizace pravěkých dějin
Holocén
Doba železná
Mladší doba bronzová Doba bronzová
Střední doba bronzová
Starší doba bronzová
Eneolit(Doba měděná) Doba kamenná
Neolit
Mezolit / Epipaleolit
Pozdní paleolit Paleolit
Pleistocén Mladý paleolit
Střední paleolit
Starý paleolit
Nejstarší paleolit
Pliocén

.

Ilustrace pravěku z roku 1882
Pleistocennímamutí stepa jejímegafaunaběhem poslednídoby ledové

Podle materiálů, z nichž si lidé vyrábělinástroje,se pravěk (na základěThomsenovytřídobé periodizacez roku 1836) obecně dělí takto (uvedená data jsou velmi přibližná a liší se pro různé oblasti světa i Evropy):

  • Doba kamenná(3 500 000 př. n. l. ‒ 2200 př. n. l. nebo později)
    • Starší doba kamenná,paleolit(3 500 000 př. n. l. ‒ 8000 př. n. l.)
    • Střední doba kamenná,mezolit(8000 př. n. l. ‒ místy 3000 př. n. l.)
    • Mladší doba kamenná,neolit(na Blízkém východě 9000 př. n. l., ve střední Evropě 5500 př. n. l. ‒ 4000 př. n. l. a déle)
    • Pozdní doba kamenná,eneolit,chalkolit či doba měděná (4000 př. n. l. ‒ na Blízkém východě 3500 př. n. l., ve střední Evropě 2200 př. n. l.)
  • Doba bronzová(2200 př. n. l. ‒ 750 př. n. l.)
    • Starší doba bronzová (2200 př. n. l. ‒ 1600 př. n. l.)
    • Střední doba bronzová (1600 př. n. l. ‒ 1250 př. n. l.)
    • Mladší doba bronzová (1250 př. n. l. ‒ 750 př. n. l.)
  • Doba železná(750 př. n. l. ‒ 0)

Jiné způsoby periodizace pravěku

[editovat|editovat zdroj]

1.) podle způsobu získávání potravy:

2.) Podle technologie k výrobě nástrojů:

  • období přizpůsobení si přírodních výtvorů: klacků, kostí a kamenů.
  • obdobíštípané industrie.Nejvhodnější surovinou byl pazourek.
  • obdobíhlazenéavrtané industrie.Bylo to nejmladší a technologicky nejvyspělejší období.

3.) podle uspořádání společnosti:

Přehledná tabulka

[editovat|editovat zdroj]
doba období nástroje ekonomika sídla společnosti náboženství
Doba kamenná Paleolit,Starší doba kamenná Nástroje z předmětů nalezených v přírodě –kyj,ostrý kámen,sekyra,oštěp,jehla,šídlo,párátko Lov a sběr Pohyblivý způsob života – jeskyně, chatrče z kůže, většinou při řekách a jezerech Skupiny sběračů a lovců (25–100 osob) Doklady víry vposmrtný životse objevují ve svrchnímpaleolitujakorituálnípohřbyakult předků.
Mezolit,Střední doba kamenná Nástroje z předmětů nalezených v přírodě –lukašíp,vrš,loďka Kmenya skupiny
Neolit,Mladší doba kamenná Nástroje z předmětů nalezených v přírodě –dláto,motyka,pluh,jařmo,srp,tkalcovský stav,keramika(hrnčířství) azbraně Neolitická revoluce– přechod k usedlémuzemědělství,obdělávání půdy adomestikacezvířat Statek, hospodářství Kmeny, v některých společnostech se ke konci období objevujínáčelníci
Doba bronzová Měděnéabronzovénástroje,hrnčířský kruh Zemědělství– chov dobytka, obdělávání půdy, řemesla, obchod
Doba železná Železnénástroje Vznikměst Vznik říší[pozn. 1]
  1. Větší organizované společnosti vznikají v rané době bronzové vEgyptě,vMezopotámii,vIndiia vČíně.V týchž oblastech se objevuje také písmo, snad vyjma Indie, u níž dosud chybí přesvědčivé důkazy, že tzv.protoindické písmo) skutečně písmem bylo. V pozdní době bronzové pak vznikají první říše.
Pohár s vytlačovanou ozdobou (Japonsko,10 000 př. n. l.)
Pěstní klín

Doba kamenná

[editovat|editovat zdroj]

Doba kamenná

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článcíchPaleolitaMezolit.

Paleolit(starší doba kamenná) je období v lidských dějinách nejstarší a vůbec nejdelší. Začalo v době, kdyHomo habiliszačal používat nalezené předměty, zejména kameny a kosti, jako nástroje, a skončilo poslední dobou ledovou. Ve středním paleolitu se poprvé objevili hominidi anatomicky podobní dnešním lidem.[3][4]

V paleolitu žilo několik zástupců roduHomo,včetnědenisovanůaneandrtálců.[5]Prvnílidé dnešního typuse objevili v Evropě vmladém paleolitupřed asi 40 tisíci lety. Během krátké doby nahradili neandertálce, kteří žili na území Evropy stovky tisíc let.[6]Paleolitičtí lidé používali nástroje vyrobené zkamene.Některé byly využívány k drceníulitnebolebekzvířat či k mletíobilína jiném kameni. Jiné byly uštípnuty od skály, aby měly ostré hrany, a mohly být použity jakohrotkopínebošípu.Některékamenné nástrojebyly pečlivě „vločkovité “na okrajích, aby byly ostré, a mělysymetrickýtvar.Lidé v paleolitu používali také nástroje vyrobené zedřevaakostía pravděpodobně i kožené nebo zeleninovéfilamenty,ty se ale nedochovaly. Lidé tehdy také věděli, jak rozdělatoheň.Sloužil jim nejen k tomu, aby se zahřáli, ale také kvařenía k ochraně před dravou zvěří.

Neolit a eneolit

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článcíchNeolit,Neolitická revoluceaEneolit.

Vneolitu(mladší době kamenné) došlo – v souvislosti se změnou klimatu v důsledku konce poslední doby ledové – k přechodu přisvojovacího hospodářství v hospodářství výrobní, produktivní. S tím souvisí velké změny vespolečnosti.Lidé začínali žít usedlým způsobem života, rozvinulo se zemědělství, pastevectví adomestikacezvířat, jako byl pes, koza nebo vepř. Mluví se o tzv. první dělbě práce. Díky ní se zvýšila životní úroveň. Vyrostly nové osady s domy, které se stavěly z cihel ze sušené hlíny. V těchto osadách se upevnilo matriarchální rodové zřízení a rostl počet obyvatel, tak vznikly první větší vesnice – neolitická sídliště. Změnila se i strava lidí, lidé začínali mít přebytky a tak je vyměňovali za jiné zboží. Převážně pěstovali obiloviny a zeleninu. Nositelékultury s lineární keramikoubyli vůbec prvními zemědělci na území dnešníchČechaMoravy.

Moderní genetické výzkumy zjistily, že většina současných Evropanů jsou potomci několika pravěkých migračních vln.[7][8]Na jejich původu se podílelimezolitičtílovci a sběrači pocházející z kromaňonské populace, která obývala Evropu během poslednídoby ledové,[9]dále neolitičtí zemědělci, kteří se do Evropy začali stěhovat před 9000 lety z Anatolie běhemneolitické revolucev zemědělství, a nakonec pastevcijámové kultury,[10]kteří se stěhovali zpontsko-kaspické stepive východní Evropě v souvislosti sindoevropskýmimigracemi před 5000 lety.[11]

Stonehenge,Anglie, 3. tisíciletí př. n. l.
Zvoncovitý pohár (Španělsko,2. tisíciletí př. n. l.)

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuThree-age systemna anglické Wikipedii.

  1. Viz např. J. Pečírková a kol.,Dějepis 6: Pravěk a starověk.Praha: Scientia 2001.
  2. Internetová jazyková příručka – prehistorik.prirucka.ujc.cas.cz[online]. [cit. 2024-05-30].Dostupné online.
  3. Middle and Upper Paleolithic Hunter-Gatherers The Emergence of Modern Humans, The Mesolithic[online]. Indiana.edu, 2009-04-18.Dostupné online.
  4. Map of Earth during the late Upper Paleolithic By Christopher scotese[online]. Scotese, 2009-04-18.Dostupné online.
  5. Na Zemi žilo původně 9 lidských druhů. Staly se samy sobě predátory a vrahy.Dotyk[online]. 3. února 2022.Dostupné online.
  6. Mezi lidmi a neandertálci zuřila po 100 tisíc let partyzánská válka, naznačují nové důkazy.Novinky.cz[online]. 9. listopadu 2020.Dostupné online.
  7. Genetická stopa pravěkých lovců z Dolních Věstonic vymizela, jiným populacím z této doby se dařilo.Česká televize[online]. 1. března 2023.Dostupné online.
  8. Překvapivý objev českých archeologů. Výzkum odhalil dosud neznámé migrační vlny v pravěku.iROZHLAS[online].Český rozhlas,26. srpna 2021.Dostupné online.
  9. Bioarcheolog: Náš genom je z třetiny lovců mamutů, Češi přišli z Polska.iDNES.cz[online]. 10. srpna 2020.Dostupné online.
  10. GIBBONS, Ann. Thousands of horsemen may have swept into Bronze Age Europe, transforming the local population.Science.21. února 2017.Dostupné online.
  11. HAAK, Wolfgang; LAZARIDIS, Iosif; PATTERSON, Nick; ROHLAND, Nadin; MALLICK, Swapan; LLAMAS, Bastien; BRANDT, Guido. Massive migration from the steppe was a source for Indo-European languages in Europe.Nature.11. června 2015, s. 207–211.ISSN0028-0836.DOI10.1038/nature14317.PMID25731166.Bibcode2015Natur.522..207H.arXiv1502.02783.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]