Přeskočit na obsah

Nádory mozku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zRakovina mozku)
Makroskopický vzhledglioblastoma multiformena řezu mozkem

Nádory mozkunebo takéintrakraniální nádoryjsou takovénádory,které postihujímozeka mozkové obaly (mozkové pleny). Může se jednat jak o nádory primární, tedy o nádory vzniklé přímo z příslušnýchtkání,tak i o nádory sekundární, tedymetastázyjiných nádorů ať už z mozku nebo z těla. Vzhledem k tomu, že tyto nádory rostou v uzavřeném prostoru lebky, liší se od jiných nádorů svým chováním a mnohdy isymptomatologií.

Charakteristika

[editovat|editovat zdroj]

Pro nádory mozku je příznačné, že rostou v uzavřeném prostorulebky,takže i typicky benigní nádor může postiženého usmrtit nárůstem nitrolebního tlaku (nitrolební hypertenzí). O primárních nádorech mozku se proto někdy hovoří jako o nádorechtopicky maligních.Kvůli tomu, že je mozek relativně oddělen od zbytku těla selektivní bariérou (hematoencefalická bariéra), jsou výrazně omezeny i terapeutické možnosti. Primární nádory (50-60%) jsou tvořeny z onemocnění gliomů (glioblastom,astrocytom,oligendendrogliom,ependymom), podpůrné tkáně (meningeom,schwannom) a z primitivních buněkmeduloblastom.Sekundární (20-40%) z mozkových tumorů.

Primární mozkové tumory nemetastazují s výjimkou likvorové dráhy. Některé gliomy (astrocytom) sice patří do relativně benigních, ale mohou se zvrhnout do maligních. V dospělém věku jsou mozkové nádory poměrně vzácné, zato v dětském věku představují nádory mozku druhé nejčastější nádorové onemocnění. Terapie a prognóza se u jednotlivých typů nádorů výrazně liší. Zatímco např.glioblastoma multiformepatří mezi vysoce maligní nádory s pětiletým přežitím menším než 10%, u operabilních a úspěšně odoperovanýchgliomůdětského věku je dosaženo úplného vyléčení až u 90% nemocných.

Obecné příznaky

[editovat|editovat zdroj]

Na celkových příznacích se podílí především nitrolebníhypertenze,takže se projevuje tupoubolestíhlavy (častěji u benigních tumorů), většinou s nenápadným začátkem a pomalou progresí. Zpravidla je bolest horší ráno při probuzení, kdy je spojena snauzeouazvracením.Občas se objevuje závrať a nejistota v prostoru. Psychické příznaky se manifestují útlumem, snížením zájmu, aspontenitou, poruchami paměti. Nádory supratentoriálních hemisfér mají tendenci ke generalizovaným nebo parciálnímepileptickým záchvatům.V pozdních stadiích se na očním pozadí objevujeměstnavá papila.

Ložiskové příznaky

[editovat|editovat zdroj]

Ložiskové příznaky vyplývají z lokalizace nádoru a mají význam pro diagnózu. U dětí např. dochází k abnormální fixaci hlavy. Mozkovýtumorje typizován lokalizovanou lézí, které odpovídá postižení určité krajiny, výjimkou jsou vícečetnémetastázy.

Příčiny a diagnostika

[editovat|editovat zdroj]

Příčiny většiny mozkových nádorů jsou neznámé. Mezi rizikové faktory patří dědičnáneurofibromatóza,vystavení ionizujícími záření, působení vinylchloridu,Virus Epstein-Barrové.Vliv mobilních telefonů nebyl úplně potvrzen.[1][2] Nejčastější diagnostický postup jeCT,které prokáže expanzivní tumor i kolaterálníedémakalcifikaci.Dále se užíváMRaangiografie.Nativní RTG lebky je v časných stadiích bez nálezu, lumbální punkce je kondraindikována. Samotná hypertenze se dá zjistit natureckém sedle.Samotný typ tumoru je takto těžko zjistitelný, využívá se proto histologického vyšetření.

Klasifikace dle WHO

[editovat|editovat zdroj]

Nádory mozku se obvykledělí podle histogeneze,tedy podletkáně,jejíž rysy alespoň částečně přebírá i tkáň nádorová a ze které pravděpodobně nádor vyrostl. Ke klasifikaci mozkových nádorů se používá klasifikace dleWHOz roku1993:

  1. "General Information About Adult Brain Tumors". NCI. 2014-04-14. Vydáno 8.6. 2014.
  2. http:// cancer.gov/types/brain/hp/adult-brain-treatment-pdq#section/all