Přeskočit na obsah

Robert Delaunay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Delaunay
Narození12. dubna1885
Paříž
Úmrtí25. října1941(ve věku 56 let)
Montpellier
Příčina úmrtírakovina
Místo pohřbeníGambais
Alma materCollège François-de-Laval
Povolánímalíř,designér, divadelní výtvarník a výtvarník
Manžel(ka)Sonia Delaunay
DětiCharles Delaunay
Významná dílaDisque simultané
Tour Eiffel (Delaunay)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Seznam dělv databáziNárodní knihovny
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Robert Delaunay[robér delóné] (12. dubna1885Paříž25. října1941Montpellier,Francie) byl francouzskýkubistickýmalíř, představitelabstraktníhomalířství.


Život a dílo[editovat|editovat zdroj]

Narodil se v zámožné rodině, rodiče se ale brzy rozvedli a Roberta vychovávala jeho teta. Už v dětství se rozhodl být malířem a ve škole ho nic jiného nezajímalo. Dva roky se učil u malíře divadelních dekorací a v roce 1904 poslal naSalon nezávislýchčtyři obrazy. Na dalším salonu 1906 se setkal sHenri Rousseauem.

Nejdříve byl ovlivněn dílyneoimpresionistůGeorge Seurataa Henriho Edmonda Crosse, rozešel se s teorií barev Michela Chevreula. Poté následoval rozchod s dílemPaula Cézanna,což se projevilo na malbách kolem roku1908,např. interiér kostela St. Sévérin. Následovalo krátké kubistické období, během něhož vzniklo díloLaonské věže(Hamburk,Kunsthalle) a různéEiffelovy věže.1908 se také setkal se Soniou Terk, která se stala jeho ženou a jakoSonia Delaunaytaké významnou malířkou.

Způsob práce analytického kubismu je nejzřetelnější na malběMěsto Pařížz let 1910–1912 (Paříž,Musée national d'art moderne). Po výstavě jeho obrazů na Salonu nezávislých následovala v letech 1911–1912 účast na prvních dvou výstavách skupinyDer Blaue ReitervMnichově,kam ho pozvalVasilij Kandinskij.

V této době se přiklonil k abstraktnímu malířství, podobně jakoPaul Klee.Vznikl cyklusOkna.Motiv otevřeného okna byl na těchto obrazech výchozím bodem pro skladbu dynamicky uspořádaných barevných ploch, které se očividně osamostatňovaly. Tato dynamika barev vedla k dílům nazvanýmFormes Circulares(„Kruhové formy “) aDisques Simultanés(„Simultánní terče “).

Pobyt vPortugalskuv letech 1915–1916 jej přivedl opět blíže k přírodě. Vznikla dílaPortugalská zátišíaPortugalka(Paříž, sbírkaLois Carré). Tak se ve dvacátých letech dostaly opět do středu jeho zájmu postavy. Přesto se stále vracel ke kruhovým tvarům. V roce1937vytvořil s mnoha pomocníky prosvětovou výstavu v Paříži2500 m2velký nástěnný obraz. V roce1939si spolu se ženou Soniou zařídil prvníSalon des réalités nouvelles.

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]