Přeskočit na obsah

Robert Louis Stevenson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Louis Stevenson
Rodné jménoRobert Lewis Balfour Stevenson
Narození13. listopadu1850
Edinburgh
Úmrtí3. prosince1894(ve věku 44 let)
Vailima, Samoa
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Místo pohřbeníMount Vaea
Grave of Robert Louis Stevenson
Povoláníbásník,esejista, romanopisec, povídkář, autor dětské literatury,spisovatela autor písní
StátSpojené královstvíSpojené královstvíSpojené království,
SkotskoSkotskoSkotsko
Alma materEdinburská univerzita
University of Edinburgh School of Law
Žánrdobrodružný román a gotická literatura
Významná dílaOstrov pokladů
Únos
Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda
A Child's Garden of Verses
Prince Otto
Manžel(ka)Fanny Stevensonová (1880–1894)
RodičeThomas Stevenson[1]aMatilde Margaret Isabella Stevenson[2][1]
PříbuzníD. E. Stevenson (second niece)
VlivyGuy de Maupassant
Charles Dickens
Edgar Allan Poe
Nathaniel Hawthorne
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Logo Wikimedia CommonsgalerienaCommons
Logo WikicitátůcitátynaWikicitátech
Seznam dělvSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Robert Louis Stevenson

Robert Louis (Balfour) Stevenson(13. listopad1850Edinburgh,Skotsko3. prosinec1894,Vailima,ostrov Upolu,Samoa) bylskotskýromanopisec,básník,spisovatelcestopisůaamatérskýhudební skladatel,vedoucí představitelnovoromantismuvanglickéliteratuře.[3]

Životopis[editovat|editovat zdroj]

Narodil se v roce1850v hlavním městě SkotskaEdinburghujakoRobert Lewis Balfour Stevenson.Přibližně ve věku osmnácti let si změnil druhé jméno z „Lewis “na „Louis “. Jeho otecThomas Stevenson,dědečekRobert Stevensoni pradědeček byli významní stavitelé a provozovatelémajáků.Po nich zřejmě zdědil náklonnost k dobrodružství, volání moře a cestování. Jeho dědeček z matčiny stranyLewis Balfourbyl profesoremetikyapastorem.Právě v jeho domě strávil významnou část dětství. Stevenson o něm říkal, že po něm zdědil zálibu v pronášení veřejných proslovů a zároveň odpor k jejich poslouchání. Pravděpodobně po své matce Margaret Balfourové měl slabé plíce (zřejmě šlo otuberkulózu), následkem čehož trávil celé zimy v posteli, přičemž mu jeho ošetřovatelka dlouhé hodiny předčítala zBiblea životopisů starých skotských Covenanterů (představitelůpresbyteriánskéhoskotského hnutí během17. století). Přes léto ho posílali, aby si hrál venku, kde se projevoval jako živé bezstarostné dítě. V jedenácti letech se jeho zdraví zlepšilo natolik, že ho rodiče zapsali naEdinburskou akademii,aby mohl později nastoupit naEdinburskou univerzitua následovat tak svého otce, stavitele majáků. V této době hodně četl. ZvláštěShakespeara,Waltera Scotta,Johna BunyanaaArabské příběhy tisíce a jedné noci.

Na Edinburskou univerzitu nastoupil v sedmnácti letech, ale brzy zjistil, že nemá ani technické myšlení, ani fyzické schopnosti, aby uspěl jakoinženýr.Během cesty, na kterou ho jeho otec vzal v naději, že v něm vzbudí zájem o konstrukci majáků, zjistil, že má plnou hlavu spíše podivuhodnýchromancíopěvujících pobřeží a ostrovy, které navštívili. Jeho přísný otec nakonec přijal jeho rozhodnutí věnovat se literatuře, ale doporučil mu nejdříve studovat práva, aby měl zajištěnou existenci a „něco v záloze “. Stevenson poslechl a v pětadvaceti letech složiladvokátskézkoušky, i když se jeho zdravotní stav vinou práce a starostí značně zhoršil.

Manželství a cestování[editovat|editovat zdroj]

Stevenson a jeho žena, obraz odJ. S, Sargenta,1885

Další čtyři roky strávil většinou na cestách za lepším podnebím, které by více prospívalo jeho zdraví. Mnohokrát vykonal dlouhé cesty doFontainebleau,Barbizon,GrezaNemours,kde se stal členem tamějších uměleckých společenství. Často zajížděl i doPaříže,kde navštěvovalgalerieadivadla.V té době poznal svou budoucí ženu, paní Osbournovou, a seznámil se s většinou svých stálých přátel, mezi něž patřilSidney Colvin,jehoživotopisecaliterární agent,William Henley,se kterým spolupracoval na divadelních dílech, paní Sitwellová, která mu pomohla z náboženské krize, a kriticiAndrew Lang,Edmund GosseaLeslie Stephen.Vykonal také cesty, které popisuje v dílechPlavba do vnitrozemí(An Inland Voyage)aPutování s oslicí po Cévennách(Travels with a Donkey in the Cevennes).Kromě toho napsal přes dvacet článků aesejů,které vyšly v různých časopisech. Ačkoliv se jeho rodičům zdálo, že marní čas a propadá lenosti, ve skutečnosti nepřetržitě studoval, aby dovedl k dokonalosti svůj styl psaní, rozšířil si životní obzory a stal se tak skutečnýmliterátem.

Když se v roce1879setkal v Paříži s malířkouFanny Vandegrift Osbournovou,byla to láska na první pohled. O několik měsíců později, poté, co se vrátila domů doSan FranciscavKalifornii,se Stevenson dozvěděl, že je nemocná, a rozhodl se odjet za ní. Protože jeho přátelé byli proti této cestě (a s ohledem na názory svého otce), rozhodl se vyplout, aniž by o tom rodiče uvědomil. Cestoval vpodpalubí,aby ušetřil peníze, ale také aby poznal, jak cestují jiní lidé, a zvýšil tak „dobrodružnost “plavby. ZNew Yorkupokračovalvlakemdo Kalifornie. Později o této cestě napsal vAmatérském emigrantovi (An Amateur Emigrant)aPřes pláně (Across the Plains).Byla to sice zkušenost dobrá pro jeho literární dílo, ale poničila jeho zdraví a doMontereydorazil už na pokraji smrti. Do života ho vrátila až péče místníchrančerů,kteří se ho ujali.

V prosinci1879se jeho zdraví opět zlepšilo, takže pokračoval do San Francisca, kde se po několik měsíců snažil přežít v bídných podmínkách jen za pomoci svého psaní. Na konci zimy ho však zdraví zradilo znovu a zase se zdálo, že se přiblížil konec. Paní Osbornová, v té době už rozvedená, se zatím uzdravila z vlastní nemoci a stala se jeho další ošetřovatelkou. I otec, když se dozvěděl o jeho nesnázích, poslal peníze, aby mu v té těžké době pomohl.

V květnu1880se i přes špatný zdravotní stav oženil a se svou ženou a jejím synem Lloydem odjeli na svatební cestu do údolíNapa Valleyv horách severně od San Francisca, kde prožili léto v opuštěné hornické osadě. Zážitky popsal vThe Silverado Squatters.Seznámil se také sCharlese Warrenem Stoddardem,jedním z vydavatelů časopisuOverland Monthlya autoremIdyl jižních moří (South Sea Idylls),který na něj naléhal, aby se vydal na cestu po jižnímPacifiku.K této myšlence se o několik let později ještě vrátil. V srpnu 1880 se s celou rodinou přeplavil z New Yorku zpět do Anglie, kde je v přístavu očekávali jeho rodiče a jeho přítel Sidney Colvin, kteří byli rádi, že se vrací domů. Paní Stevensonová postupně dokázala urovnat rozpory mezi otcem a synem a díky svému půvabu a důvtipu se stala vítanou součástí své nové rodiny.

Cesta přes oceán[editovat|editovat zdroj]

Portrét odJ. S, Sargenta,1887

Po sedm let mezi roky1880a1887Stevenson bezvýsledně hledal místo, kde by mohl žít se svou nemocí. Léta trávil na různých místech Skotska a Anglie, na zimu odjížděl do slunné Francie, žil vChalet de Solitudeve městěHyèresv jižní Francii i ve vesničceDavos-PlatzveŠvýcarsku.Na těchto místech byl šťastný a i přes postupující chorobu napsal značnou část ze svých nejznámějších děl:Ostrov pokladů(Treasure Island),Únos (Kidnapped),Podivuhodný případ Dr. Jekylla a pana Hyda (Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde),Dítě tak samo (Dětský sad poezie, A Child's Garden of Verses)aV podrostu (Underwoods).

Po smrti svého otce v roce1887se domníval, že už mu nic nebrání uposlechnout rady psychiatra, aby zcela změnilpodnebí.Se svou rodinou a matkou se vydal na cestu doColorada,ale po přistání v New Yorku se rozhodl prožít zimu ve vesniciSaranac LakevAdirondackých horách.Během velmi chladné zimy napsal mnohé ze svých nejlepších esejí včetněPulvis et Umbra,začal pracovat naRytíři z Ballantrae (The Master of Ballantrae)a na další léto plánoval výlet po jižním Tichém oceánu.

V červnu1888si pronajal jachtuCascoa s celou rodinou vyplul ze San Francisca. Slaný mořský vzduch a příslib dobrodružství mu napomohly k uzdravení a po další téměř tři roky prozkoumával východní a střední část Pacifiku, přičemž navštěvoval významnější souostroví a na delší dobu se zastavil naHavaji,kde se spřátelil skrálemKalākauem,se kterým trávil mnoho času. Stal se z něj také nejlepší přítel královy neteřeprinceznyVictorie Kaiulani,která byla také skotského původu.

Během výletu pobývali i naGilbertových ostrovech.Tam navrhl v roce 1889 pro krále Binoka novou vlajku, která byla tvořena třemi vodorovnými pruhy: červeným, žlutým a zeleným, přes které byla položena černá silueta žraloka. Pruhy symbolizovaly atolyAbemama,KuriaaAranuka,žralok připomínal legendu o černém žraloku (královu předku).[4]

Navštívil takéTahitiaSamojské ostrovy.V tomto období dokončilRytíře z Ballantrae,složil dvěbaladyinspirovanéostrovnímilegendamia napsalSkřítka v láhvi (The Bottle Imp).Zážitky z těchto let se zachovaly v různých dopisech a díleDo jižních moří (The South Seas).

Poslední léta[editovat|editovat zdroj]

Stevensonova rezidenceVailima,kde je dnes jehomuzeum
Portrét odG. Nerliho,1892
Thomas Andrew:Pohřeb a hrob Roberta Louise Stevensona,Mount Vaea,Samoa,1894

V roce1890zakoupil čtyřsetakrový (162ha,1.6 km2) pozemek na samojském ostrověUpolu.Zde se po dvou zmařených pokusech navštívit Skotsko a těžkém rozhodování trvale usadil na statku pojmenovaném stejně jako nedaleká vesnice –Vailima(„Patero řek “). Postupně získal velký vliv na domorodce, kteří se s ním přicházeli radit a brzy se zapojil i do místnípolitiky.Byl přesvědčen, že evropští úředníci původním obyvatelům špatně vládnou a po mnoha marných pokusech zjednat nápravu, uveřejnilPoznámku k dějinám (A Footnote to History),kde vyjádřil ostrý protest proti stávajícím podmínkám. Následkem bylo odvolání dvou státních úředníků a Stevenson sám se po nějaký čas obával, že i on bude vypovězen.

Kromě toho, že se věnoval stavbě svého domu, úpravám pozemku a mnoha způsoby pomáhal domorodcům, nepřetržitě a s nadšením psal. V tomto období vzniklyFalesánské pobřeží (The Beach at Falesá),David Balfour,Odliv (The Ebb-Tide)a takéDopisy z Vailimy (Vailima Letters).

Během léta1894Stevenson propadl depresím. Domníval se, že už vyčerpal svůj tvůrčí talent a vydal všechny síly. Zdálo se mu, že to pociťuje stále jasněji s každým dalším pokusem, kdy jediné co dokázal napsat byla jen prázdná slova. Také se obával, že zemře v posteli jako bezmocný invalida. Následně se mu ale jeho energie náhle vrátila a začal pracovat naWeirovi z Hermistonu (Weir of Hermiston).Měl pocit, že je to nejlepší práce, kterou kdy napsal a toužil si se svou literární postavou vyměnit místo. Netušil však, že se blíží ke konci života a román už nedokončí.

3. prosince1894v dopoledních hodinách jako obvykle intenzivně pracoval naWeirovi z Hermistonu.Odpoledne, zatímco hovořil se svou ženou a snažil se otevřít láhev vína, se náhle s výkřikem, že jeho tvář se změnila ve tvář někoho jiného, svalil k zemi. Zemřel během několika hodin pravděpodobně na krvácení do mozku. Bylo mu 44 let. Domorodci jeho tělo uložili na lůžko a v doprovodu stráží v noci donesli na ramenou na několikmilvzdálený vrcholekútesučnícího nad mořem, kde svéhoTusitalu,což vsamojštiněznamená „vypravěč příběhů “, pohřbili.

Současný pohled[editovat|editovat zdroj]

Stevenson bylcelebritouuž za svého života. Se vzestupem moderní literatury poprvní světové válcena něj však po většinu dvacátého století bylo pohlíženo jako na autora druhé kategorie a byl vykázán do oblastidětské literaturyahorroru.Po odsouzení autory jako byliVirginia WoolfováneboLeonard Woolfbyl postupně vyloučen z literatury vyučované ve školách. V knizeOxford Anthology of English Literature(Oxfordskáantologieanglické literatury) z roku1973,která má 2 000 stran, není vůbec zmíněn. Stevenson byl znovu objeven ke konci 20. století, kdy začal být opět uznáván jako umělec s velkým záběrem a citem pro věc, literární teoretik, esejista, sociální kritik, svědek koloniální historie jižního Pacifiku i jako humanista. V současné době je srovnáván s autory jako jeJoseph Conrad(kterého ovlivnil svými příběhy z jižních moří) aHenry James,jsou psány nové vědecké studie a existují organizace věnované jeho dílu.[5]Bez ohledu na názory vědců je stále velmi populární a podle seznamu nejpřekládanějších autorůIndex Translationumje na 25. místě na světě, před takovými autory, jakoCharles Dickens,Oscar WildeneboEdgar Allan Poe.

Z díla[editovat|editovat zdroj]

Ilustrace k románuÚnos(autor William Brassey Hole)

Beletrie[editovat|editovat zdroj]

  • Klub sebevrahů(The Suicide Club) (1878), sbírka povídek,
  • Pavilon na písčinách(The Pavilion on the Links) (1880), povídka později zahrnutá doNových povídek Tisíce a jedné noci,
  • Nové povídky Tisíce a jedné noci (The New Arabian Nights)(1882), sbírka povídek,
  • Ostrov pokladů(Treasure Island,přeloženo také jakoPoklad na ostrověneboZlatý ostrov)(1883) – První velký úspěch: dobrodružný příběh o pirátech a zakopaném pokladu, který byl také mnohokrátzfilmován.Původní název bylThe Sea-Cook.
  • Princ Otto (Prince Otto)(1885), příběh zasazený do imaginární země jménem Grünewald,
  • The Dynamiter: More New Arabian Nights(1885),
  • Únos (Kidnapped)(1886),historický román,
  • Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda(The Strange Case Of Dr. Jekyll And Mr. Hyde)(1886).Dostupné online
  • Veselí mužíci (The Merry Men and Other Tales and Fables)(1887),
  • Černý šíp(The Black Arrow: A Tale of the Two Roses)(1888), historický dobrodružný román zasazený do obdobíválky růží,
  • Rytíř z Ballantrae (přeloženo také jako Pán z Ballantrae, The Master Of Ballantrae)(1889), mistrovský příběh pomsty situovaný do Skotska,AmerikyaIndie,
  • Tajemná bedna (The Wrong Box,přeloženo takéjako Tajemný sud),(1889), humoristický román napsaný společně s Lloydem Osbournem,
  • Katriona, (Catriona)(1893),historický román,volné pokračování románuÚnos, (Kidnapped),
  • Weir z Hermistonu (Weir Of Hermistone)(1896), román, který před smrtí nestačil dokončit.

Krátké povídky a jiná díla[editovat|editovat zdroj]

  • Důvěrné studie lidí a knih (Familiar Studies Of Men And Books)(1882),
  • Virginibus Puerisque, and Other Papers(1881), esejAn Apology for Idlersz této sbírky, česky jakoObrana zahalečů
  • Markheim(1884),
  • Lupič mrtvol (The Body Snatcher)(1885),
  • Vzpomínky a portréty (Memories And Portraits)(1887), sbírka esejů,
  • Kumpáni a jiné příběhy a báje (The Merry Men And Other Tales And Fables)(1887),
  • Father Damien: an Open Letter to the Rev. Dr. Hyde of Honolulu(1890),
  • Vailima Letters(1895),
  • St. Ives: being the Adventures of a French Prisoner in England(1897).

Poezie[editovat|editovat zdroj]

  • Dětský sad poezie (A Child's Garden of Verses,přeloženo také jakoDítě tak samo)(1885),
  • Underwoods(1887), sbírka poezie napsaná současně v angličtině i skotštině,
  • Songs of Travel and Other Verses(1896),
  • Ballads(1891).

Cestovatelská díla[editovat|editovat zdroj]

  • An Inland Voyage, (Plavba do vnitrozemí)(1878),
  • Putování s oslicí po Cévennách (Travels with a Donkey in the Cévennes))(1879),
  • The Silverado Squatters(1883),
  • Across the Plains(napsáno v letech 1879-80, zveřejněno v roce1892),
  • The Amateur Emigrant(napsáno v letech 1879-80, zveřejněno v roce1895).

Ostrovní literatura[editovat|editovat zdroj]

Ačkoliv to není příliš známo, jeho ostrovní fantastická i nefantastická literatura patří k nejoceňovanějším a nejsbíranějším dílům19. století,která popisují oblastTichomoří.

Nebeletristická díla z Tichomoří[editovat|editovat zdroj]

  • Do jižních moří (In the South Seas),sbírka článků a esejů o jeho cestách poPacifiku,
  • A Footnote to History, Eight Years of Trouble in Samoa(1892).

Ostrovní beletrie[editovat|editovat zdroj]

  • Falesánské pobřeží (The Beach Of Falesá)(1892),
  • Příběhy ostrovních nocí (An Island Nights' Entertainment,také přeloženo jakoNoční dobrodružství na ostrovech)(1893), obsahuje tři povídky:Skřítek v láhvi (The Bottle Imp),The Beach at FalesáaThe Isle of Voices,
  • Vrak (The Wrecker,také přeloženo jakoTajemství ztroskotané lodi, Loď mrtvých(1892), napsáno sLloydem Osbournem,
  • Odliv (The Ebb Tide)napsáno s Lloydem Osbournem.

Hudební skladby[editovat|editovat zdroj]

Robert Louis Stevenson byl takéamatérskýmhudebním skladatelem.Psal písně v typickém kalifornském stylu osmdesátých let devatenáctého století – salónní hudbu spíše zábavného zaměření. Uměl hrát naflažolet(nástroj podobnýhoboji), studovalharmoniia jednoduchýkontrapunkta byl obeznámen se základními instrumentálními technikami, jako jetranspozice.Mezi jeho skladby patří např.Fanfára,Melodie pro flažolet,HabaneraneboČtverylka.Robert Hughesv roce1968upravil mnohé Stevensonovy písně prokomorní orchestra v témže roce s nimi podnikl turné po tichomořském severozápadě[1].

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. abKindred Britain.
  2. Alexander Buchan:Stevenson, Thomas.In: Dictionary of National Biography (1885–1900).
  3. Slovník spisovatelů, LIBRI, Praha 2003, str. 701–703.
  4. Zpravodaj Vexilolog č. 71, duben 2019
  5. Stephen Arata (2006). „Robert Louis Stevenson “. David Scott Kastan (ed.).The Oxford Encyclopedia of British Literature.Vol. 5: 99-102 (anglicky)

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Bowman, James Cloyd (1918).An Inland Voyage and Travels with a Donkey,
  • O'Brien, Robert -This is San Francisco,1948,dotisk1994.
  • VYKOUPIL, Libor.Ecce homo: z rozhlasových fejetonů.Brno: Julius Zirkus, 2004. 312 s.ISBN80-903377-0-8.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]