Přeskočit na obsah

Sánkhja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sánkhja,v dévanágarí सांख्य, je jedna ze šesti ortodoxních školindické filosofie.Zakladatelem je všeobecně uznáván světecKapila,[1]nikoli však pravédský rishij Kapila, nýbrž stejnojmenný guru z 6. nebo 5. století před Kristem. Sánkhja je považována za nejstarší filosofický systémhinduistické tradicezaložený na principech dualismu.[2]Vliv této filosofické školy je znatelný jak v pozdějšívédántskéfilosofii, tak i ve filosofiijógy.

Historicky lze tuto filosofickou školu sice spojovat shinduismem,ale ve své původní podobě měla větší souvislost sbuddhismem,kterým byla ovlivněna. Kapila žil krátce po úmrtí Buddhy a jeho učení ho pravděpodobně ovlivnilo. Známý spis pojednávající o sánkhje jeSánkhja káriká(200 př. n. l.) přisuzovaný Íšvara Kršnovi.

Další druh sánkhji (bhágavata sánkhja) učí Kapila, syn Dévahúti (Dévahútiputra Kapila) vBhágavata puráně3.25-33. Tato sánkhja uznává jako další kategoriikála(čas).[3]

Základní myšlenkou této filosofie je pohled na svět, který je složený zpuruša(kosmický duch) aprakrti(prvotní hmotná substance).[4]Podle této filozofie je úplné vědění možné třemi platnými prostředky (trajam pramána): 1. vjemy (pratjakša), 2. úvahou (anumána) a 3. slovem (šabda). Sánkhja považuje znalost objektu za neúplnou bez znalosti jeho součástí.[5]

Ve své analýze stanovil Kapila 25 kategoriístvoření:[6]

  1. Purušači kosmický duch tvoří základnu subjektivního aspektu života. Je věčným tichým svědkem všeho, co bylo, je a bude.
  2. Prakrtiči hmota je prvotní substancí, ze které vzniklo celé stvoření či příroda. Jejími základní složkami jsou tři guny - sattva (čisté duchovní bytí), radžas (pohyb nebo aktivita) a tamas (těžkost nebo hrubost). Ty jsou zodpovědné za všechny změny a tvoří základ evoluce. Tak dlouho, pokud jsou guny v rovnováze, neuvádějí se jako tři, nevykazují žádnou aktivitu a neexistuje žádný proces tvoření a evoluce; když začnou být aktivní, objeví se v celé rozmanitosti permutací a kombinací.
  3. Mahatje onen první stav evoluce, kdy se předchozí, nediferencovaná, prvopočáteční substance -prakriti- začíná pohybovat určitým směrem.
  4. Ahamkáraje princip zodpovědný za individualizacimahat.
  5. Manasje kosmická mysl, která poskytuje objekt pro individualizující princip,ahamkára.
  6. Indrija- 5 smyslů vnímání (gjánendrija) a 5 ústrojí činnosti (karmendrija) spojují mysl s projeveným světem objektů.
  7. Tanmátraustanovují 5 základních esencí objektů a 5 smyslů vnímání. Vyjadřují se v pěti elementech, které poskytují materiální základ celého objektivního vesmíru: 1. esence zvuku (šabda tanmátra) v prostoru, 2. esence hmatu (sparša tanmátra) ve vzduchu, 3. esence tvaru (rúpa tanmátra) v ohni, 4. esence chuti (rasa tanmátra) ve vodě, 5. esence vůně (gandha tanmátra) v zemi.
  8. Mahábhúta- 5 elementů (živlů): 1. prostor (akáša), 2. vzduch (váju), 3. oheň (tédžas), 4. voda (apas), 5. země (prthiví).
  1. Asmus,s. 30.
  2. RADHAKRISHNAN, S; MOORE, C. A.A Sourcebook in Indian Philosophy.Princeton,USA:Princeton University Press, 1967.Dostupné online.ISBN0-691-01958-4.(anglicky)
  3. Bhágavata purána3.26.15-18
  4. MICHAELS, Axel.Hinduism: Past and Present.Princeton,USA:Princeton University Press, 2004.Dostupné online.ISBN0-691-08953-1.(anglicky)
  5. GUPTA, Sen.Anima: The Evolution of the Sánkhya School of Thought.Delhi,India:Munshiram Manoharlal Publishers Pvt. Ltd, 1986. (anglicky)
  6. YOGI, Maharishi Mahesh.Bhagavad-Gita: A new translation and commentary.Fairfield,IowaUSA:MIU Press Publication U1-17-975, 1976.ISBN0-89186-000-2.(anglicky)
v češtině
v cizích jazycích

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]