Přeskočit na obsah

Sedmihradsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o historickém území. O někdejším knížectví na tomto území pojednává článekSedmihradské knížectví.
Sedmihradsko
Transilvania
Erdély
Siebenbürgen
     Vlastní Sedmihradsko      Banát, Krišana a Maramureș
Vlastní Sedmihradsko
Geografie
Hlavní městoKluž
Souřadnice
Rozloha103 093 km²[1]
Nejvyšší bodNegoiu(2 535 m n. m.)
Časové pásmo+2
Obyvatelstvo
Počet obyvatel7 723 313 ([2])
Hustota zalidnění74,9 obyv./km²
Jazykrumunština,maďarština,němčina
Národnostní složeníRumuni(74,68 %),Maďaři(19,6 %),Romové(3,38 %),Němci(0,73 %)
Náboženstvíkatolíci(13,75 %),pravoslavní(64,40 %).protestanti(15,36 %)
Správa regionu
StátRumunskoRumunskoRumunsko
Nadřazený celekRumunskoRumunskoRumunsko
Druh celkuhistorická země
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Sedmihradsko,známé také jakoTransylvánie(rumunskyTransilvanianeboArdeal,maďarskyErdély,německySiebenbürgen) je historická země rozkládající se v dnešnímRumunsku.Název Sedmihradsko odkazuje na sedm důležitých historických měst:Kluž,Sibiu,Brašov,Târgu Mureș,Mediaș,Alba IuliuaSighișoaru.

Ve starověku a v raném středověku

[editovat|editovat zdroj]

Ve starověku území dnešního Rumunska obývaliDákové;v místech dnešního městaHunedoarastálo dácké střediskoSarmizegetusa.Po roce100byl dácký králDecebalusporaženTrajánema vítězníŘímanév kraji vybudovali doly, silnice, několik sídlišť (Apulum,dnesAlba Iulia;Napoca,dnesKluž). Roku271získali územíVizigóti,pozdějiHunové,resp.Avaři.Běhemstěhování národůtudy prošla výrazná vlnaslovanské migrace.

Součást Uherska

[editovat|editovat zdroj]
9. století před příchodem Maďarů

Na konci10. stoletídobyli územíMaďaři,kteří nad ním získali kontrolu roku1003,kdyuherskýkrálŠtěpán I.podle legendy porazil zdejšího domácího knížete s titulemGyula.I nadále zde převažovaloromanizované obyvatelstvo(předci Rumunů) a východ byl obýván Sékely. Od té doby bylo až do roku1526Sedmihradsko v rámci Uherského královstvíautonomnímknížectvímv čele svojvodou.

Jan Hunyadi

Roku 1211, nabídluherskýkrálOndřej II.územíBurzenlandŘádu německých rytířůaby „bojovali proti dosud pohanskýmkumánskýmnájezdníkům a zalidnili deserta et inhabita zdejšího kraje “výměnou za částečnou autonomii a možnost ražení mincí.Němečtí rytířizahájili politiku zalidňování z Německa. Tito osadníci přicházeli převážně zPorýníaVestfálska,ale i zDurynskaaBavorska,a začalo se jim říkatSedmihradští Sasové.Osadníci se rozšířili na severovýchodě a jihu Sedmihradska a založili zde mj. městaKronstadt(Brașov),Schäßburg(Sighișoara) čiHermannstadt(Sibiu). Roku1224jim králOndřej II.v listiněDiploma Andreanumudělil řadu výsad a autonomii v čele se sibiňským hrabětem. Obdobné výsady a autonomii získali iSékelové,jimž vládl sékelský hrabě. Sékelové a Sasové měli za úkol střežit zdejší úseky uherských hranic. Tato etnika zároveň tvořila dva ze tří zdejších politických národů – třetím byla zdejší maďarská šlechta, jíž zde vládl přímo sedmihradský vojvoda, který byl Sékelskému a Sibiňskému hraběti nadřízen jen v otázkách financí, mincovnictví, vojenství a společných sněmů. Naopak většinovíRumunibyli v postavenínevolníků.

Roku1421započaly nájezdyTurkůdo Sedmihradska zValašska,proti nimž se postavili zdejší Sékelové a Sasové, ale byli přemoženi. Uherský ačeskýkrál,moravskýmarkraběařímskýcísařZikmundnebyl schopen včas reagovat, protože byl právě zainteresován vhusitských válkách,zatímco sedmihradský kníže, jmenovaný uherským králem, byl zainteresován převážně v uherské politice; sedmihradské sněmy nebyly svolávány už desítky let a tak zde nebyl nikdo, kdo by koordinoval obranu Sedmihradska. Ve třicátých letech 15. století zde propukaly protesty a vzpoury maďarských a rumunských nevolníků. V důsledku snahy zdejší maďarskéšlechty,Sasů a Sékelů potlačit tyto protesty a bránit Sedmihradsko před Turky, podepsali zástupci těchto tří privilegovaných skupin2. února1438dohodu, jíž došlo k vytvoření tzv.Unie tří národů(Unio Trium Nationum).Tato unie pak hrála až do19. stoletídůležitou roli ve vnitřní politice Sedmihradska. V15. stoletívynikl zdejší rodákJan Hunyadi,který byl jedním z velitelů vbitvě u Varny(1444).

Nezávislé knížectví

[editovat|editovat zdroj]
Sedmihradské knížectví roku1606

Pobitvě u Moháčeroku1526se Sedmihradsko v čele sJanem Zápolskýmstalo po dobytí Pešti roku1541samostatným knížectvím vevazalskémpoměru kOsmanské říši,k němuž byla připojena i východní část vlastních Uher, na nějaký čas včetně východníhoSlovenska(tyto oblasti byly označovány jakoPartium). V Sedmihradsku existovalanáboženskásvoboda. V následujícím16.a17. stoletíhrálo úlohu důležitého nárazníkového pásma mezi impériem rakouskýchHabsburkůaOsmanskou říší.V letech 1599–1600 bylo Sedmihradské knížectví spojeno v jeden stát s Valašskem aMoldáviípod vládouMichala Chrabrého.

V rámci Habsburské monarchie

[editovat|editovat zdroj]
„Drákulův hrad “Bran
Sedmihradské velkoknížectví roku1857.Tyto hranice Sedmihradska existovaly v letech 1849–1860

Roku1699získala SedmihradskoHabsburská monarchie,v jejímž rámci tvořilo do roku1848autonomníkorunní zemi,kterou2. listopadu1765povýšilaMarie Terezienavelkoknížectví.Zpočátku k němu náleželo i Partium, jehož poslední zbytky byly Uhersku navráceny roku1860.Zarevoluce v roce 1848sepsali15. května1848zdejší Rumunipetici,kterou požadovali zrovnoprávnění. Tomuto požadavku však nebylo vyhověno, naopak byl pod uherským nátlakem přijat zákon vyhlašující plné spojení Sedmihradska s Uherskem. Tento zákon však nakonec nebyl realizován a rakouská říšská ústava ze4. března1849 Sedmihradsko a Uhersko opět plně oddělila, přičemž Sedmihradsko a Uhersko přišly o své samosprávné instituce.Říjnovým diplomembyla roku1860obnovena autonomie obou korunních zemí, ale Sedmihradsko přišlo o zbytek Partia a zmenšilo se tím na 57 243 km².1. července1863svolal císař František Josef I. do Sibině sedmihradský sněm, na němž došlo ke zrovnoprávnění Rumunů.

Znovusloučení s Uherskem

[editovat|editovat zdroj]

PoRakousko-uherském vyrovnání1867se Sedmihradsko stalo částíZalitavskav jehož rámci bylo znovuzačleněno doUherskaa spolu se zrušením jeho zemských institucí přestalo20. června1867 existovat jako územní jednotka. Zákonem z roku1868pak bylo jeho území nově rozděleno na 15 žup. Od devadesátých let19. stoletízde uherská vláda započala smaďarizací.

Součást Rumunska

[editovat|editovat zdroj]

Poprvní světové válcese1. prosince1918sešlo vAlba Iulii1228členné Národní shromáždění sedmihradských a uherských Rumunů, vedené vůdci Sedmihradské rumunské národní strany a Sociálně demokratické strany, které vydalorezolucipožadující sjednocení všech Rumunů v jednom státě, což poté schválili i zdejší Němci.22. prosince1918se vKlužiproti tomu postavili zdejší Maďaři, kteří zde potvrdili svojiloajalituUhersku. Na základěTrianonské smlouvypřipadlo Sedmihradsko, polovinaBanátua další území Rumunsku; tomu patří dodnes (s malou mezihrou v letech19401945[zdroj?],kdy byla jeho severní část na nátlakNěmeckapostoupenaMaďarsku).

Transylvánie (světle žlutě) v rámci Rumunska

OSedmihradsku(resp.Transylvánii) se dnes hovoří ve dvou významech:

Obyvatelstvo

[editovat|editovat zdroj]
Související informace naleznete také v článkuSikulsko.

Většina obyvatel jsouRumuni(74,7 % v roce 2002), existuje zde však silnámaďarskámenšina(19,6 %)[3],která přežila drastickourumunizaciv průběhu 20. let a zejména podruhé světové válcezakomunistickédiktatury.Němci,kteří ještě v 19. století tvořili okolo 12 % obyvatel, zaujímají nyní pouze 0,7 %. Další výraznější menšinou jsouRomové(okolo 3 %).

Zajímavosti

[editovat|editovat zdroj]

Transylvánie je také známá díky vlivu románuDrákulaBrama Stokera,hrad Branje populární turistický cíl, neboť v románu vylíčený Drákulův hrad se také nazýval Bran a opravdovému hradu se podobá. Podle Sedmihradska se pojmenovalašvédskáblack metalovákapelaSiebenbürgen.[4]

  1. Číslo udává rozlohu Sedmihradska v širším významu.
  2. Číslo udává počet obyvatel Sedmihradska v jeho širším významu
  3. Árpád Varga E., Hungarians in Transylvania between 1870 and 1995, Original title: Erdély magyar népessége 1870–1995 között, Magyar Kisebbség 3–4, 1998 (New series IV), pp. 331–407. Translation by Tamás Sályi, Teleki László Foundation, Budapest, 1999
  4. Siebenbürgenv databáziEncyclopaedia Metallum(anglicky)
  • ROTH, Harald.Kleine Geschichte Siebenbürgens.Köln: Böhlau, 1996.ISBN3-412-16295-7.(německy)
  • VIOREL, Roman; HOFBAUER, Hannes.Transsilvanien, Siebenbürgen: Begegnung der Völker am Kreuzweg der Reiche.Vídeň: Promedia, 1996.ISBN3-85371-115-4.(německy)
  • EDOUARD, Sayous.Histoire des Hongrois.Paris-Budapest: Athenaeum, 1900. Kapitola 1. (francouzsky)

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]