Přeskočit na obsah

Sirup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sirupy(latinskysirupisir.,arabskyشراب‎, do roku 1957 českysyrupy) jsou koncentrovanéroztokycukrů nebo vícesytnýchalkoholůve vodě, ovocných šťávách nebo drogových výluzích. V potravinářství se používají sirupy jako koncentráty k výrobě nápojů, zejména ovocných.

sirup nakašel

Léková formavznikla v Arábii asi v10. století.Dnes se sirupy používají hlavně v pediatrii (dětském lékařství) pro úpravu chuti. Pod sirupem se též rozumí i koncentrované ovocné šťávy, které se před konzumací ředí vodou. Ty vznikly později a v posledních několika desetiletích zcela převládla jejich výroba nad domácí přípravou.

Podstatné jméno sirup je arabského původu a do Evropy se dostalo prostřednictvím latiny (sirupus).[1]V češtině se vyskytovalo v podobách syrob, syrup, syrop, syrub, sirob a sirup.[1]Údajně pouze mylná etymologie vedla k jeho spojování s českým slovem syrý a podle něho se slovo sirup psalo s y.[1]Starší vydání Pravidel českého pravopisu psaní sjednotila tak, že jako spisovné uvedla jen dvě, syrob a syrup. Ve většině evropských jazyků se však slovo sirup píše s „i “, např. rusky sirop, slovensky sirup, německy Sirup, francouzsky sirop, italsky siroppo atd., latinsky sirupus. Pouze polština z důvodu zachování výslovnosti píše „syrup “.[1]Angličtina používá též slovo „syrup “, v americké angličtině se řidčeji vyskytuje též varianta „sirup “.[2]

Změna pravopisu slov syrup a lyšaj na sirup a lišaj jejich vynětím zvyňatých slovbyla jednou z nejdiskutovanějších změn českého pravopisu ve vydání z roku 1957, které jinak žádnou zásadní reformu nepřineslo.[1][3]Uváděným důvodem změny bylo, že jejich psaní s y nelze odůvodnit ani z hlediska etymologického, ani analogií podle slov jiných.[1]

Suché sirupy

[editovat|editovat zdroj]

Suché sirupy jsou práškové směsi léčivých a pomocných látek (zahušťovadla, sladidla) z nichž se připravuje sirup přidáním předepsaného množství vody. V podobě suchých sirupů se připravují hlavněantibiotika.Výhodou suchých sirupů je delší trvanlivost. Označení těchto směsí jako sirupy není přesné, protože výsledná koncentrace sacharózy nedosahuje 64%. Vychází z toho, že vzniklá suspenze/roztok je díky přidaným sladidlům sladká/ý.

Sirupy jsouviskóznítekutiny sladké chuti. Mohou být i slabě zabarvené. Hlavními surovinami jsou demineralizovanávoda,glukóza,sacharóza,mannitol,sorbitol a umělásladidla.Sirupy dále mohou obsahovataromatické látky,barviva,stabilizátorya antimikrobiální látky jako jsou například parabeny. V potravinářství je velmi častý jeglukózo-fruktózový sirup,jenž slouží jako složka pro další přípravu potravin (např. různých mléčných výrobků a jogurtů, ochucených vod, cukrovinek atd).

Sirupy se plní do skleněných nebo plastových lahviček. Součást balení bývá odměrka.

Význam sirupů

[editovat|editovat zdroj]

Kromě vlastností chuťových má sacharóza význam i stabilizační. Roztok sacharózy obsahující 64 % (nasycený roztok sacharózy při 0 °C) cukru rozpuštěného ve vodě způsobujedehydratacimikroorganismů.Mikroorganismynejsou v takovém prostředí schopny existence a hynou.

Výroba sirupu

[editovat|editovat zdroj]

Popis výroby základního sirupu (sirupus simplex) Sacharózase rozpustí ve demineralizované vodě při teplotě 80 °C za stálého míchání. Roztok krátce povaříme a odstraníme vzniklou pěnu. Roztok se doplní vlažnou vodou na původní objem. Poté za tepla zfiltrujeme.

U sirupů hodnotíme obsah sacharózy nebo jiného sladidla, aciditu (kyselost roztoku),viskozituahustotu.

Příklady sirupů

[editovat|editovat zdroj]
  1. abcdefZd. Hrušková:Sirup a lišaj,Naše řeč, ročník 41 (1958), číslo 1-2, s. 61-63
  2. sirup,slovnik.seznam.cz
  3. Karel Hausenblas:Psaní i a y podle nových Pravidel českého pravopisu,Naše řeč, ročník 40 (1957), číslo 7-8, s. 195-201

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]