Přeskočit na obsah

Soud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o nezávislém orgánu soudní moci. Další významy jsou uvedeny na stránceSoud (rozcestník).
Justice na londýnskémOld Bailey,sídlu Hlavního trestního soudního dvora Anglie a Walesu

Soudje nezávislýstátníorgán vykonávajícísoudní moc.Poskytuje ochranu porušeným nebo ohroženýmprávůmči jiným zákonem chráněným zájmům a pouze on rozhoduje o vině a trestu zatrestné činy.Někdy také posuzuje zákonnost aktů orgánůmoci výkonnénebo soulad právních předpisů sústavou,případně rozhoduje o dalších otázkách, které jsou mu svěřeny. Rozhodování soudu se děje prostřednictvímsoudců.

Jinou než soudní ochranu subjektivním právům mohou poskytovat dalšíorgány veřejné moci,jestliže jsou k tomu zákonem zmocněny (např.telekomunikačníspory či spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi). Alternativou kespornémusoudnímu řízení je takérozhodčí řízení,protožerozhodčí nálezrozhodnutí soudu plně nahrazuje a lze jej soudně zrušit jen na základě procesních vad.

Soudní moc[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuSoudní moc.
Justiční palác v Paříži, sídlo francouzskéhoKasačního dvora

Soudy jsou přímo určeny k tomu, aby vykonávaly soudní moc,[1]někdy též označovanou jakojusticenebojudikativa,což je vedle moci výkonné a moci zákonodárné jedna zetří státních mocí.[2]Tyto moci jsou navzájem odděleny a proto je postavení soudů charakterizováno nezávislostí a autonomií na ostatních orgánech státu. I přes tuto oddělenost a nezávislost jsou však dané moci částečně propojeny (princip tzv.checks and balancies), např. soudní rozhodování musí být vždy v rámci a mezích platnýchzákonů,které vytváří moc zákonodárná, protože soudce (nejde-li o soudceústavního soudu) je při svém rozhodování právě zákony vázán. Vždy však může posoudit, zda jsou zákony platně vyhlášeny a někdy se v pochybnostech o jejich souladu se základními normami státu může obrátit na ústavní soud, aby tuto pochybnost buď vyvrátil, nebo aby ji potvrdil a rozporné zákony zrušil.[3]Vůči orgánům moci výkonné jsou soudy v relativně více nezávislém postavení, protože jimi vydávaným podzákonným právním předpisům nepodléhají, ovšem moc výkonná, nejčastěji prostřednictvím ministerstva spravedlnosti, materiálně zajišťuje jejich fungování a má tak na ně nesporný nepřímý vliv.

Pro konkrétní výkon soudnictví pak platí některé základní zásady, které jsou obsaženy v ústavních normách, např. že každý se může u soudu domáhat svých práv, soud nemůže ve věci mu zákonem svěřené odmítnout rozhodnout (zákazdenegatio justitiae,odepření spravedlnosti) a všichni účastníci soudního řízení mají rovná práva a rovné postavení.[4]

Druhy soudů[editovat|editovat zdroj]

Nejzákladnějším dělením soudů je podle jejich příslušnosti kprávním kulturám.Soudy angloamerické oblasti rozhodují převážně podle závazných dřívějších soudních rozhodnutí, tzv.precedentů,soudním rozhodováním je tedy právo přímo tvořeno. Naopak soudy právní kultury kontinentální svá rozhodnutí činí na základězákonů,právo tedy netvoří, ale zvlášť ho v každém jednotlivém případě nalézají. Další dělení pak spočívá v rozlišování nasoudy obecnéa soudy zvláštní, specializované.[5]

Obecné soudy[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkuSoudy v Česku.
Soudní síňjihlavského okresního soudu

Obecné soudy nejsou specializovány na nějakou zvláštní agendu, ale rozhodují ve dvou základních oblastech, primárně svěřených soudní moci. Především v občanskoprávním, nebolicivilním soudnictví(součástí je i soudnictví obchodní, rodinné či dědické) poskytují ochranu soukromým právům, a dále vtrestním soudnictvírozhodují o vině a trestu za trestné činy. Označení obecných soudů pak odpovídá jejich postavení v soustavě soudů daného státu. Např.soustava českých soudůje čtyřčlánková:

  1. nejvyšší soudy
  2. vrchní soudy
  3. krajské soudy
  4. okresní soudy

Jde o články, nikoli o stupně, protože takto se soudy označují v konkrétním soudním řízení. Prvotně věc rozhoduje tzv. „soud prvního stupně “, případný řádnýopravný prostředekřeší „soud druhého stupně “, nazývaný téžodvolací,čiapelační soud.

Sněmovní sálčeského Ústavního soudu

Zvláštní soudy[editovat|editovat zdroj]

Mimo obecné soudy, tedy soudy v klasickém pojetí, se postupně vyvinuly i soudy zvláštní, jde zejména osoudy správní,kterým je svěřeno rozhodování o zákonnosti aktů orgánůveřejné správy,asoudy ústavní,střežícíústavnostdané země. Existence samostatných správních soudů ale není samozřejmostí, vČeské republicetakto rozhodují v jediné instanci specializované senáty obecných krajských soudů a zvláštníNejvyšší správní soudpak funguje jen pro mimořádné opravné prostředky a pro speciální správní agendu. VeFranciije správní soudnictví dokonce svěřeno zvláštním nesoudním tribunálům. Obdobně specifické řešení je možno nalézt i u soudnictví ústavního, neboť zatímco v Evropě takové samostatné soudy existují, jako je např.Ústavní soud České republiky(tzv. koncentrovaný model ústavního soudnictví), vUSAústavnost zákonů mohou posuzovat v každém konkrétním případě soudy obecné (tzv. difuzní model ústavního soudnictví).[5]

V některých státech mohou být i jiné zvláštní soudy mimo soustavu obecných soudů, napříkladvojenské soudy,volební soudy,pracovní soudyneborejstříkové soudy(v České republice je volební soudnictví rozděleno mezi soudnictví správní a ústavní,pracovněprávníspory řeší soudy obecné, které mají také na starosti vedeníveřejných rejstříků).

Kromě toho mohou existovat jiné instituce označované jako soud, které však nejsou orgánem státní moci. Příkladem může býtcírkevní soudzřízenýřímskokatolickou církvípro vlastní potřebu, který rozhoduje podlekanonického práva.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Čl. 81Ústavy České republiky(dále jen „Ústava “)
  2. Čl. 2 odst. 1 Ústavy
  3. Čl. 95 Ústavy
  4. Čl. 34 až 40Listiny základních práv a svobod
  5. abPAVLÍČEK, Václav.Ústavní právo a státověda. I. díl. Obecná státověda.Praha: Linde, 2007.ISBN80-7201-141-3.S. 309–326.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]