Přeskočit na obsah

Swing (hudba)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Swing
Původ ve stylechragtime,dixieland,New Orleans jazz,big bandjazz,blues
Kulturní pozadí30. léta 20. století,Spojené státy americké
Typické nástrojesaxofon,trumpeta,trombon,klarinet,piano,bicí,kytara,basa
Všeobecná popularita30. až 50. léta 20. st.
Odvozené stylytradiční pop,jump blues,bebop
Podstyly
Swing revival
Směs stylů
Electro swing
Regionální scény
Western swing

Swingjejazzový styl,který se utvářel od konce 20. let20. stoletía v němž došlo k širšímu uplatněníjazzujakopopulárnítanečníhudby a k míšení černošských a bělošských prvků. Tvoří přechod odtradičního(historického) kmodernímu jazzu.

Swing se formoval jako vývojové stádiumtradičníhojazzu v letech19271935a největší slávu sklízel ve třicátých a čtyřicátých letech. Oproti tradičnímu jazzu má swing zpravidlahoupavé frázování(nebolishuffle,či prostěswingový rytmus), podobnýblues.Notový zápis bývá realizován ve 4/4 taktu a houpavost rytmu je způsobena tím, že běh osmin se nehraje pravidelně, ale každá sudá osminová nota se hraje se zpožděním – tzv. "swingování" (rytmus podobnýtriole,resp. čtvrťová + osminová nota v triole). To se může v pomalých tempech blížit až tečkovanému rytmu, v rychlých tempech lze naopak houpavost podpořit spíše akcentováním sudých osmin, než snahou dodržovat trioly.

Je nerozlučně spojen sBenny Goodmanem,výbornýmklarinetistou,vedoucím různých souborů, které hrály swing v jeho klasické podobě. Benny byl jedním z prvníchbělochů,kteří se prosadili včernošskémhudebním stylu. Jeho skladby byly originální a na rozdíl od černošských interpretů je hrál s jakýmsi evropským nádechem.

Povelké hospodářské krizina přelomu dvacátých a třicátých let nemělo již publikum pochopení pro hýřivý (tradiční) jazz. V roce1932skončila americkáprohibice,sice ambiciózní, ale nakonec neúspěšnýexperiment.Uhlazený a optimistický swing je tedy reakcí naNový údělamerického prezidentaFranklina Delano Roosevelta,kdy společnost pomalu získávala opět svounadějia jistotu.

Doba swingu byla zároveň epocha velkýchorchestrů(big bandů) složených ze tří až pětisaxofonů,dvou až čtyřtrubeka jednoho až čtyřtrombónů,k tomu je navíc třeba připočítat nezbytnou rytmickou část –klavír,bicísoupravu,kontrabasakytary;vedle toho ale stále existovaly malé hudební skupinky nejrůznějších sestav. Ve swingových orchestrech se zcela poprvé setkávali černí i bílímuzikantina jednom pódiu.

Mezi legendární swingové a jazzové big bandy té doby např. patřil, mimo jiné, i vČeskoslovenskuvelmi populární a svým způsobem i dodnes legendárníOrchestr Glenna Millera.Jeho originální a nezaměnitelný zvuk orchestru spočíval v tom, že Glenn Miller nahradil trubku, hrající melodickou linku (nejvyšší tón akordů), klarinetem, podle toho jej jeho milovníci hned poznali.

Podruhé světové válceuž swing nepředstavoval veškerý hudebnístřední proud,pro mnohé už byl příliš uhlazený a hodil se jen jako taneční hudba. Po válce mělo v Československu téměř každé okresní město svůj vlastní velký taneční orchestr, sice amatérský, který hrál k tanci na tanečních zábavách aestrádách.Na přelomu 60. a 70. let jejich éra skončila nástupemelektrofonických kytar.Přišla módaThe Beatles,v Československubigbítu.Byly tu i důvody ekonomické – pořadatel chtěl na zábavě vydělat, čtyři mladíci s elektrickými kytarami byli levnější než velkýtaneční orchestr.Jazzse ubíral neklidnějšími cestamibopuacoolua pozornost středního proudu posluchačů na sebe převzali sóloví zpěváci jako bylFrank Sinatra,kterým velké orchestry nemohly konkurovat, jen je doprovázet.

Mezi americkými swingovými big bandy a jejich kapelníky vynikali zejménaCount Basie,Jimmie Lunceford,Andy Kirk,mezi bělošskými muzikantyBenny Goodman,Jimmy Dorseya jeho bratrTommy Dorsey,Woody HermanaGlenn Miller.

Swing v českých zemích

[editovat|editovat zdroj]

V českých zemích tento styl zažil největší rozmach ve čtyřicátých letech. Běhemněmecké okupacevšak nebylo možné se otevřeně hlásit k americkým vzorům, přičemž nacisté považovali swing – jakožto hudbu vycházející z jazzu – za hudbu méněcenné rasy. Mezi nejvýznamnější orchestry patřil orchestrKarla Vlacha,R. A. Dvorskýa jehoMelody Boys,orchestrEmila Ludvíka,orchestrS. E. Nováčka,orchestrJaroslava Malinya další. Ze zpěváků např.Inka Zemánková,Arnošt KavkaneboSestry Allanovy.Druhá světová válkapředčasně ukončila život několika významným hudebníkům. Další problémy přišly po skončení války s obviněními ohledně spolupráce s Němci. Definitivním zlomem se stalnástup komunismuv roce1948.Orchestrybyly znárodněny a v padesátých letech zavedeny ideově ovlivňované zkoušky. Přesto přese všechno mezi nejlepší poválečné české swingaře dodnes patří, mimo jiné, třebaKarel Vlach,Gustav Brom,Karel Hála,Richard Adam,ze zpěvačekEva PilarováčiOndřej Havelkaa jehoMelody Makers.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]