Přeskočit na obsah

Tání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o fyzikálním jevu. Další významy jsou uvedeny na stránceTání (rozcestník).
Tání kostek ledu ve sklenici (50 minut)

Táníjefázová přeměna(změna skupenství), při níž sepevná látkamění nakapalinu.Opačný pochod – změna kapaliny v pevnou látku – se nazývátuhnutí.Dle Ottova slovníku naučného se pojem tání používá pro led a sníh (led a sníh taje). Avšak pro kovy a minerály se používá pojem tavení (železo,hliníkaj. se taví).

Vlastnosti[editovat|editovat zdroj]

K tomu, aby pevná látka začala tát, je třeba ji zahřát nateplotu tání.Ta je u různých látek odlišná. K tomu, aby látka zahřátá na teplotu tání roztála, je třeba ji dodatenergii,která odpovídáskupenskému teplu tání.

Tání má jiný průběh prokrystalické látkyaamorfní látky.Krystalické látky tají při konkrétní hodnotě teploty tání, zatímco amorfní látky přechází do kapalného skupenstvíspojitěv určitém intervalu teplot. Nemají tedy přesně daný bod tání, ale při zvyšování teploty postupně měknou. Toto měknutí je důsledkem postupného snižováníviskozity.U amorfních látek tedy nelze určit přesnou hranici mezi tím, kdy je látka ve skupenství pevném, a kdy je ve skupenství kapalném.

Objemtělesa se obvykle při tání zvětšuje, teplota tání tedy s růstemtlakustoupá. U některých látek se však jejich objem při tání zmenšuje a teplota tání tedy s rostoucím tlakem klesá. Tento jev lze pozorovat např. uvody,o čemž se lze přesvědčit např. pokusem sregelacíledu.

Za jistých podmínek může existovat pevnáfázei za bodem tání. V tom případě mluvíme opřehřátípevné látky.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]