Přeskočit na obsah

Termika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Termikajefyzikálníoblast, která se zabývá studiem vlastnostíláteka jejich změn souvisejících steplotou.Termika se také někdy označuje jakonauka o teple.

Molekulový pohyb

[editovat|editovat zdroj]

Makroskopicky vnímaný tepelný stav látky, který je vyjadřovánteplotou,má úzkou souvislost s pohybem základních stavebníchčásticdané látky (molekul,atomůapod.). Tento pohyb se označuje jakomolekulový pohyb.Vzhledem k tomu, že molekulový pohyb se výrazněji projevuje při vyššíchteplotách,bývá často označován jakotepelný pohyb.

Molekulový pohyb je pokládán za samostatný druhfyzikálního pohybu,jehož základní vlastnosti, které jej odlišují od klasickéhomechanického pohybu,jsou:

  • pohybu se účastní velké množstvíčástic
  • pohyb jeneustálý (nepřetržitý)aneuspořádaný (chaotický)

Jedná se o složitější druh pohybu než je tomu v případěpohybu mechanického.Při vyšetřování tohoto pohybu se tedy využívá metodstatistické fyziky.

Rozdělení termiky

[editovat|editovat zdroj]

Termiku lze rozdělit na několik oblastí.

Meteorologie

[editovat|editovat zdroj]

Vmeteorologiise pojemtermika(anglicky Thermal) používá (především pro účelyletectví) pro označení stoupající masy ohřátéhovzduchu.Správný název pro tento pohyb jekonvekce.Termika vzniká, když slunce zahřeje zemský povrch a ten následně zahřívá okolní vzduch. Teplejší vzduch je lehčí, proto stoupá. S narůstající výškou klesá jeho tlak a v důsledku toho se ochlazuje v běžných podmínkách asi o jeden stupeň na každých 100 metrů (v případě kondenzace páry jenom asi 0,6 stupně). Pokud teplota okolního vzduchu klesá s výškou rychleji, stoupající vzduch je pořád teplejší než okolí a stoupá dál. Teplotní zvrstvení atmosféry se v takovém případě nazývá „labilní “. Tento jev využívají hlavně pilotivětroňů,rogalistéaparaglidisté,kteří díky termickým proudům jsou schopni dosahovat výšek několika kilometrů a bezmotorové přelety o délce stovek kilometrů.

Typickým viditelným znakem termických proudů jsou oblaky typucumulus.Termika je obvykle pod oblakem a její horní hranice je ve vrchní části oblaku. V případě silné termiky oblak kumulovitého typu roste do výšky a může se změnit naCumulus congestus(Cg) anebo bouřkovýCumulonimbus(Cb). Rychlost stoupavých proudů dosahuje v běžných podmínkách od 1 do 8 m/s, v případě bouřky může v extrémních podmínkách dosahovat i desítky m/s. Někdy může ovšem nastat i tzv. bezoblační termika.

Podrobněji viz hlavní článektermická konvekce.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]