Přeskočit na obsah

Thomas Cavendish

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas Cavendish
Narození19. září1560
IpswichneboGrimston Hall
Úmrtíkvěten1592(ve věku 31 let)
Jižní Atlantský oceán
Povoláníobjevitel apolitik
PříbuzníMargaret Cavendish(sestraa bratranec)[1]
Funkceposlanec anglického parlamentu
Member of the 1584-85 Parliament
Member of the 1589 Parliament
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Thomas Cavendish[tomas khevndiš] byl anglickýkorzára objevitel zvaný "Navigátor". Pocházel z významného šlechtického roduCavendishůa patřil ke vzdálenému příbuzenstvu pozdějších vévodů z Devonshire. Byl první, kdo se pokusil soupeřit sFrancisem Drakem,podnikat nájezdy na španělská města a lodě v Tichém oceánu a vrátit se obeplutím zeměkoule. Jeho první pokus obeplutí země ho udělal slavným a bohatým z kořisti španělského zlata a hedvábí z Tichého oceánu a Filipín. Největší část zlata pocházela ze španělské lodiSanta Ana.Po návratu byl pasován na rytířeAlžbětou I.Později se vydal ještě na jednu loupežnou cestu kolem zeměkoule, která však vyústila v jeho smrt v 31 letech.

Život[editovat|editovat zdroj]

Thomas Cavendish se narodil v roce 1560 v Trimley St. Martin (Suffolk). Jeho otcem byl William Cavendish, po němž Thomas ve 12 letech zdědil veliký majetek. Stal se členem parlamentu a dva roky studoval naUniverzitě v Cambridgi,avšak studium nedokončil.

První cesta kolem světa[editovat|editovat zdroj]

V červenci roku 1586 byly Španělsko a Anglie ve válce a Anglii hrozila invazeŠpanělské armady.Cavendish se rozhodl sledovat Sira Francise Draka v jeho cestě za rabováním španělských vesnic a obeplutí země. Poté, co Cavendish dostal povolení k těmto nájezdům, postavil si 120 tunovou plachetnici s 18 kanóny jménemDesire,dále se k němu připojily loděContentaHugh Gallant.21. července vyplul z městaPlymoutha plul do Jižní Ameriky kde objevil Port Desire (dnes Puerto Deseado) a ostrovSvatá Helena.Zastavil se v blízkosti dnešníhoPunta Arenas,proplulMagalhãesovým průlivema zajal nebo potopil 9 španělských lodí. Plul na sever podél pobřeží Chile, přepadal španělské osady a lodě a u pobřeží Kalifornie získal největší kořist, 600 tunovou loď Santa Ana. Musel potopit loďHugh Galant,aby její námořníci nahradili úbytek mužstva nemocemi a hladem. Potom zamířil k Filipínám, proplul kolemMysu Dobré nadějeodkud plul do výchozího bodu své výpravy, do Plymouthu, kam dorazil 10. září 1588 s jedinou lodí Desire. Ze 123 mužů, s nimiž vyplul, se vrátil se 48, jeho návrat byl přesto triumfální.

Druhá a poslední cesta[editovat|editovat zdroj]

Na svoji druhou cestu se Thomas Cavendish vydal v roce 1591. Z Magalhãesova průlivu se vrátil a plul podél pobřeží Brazílie, kde vyloupil města Santos a Sao Paulo, a na zpáteční cestě přes Atlantik zemřel. Jeho navigátor John Davis se zbytkem mužstva se vrátili do Anglie.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuThomas Cavendishna anglické Wikipedii.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]