Přeskočit na obsah

Uměleckohistorické muzeum (Vídeň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kunsthistorisches Museum Wien
Hlavní budova muzea
Hlavní budova muzea
Údaje o muzeu
StátRakouskoRakouskoRakousko
MěstoVídeň
AdresaMaria-Theresien-Platz, 1010 Wien
ZakladatelFrantišek Josef I.
Pojmenováno poVídeňadějiny umění
Založeno17. říjen1891
ZaměřeníEvropské malířství 15. – 18. století
Původní účel budovyMuzeum
Další budovyHofburg,Neuburg,Lobkovický palác (Vídeň),Schönbrunn,Theseův chrám, zámek vAmbras (zámek)
Vyhledávané exponátyRaffael Santi:Madona v zeleni;Pieter Brueghel:Stavba babylonské věže;Tizian:Nymfa a ovčák
Návštěvníci840 000 (v roce 2015)
Kód památky13763
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Schodiště v hlavní budově muzea
Říšská koruna (zlato, 10. stol.)
Pieter Brueghel starší:Selský tanec,detail
Vermeer:Malíř ve svém ateliéru
Zajíc (Korint, asi 560 př. n. l.)
Jeden ze sálů zámku v Ambrasu

Uměleckohistorické muzeum(německyKunsthistorisches Museum,zkráceně takéKHM) veVídnipatří mezi nejvýznamnějšímuzeaumění vEvropě.Z podnětu císaře Františka Josefa I. soustředilo císařskou klenotnici, obrazárnu, sbírky zbraní, starožitností a mincí, zlaté poklady nalezené v Uhrách a další sbírky.

Struktura muzea[editovat|editovat zdroj]

V hlavní budově naprotiHofburgujsou umístěna následující oddělení: obrazová galerie (Gemäldegalerie),Císařská klenotnice ve Vídni(Kaiserliche Schatzkammer), egyptsko-orientální sbírka (Ägyptisch-Orientalische Sammlung), antická sbírka (Antikensammlung), sbírka uměleckých předmětů z Kunstkomory císaře Rudolfa II. na Pražském hradě a z císařských sbírek Habsburků v městě Vídni (souhrnně nazvanáKunstkammer Wien), kabinet mincí a medailí (Münzkabinett) a knihovna.

V objektu Hofburgu zvanémNeue Burgsídlí Efezské muzeum (Ephesos Museum), sbírka starých hudebních nástrojů (Sammlung alter Musikinstrumente), dvorní lovecká sbírka a zbrojnice (Hofjagd- und Rüstkammer) a archiv muzea.

Organizačně jsou k muzeu přičleněny i následující instituce: Rakouské muzeum divadla vLobkovickém paláci(Österreichisches Theatermuseum im Palais Lobkowitz), Muzeum světa ve Vídni (Das Weltmuseum Wien,do roku 2017 v rekonstrukci),Theseůvchrám veVolksgartenu Hofburgu a Muzeum kočárů (Wagenburg) vSchönbrunnu.Mimo Vídeň patří k muzeu rovněž habsburské sbírky nazámku AmbrasuInnsbrucku.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Podnět k vybudování instituce dal císařFrantišek Josef I.Po zboření městských hradeb Vídně vznikala na jejich místě od 60. let 19. století výstavná okružní třídaRingstraße.Budova Uměleckohistorického musea s protilehlýmPřírodovědným muzeem(Naturhistorisches museum Wien) měly vytvářet jednotný komplex v rámci rozšířeného císařského paláceHofburgu.Po architektonické soutěži byl návrhem byl pověřen v té době již renomovaný německýarchitektGottfried Semper,asistoval mu vídeňskýKarl von Hasenauer.Stavba probíhala v letech18721891.Obě muzea, od jejichž přímého propojení s císařským palácem bylo nakonec upuštěno, byla slavnostně otevřena 17. října1891.Generální rekonstrukce budov skončila v červnu roku 2014 a je spojena s novou prezentací sbírek.

Architektura a výzdoba[editovat|editovat zdroj]

Budovy jsou vystavěny vneorenesančnímstylu inspirovanémitalskou renesancí. Uměleckohistorické muzeum máobdélníkovýpůdoryso délce 60 metrů se dvěma čtyřkřídlými budovami kolem dvou dvorů a s vloženým středním křídlem završeným kupolí.Fasádaje obložena kamennými bosovanými kvádry a vyzdobena architektonickou a figurální plastikou zpískovce,na které se podílelo 70 umělců z Rakousko-uherské monarchie, kteří vyšli vítězně ze soutěže. Na attice jsou osazeny sochy osobností výtvarného umění, provedli je Edmund Hellmer, Carl Kundmann, Viktor Tilgner, Caspar Zumbusch,Ludvík Šimeka další. Po stranách hlavního vchodu jsou osazeny alegorické sochy Malířství od Edmunda Hellmera (vlevo) a Sochařství od Johanna Benka (vpravo). Na vrcholu kopule je bronzová socha Pallas Athény od Johanna Benka.

Interiérbudovy je bohatě vykládanýmramorem,zdobenýštukaturami,zlatem a dekorativní malbou interiérů. Na schodišti to jsou nástěnné obrazyGustava Klimta,Ernsta Klimta, Franze Matsche,Hanse MakartaaMihály Munkácsyho.

Zajímavosti[editovat|editovat zdroj]

Sbírky[editovat|editovat zdroj]

Obrazová galerie (Gemäldegalerie)[editovat|editovat zdroj]

Sbírku postupně vytvářeli příslušnícihabsburskéhorodu. Jedním z prvních sběratelů bylFerdinand II. Tyrolský,syn císařeFerdinanda I.Jeho sbírka více než tisíceportrétníchminiaturje vystavena vnumismatickémoddělení muzea. Velkou sbírku obrazů, soch a uměleckořemeslných předmětů shromáždil ve své Kunstkomoře naPražském hraděcísařRudolf II.Do Vídně se jí dostala jen menší část, protože velké množství obrazů a soch odvezli jako válečnou kořist v roce1648Švédovéa další byly rozprodány v dražbě v Praze. Větší část sbírky je rozptýlena po celé Evropě. Od roku 2014 má Rudolfova Kunstkomora vlastní expozici, jeden sál s obrazy a tematický soubor glyptiky rodin Miseroniů a Sarachiů. Zakladatelem podstatného souboru obrazové sbírky bylarcivévodaLeopold I. Vilém(1614–1662). Na konci arcivévodova života čítala kolem 1400 obrazů, které nakoupil v době, kdy byl místodržícím španělského králeFilipa IV.vNizozemsku.Leopold také dal ke sbírce vypracovat tištěný inventář. V menší míře rozšiřoval obrazovou sbírku císařLeopold I.V jeho době se do Vídně dostala zejména dílaflorentskéhorenesančníhomalířství (mj.RaffaelovaMadona v zeleni) nebo portrétyDiega Velázqueze.[1]

Až do doby císařeKarla VI.byla habsburská obrazová sbírka rozptýlena na více místech. Karel VI. dal pro potřeby obrazárny upravit prostory vídeňského paláce Stallburgu a sbírku soustředil v něm. ZaJosefa II.byla obrazárna přestěhována dozámku Belveder.Roku1783byl vydán první tištěný katalog sbírky v němčině a ve francouzštině. Obrazy byly rozděleny podle uměleckých škol a v duchujosefinismuopatřeny jednotnými rámy. Galerie byla třikrát týdně přístupná veřejnosti. V roce1891byla galerie otevřena v nynějších prostorách. Zároveň začala vycházet ročenka, ve které byly publikovány vědecké studie týkající se nejen obrazového fondu muzea (v současnosti pod názvemJahrbuch des Kunsthistorischen Museums).


Výběr obrazů[editovat|editovat zdroj]

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Císařská klenotnice[editovat|editovat zdroj]

Sbírka je vystavena ve Švýcarském dvoře Hofburgu. Exponáty jsou rozděleny na světskou a církevní klenotnici. Světská část zahrnuje císařské i rakouské korunovační klenoty, a to říšskou korunu, žezlo říšské jablko a korunovační evangeliář, císařskou korunu Rudolfa II., skupinu klenotů Řádu zlatého rouna, gotické žezlo a gotické královské jablko českého krále Karla IV., gotický korunovační plášť, rukavice a střevíce římského císaře, renesanční a barokní šperky a další zvlášť cenné předměty. Sakrální oddělení obsahuje zejména preciosa a paramenta, relikviáře, z nichž k nejstarším patří zlatá schránka sv. Štěpána, posázená drahokamy, z 9. století a soubor tří gotických relikviářů pořízený císařem Karlem IV., dále rudolfinské votivní šperky, pace a oltářík z dílny pražskýchMiseroniů,nebo raně barokní augsburské oltáříky Mathiase Wallbauma.[2]

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Šperky a klenoty[editovat|editovat zdroj]

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Zbroj, hudební nástroje a pod.[editovat|editovat zdroj]

Sbírka zbraní a hudebních nástrojů je umístěna v novém křídleHofburgu(Neue Burg), sbírka kočárů v zámkuSchönbrunn.

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. PROHASKA, Wolfgang.Kunsthistorisches Museum Wien. Die Gemäldegalerie.München: C. H. Beck, 2014. 128 s.ISBN978-3-406-66626-1.S. 8–15.
  2. Rudolf Distelberger-Karl Leithe-Jaspers: Weltliche und geistliche Schatzkammer. Führer. Wien 1989

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]