Přeskočit na obsah

Vasyl Kuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vasyl Stepanovyč Kuk
Narození11. ledna1913
Rakousko-UherskoKrasne,Zoločivský okres,Haličsko-vladiměřské království,Rakousko-Uhersko(dnesZoločivský rajón,Lvovská oblast,Ukrajina)
Úmrtí9. září2007(ve věku 94 let)
UkrajinaKyjev,Ukrajina
Místo pohřbeníKrasne
Alma materKatolická univerzita v Lublinu
Povoláníhudební skladatela PR manažer
Politická stranaOUN-B
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Vasyl Stepanovyč Kuk(ukrajinskyВасиль Степанович Кук,pseudonymKoval,11. ledna19139. září2007) bylukrajinskýnacionalista, který byl poslední lídrUkrajinské povstalecké armády,po smrtiRomana Šuchevyča.V roce 1954 byl zajat jednotkamiKGBSSSR a strávil 6 let ve vězení bez soudního rozsudku.

Vasyl Kuk se narodil dne 11. ledna 1913 vKrasneuZoločivu.Vystudoval právo naKatolické univerzitě v Lublinua vstoupil do radikálníOrganizace ukrajinských nacionalistů (OUN).V roce 1937 odešel do ilegality, aby unikl polské policii. V roce 1941 se stal jedním z vůdců OUN. Během druhé světové války vedl v letech 1942 až 1943 protinacistické podzemí organizované OUN vDněpropetrovsku,než se vrátil na západní Ukrajinu. Po smrti vůdce Romana Šuchevyča v roce 1950 Kuk převzal roli velitele UPA a OUN na Ukrajině. Kuk byl zajat sovětskými silami v roce 1954. Po šesti letech věznění a výslechů byl amnestován a bylo mu povoleno přestěhovat se do Kyjeva. Po získání diplomu z filozofie naKyjevské univerzitěpracoval v Institutu historie Akademie věd Ukrajinské SSR, než byl po vydání jeho knihyMarxismus-leninismus o ukrajinské národnostní otázcepropuštěn jako nežádoucí osoba. V 90. letech se stal aktivním ve veteránských záležitostech UPA. Zemřel ve věku 94 let a byl pohřben v rodné obci.Viktor Juščenko,ukrajinský prezident v letech 2005 až 2010, ho označil jako „zosobnění ukrajinské myšlenky “.

Vyjádření Ukrajincům

[editovat|editovat zdroj]

V roce 1960 Vasyl Kuk napsal veřejný dopis.[1]Své prohlášení směřoval k Ukrajincům žijícím mimoSovětský svaz.Kuk přečetl svůj dopis v sovětském rádiu 19. září 1960. Jeho dopis pak přetiskl sovětský tisk a nakonec i noviny v USA a Kanadě.

Kuk v dopise přiznává svou protibolševickou činnost před druhou světovou válkou, během ní i po ní, zčásti ji vysvětluje vlastním „klamem “a zčásti odsuzuje. Dále uvádí, že byl zatčen, ale později propuštěn dekretem Nejvyšší radyUkrajinské SSRa nyní je spolu se svou manželkou „svobodným občanem Ukrajinské SSR “.

Největší část dopisu je věnována důkazu, že na Ukrajině již není potřeba podzemního odporu a že vzpoura protikomunismuje synonymem vzpoury proti ukrajinskému národu. Kuk uvedl, že i když je možná pravda, že v dobách „kultu osobnostiStalinanebyly podmínky příliš příznivé, ale ve skutečnosti ne tak špatné, jak naznačují nacionalisté a nyní zaNikity Sergejeviče Chruščovajsou věci opravdu v pořádku a pokud nevěřte tomu pak "přijďte a uvidíte sami."

Smrt a pohřbení

[editovat|editovat zdroj]

Kuk zemřel 9. září 2007 ve svém bytě v Kyjevě. Rozloučení s posledním vrchním velitelem Ukrajinské povstalecké armády se konalo v Kyjevě v Učitelském domě, poté bylo jeho tělo převezeno do Lvova, kde pokračoval smuteční obřad. Kuk byl pohřben ve své vlasti – ve vesnici Krasne.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuVasyl Kukna anglické Wikipedii.

  1. The Ukrainian Weekly[online]. [cit. 2018-11-09]. S. 2.Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]