Přeskočit na obsah

Viktor I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Viktor I.
14. papež
Církevřímskokatolická
Pontifikátzačalca.189
Pontifikát skončilca.199
PředchůdceEleutherus
NástupceZefyrinus
Osobní údaje
Datum narození???
Místo narozeníAfrika
Datum úmrtíca.199
Místo úmrtíŘím,Římská říše
Svatořečení
Svátek28. července
Uctíván církvemiřímskokatolická církev,
řeckokatolická církeva další církve ve společenství se Svatým stolcem,
pravoslavná církev,
anglikánská církev,
luteráni
multimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

SvatýViktor I.,latinskyVictor,byl 14.papežemkatolické církve.Jeho pontifikát se datuje do let186/189197/201.

Život[editovat|editovat zdroj]

Viktor I. byl prvním papežemafrickéhopůvodu a podle všech známek energický muž, který plně uplatňoval autoritu hlavy církve. Protože se stal římským biskupem v době relativního klidu, kdy nebyli křesťané vŘíměpříliš pronásledováni, mohl se plně soustředit na problémy církve, věnovat se otázkámliturgieateologiea stíhatheretiky.

Znovu otevřel starý spor mezi východní a západní církví v otázce termínuVelikonoc.Již papežsv. Pius I.stanovil, že vrcholným svátkem Velikonoc je vzkříšení Ježíše Krista, a dnem svátku určil neděli (Hod Boží Velikonoční). Východní církev však slavila jako vrcholný den Velikonoc den ukřižováníJežíše Kristaa tento svátek kladla na čtrnáctý den měsíceNisanpodle hebrejskéhokalendáře,a to bez ohledu na to, na který den v týdnu svátek připadl. Tento termín jednak koincidoval se židovským svátkemPesacha jednak to přinášelo i potíže s účastí věřících na bohoslužbách. Viktor I. hodlal tento spor řešit dokonce vyobcováním odpůrců z církve. Tomuto krajnímu řešení se snažil zabránitsvatý Ireneus,a východní křesťanské obce se nakonec přizpůsobily.

Sv. Viktor I. také zavedllatinskébohoslužby. Až do té doby byly mše slouženy vřečtině.Také pastýřské listy,teologickéspisy a korespondenci psal papež latinsky, neboť latina byla užívána v severní Africe, odkud pocházel. Univerzálním jazykem křesťanů se však latina stala až později, v polovině čtvrtého století.

Sv. Viktoru I. se také připisuje stanovení základních zásad církevního soudnictví a zákaz používání skleněných a dřevěných nádob při bohoslužebných obřadech.

Přesná doba a způsob jeho umučení i místo jeho původního hrobu (pravděpodobněřímské katakomby) není přesně známo. Barokní nápis na jeho rakvi v poutním chrámu naolomouckém Svatém Kopečkujej označuje zaprvomučedníkařímského.

Jehonáhrobní kámense nachází na schodišti (vlevo na stěně při vstupu do prvního patra s dobře čitelným latinským nápisem) musea v africkémTunisu,hlavním městěTuniska,ostatkyspočívají v prosklené rakvi na pravém pilíři klenbykostela Navštívení Panny Marie na Svatém KopečkuvOlomouci(nyní jsou ostatky sv. Viktora I. součástí monumentálního sousedníhobarokníhojižního oltáře, na pilíři je od 17. května 2015 umístěnrelikviářs ostatky – krví –sv. Jana Pavla II., na památku 20. výročí jeho návštěvy tétobazilikya jeho zdejšího setkání s mládeží, poté co svatořečil na statisícovém shromáždění v Olomouci-Neředíně sv. Zdislavu a sv. Jana Sarkandera).

Památku sv. Viktora I. si katolická církev připomíná28. července.Od roku 1918 je jeho jméno na tento den i součástí českého národního kalendáře.

Kašnasv. Viktora od Romana Wenzela z roku 2011 se nachází v zahradě býv. Premontstrátského kláštera, dnes vojenské nemocnice v Klášteře Hradisko vOlomouci.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]