Přeskočit na obsah

Vláda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
První zasedání skotské vládyAlexandra Salmonda
Tento článek je o vládě jakostátní instituci.Další významy jsou uvedeny na stránceVláda (rozcestník).

Vláda,kabinetnebosbor ministrů(angl.government,britsky takécabinet,americkým výrazem takéadministration) je nejvyššíústřední orgánvýkonné mociněkterých zemí;[1][2]vefederacito může také být nejvyšší orgán státu (např. v Německu). V moderních demokraciích je přesné vymezení její funkce definováno vústavním uspořádání,liší se podle nějformy vládyjednotlivých zemí.

Charakteristika[editovat|editovat zdroj]

Osoba stojící v čele vlády se porůznu označuje jakopředseda vlády,první ministr (nebo premiér či ministerský předseda),kancléřnebo v některých zemíchprezident;jsou ale také země, kde prezident stojí mimo vládu, pak se s ním vláda o výkonnou moc dělí.

V zemích sparlamentním systémem(např. Spojené království, odtud tzv. systém westminsterský) vybírá ze svého středu volený zákonodárce a vláda potom musí mít důvěru zákonodárného shromáždění. Často se v těchto zemích vláda usnáší kolektivně[2]a požaduje se podpora jednotlivých ministrů pro společně dohodnutou politiku, i když ji třeba před tím při hlasování vlády nepodpořili.

Vabsolutních monarchiíchsestavuje vládupanovník,vkonstitučních monarchiíchje vláda odpovědná parlamentu.

V pojetíprezidentského systému(například v USA) je vláda spíše sborem poradců prezidenta,[2]který jmenuje její členy nezávisle na parlamentu. Členové vlády zde obvykle nesmějí zároveň působit v zákonodárném shromáždění. V prezidentském systému tedy lépe odpovídá oddělení moci výkonné od moci zákonodárné podle klasické představy dělby moci.

Vláda realizuje svou politiku především skrzezákonodárnou iniciativu(navrhuje zákony), někdy má tuto pravomoc exkluzivně. Dále tvoří sekundární legislativu (podzákonné předpisy). Členové vlády řídí státní správu skrze ministerstva.

Vláda je ovšem starší než parlamentarismus a moderní demokratické vládnutí omezené zákony. Napříkladbritský kabinetvznikl jako poradní orgán panovníka mnohem menší než bylaSoukromá rada,a pojmenování získal od menší kanceláře, ve které se scházel (viz takékancléřkancelář). Kabinet jako název pro skupinu lidí doložen od roku 1644.[3]

Etymologie[editovat|editovat zdroj]

Etymologicky souvisí vláda se slovyvladyka,vlastaoblast.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Slovník spisovného jazyka českého[online]. Ústav pro jazyk český [cit. 2013-04-26]. Kapitola Vláda.Dostupné online.
  2. abcVOJSKOVSKÝ, Ondřej.Vztah prezidenta a vlády.Šternberk, 2006/2007 [cit. 2013-05-01]. Diplomová práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Vojtěch Šimíček.Dostupné online.
  3. Oxford English Dictionary[CD-ROM].Oxford University Press,2009. Kapitola cabinet. (anglicky)

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]