Vydržení
Vydržení(latinskyusucapio) je způsobnabytívlastnického práva,právní institut pocházející zřímského práva.Konkrétně se jedná o způsoboriginární(tzn. vlastnické právo vzniká jako nové, neodvozené od předchozího vlastníka). K nabytí vlastnictví vydržením dochází oprávněnýmdrženímvěci po zákonem stanovenou dobu. Nabyvatelem vlastnického práva je oprávněný držitel.
Římské právo
[editovat|editovat zdroj]V Římě bylo k vydržení potřeba splnit pět následujících podmínek:[1]
- res habilis– věc je způsobilá stát se objektem vlastnického práva, nikoli např. věci kradené nebo neobchodovatelné (res extra commercium)
- titulus– držba vedoucí k vydržení musí vzniknout z právem uznaného důvodu
- bona fides(dobrá víra) – držitel musí být v okamžiku nabytí držby přesvědčen, že tím nikomu nezpůsobuje újmu
- possessio(držba) – musí se jednat o skutečnou držbu (tedy ne kupříkladu odetenci)
- tempus– vydržení nastává po uplynutí tzv. vydržecí doby: dlezákona 12 desekjeden rok u movitých věcí, dva roky u nemovitých věcí, vjustiniánském právuzměněno na tři roky u movitých věcí a 10 let pro věci nemovité mezi přítomnými (bydlícími ve stejnéprovincii) či 20 let mezi nepřítomnými (bydlící v různých provinciích)
České právo
[editovat|editovat zdroj]Podle českého práva (§ 1089–1098občanského zákoníku) se vlastníkem věci může stát pouze poctivýdržitel,a to jestliže ji má v nepřerušené držbě po dobu tří let (movitá věc) nebo 10 let (nemovitá věc). Do této doby se přitom započítává i doba, po kterou věc držel jeho právní předchůdce. K vydržení je kromě uplynutí uvedené doby ovšem třeba prokázat právní důvod, který by jinak vedl k získání vlastnictví, ledaže uplyne doba dvojnásobná (mimořádné vydržení). Vydržet však nelze vlastnictví věcí, které nemohou být předmětem vlastnictví, nebo které mohou být pouze ve vlastnictvístátuči zákonem určenýchprávnických osob.
Reference
[editovat|editovat zdroj]- ↑KINCL, Jaromír; URFUS, Valentin; SKŘEJPEK, Michal.Římské právo.Praha: C. H. Beck, 1995.ISBN80-7179-031-1.S. 175–179.
Externí odkazy
[editovat|editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématuvydrženínaWikimedia Commons
- Encyklopedické hesloVydrženívOttově slovníku naučnémve Wikizdrojích
- Slovníkové heslovydrženíve Wikislovníku