Přeskočit na obsah

Wenzel Hocke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Admodum Reverendus Dominus
Wenzel Hocke
VI.infulovanýarciděkanvHorní Polici
(1779-1808)
Wenzel Hocke na soudobé olejomalbě
Wenzel Hocke na soudobé olejomalbě
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
PředchůdceJan Kryštof Pitsch
NástupceIgnác Jaksch
ZnakZnak
Svěcení
Kněžské svěcení1756
Osobní údaje
Datum narození8. ledna1732
Místo narozeníJezvéuČeské Lípy,Habsburská monarchieHabsburská monarchieHabsburská monarchie
Datum úmrtí1. března1808(ve věku 76 let)
Místo úmrtíHorní Police,Rakouské císařstvíRakouské císařstvíRakouské císařství
Příčina úmrtíCévní mozková příhoda
Místo pohřbeníHřbitov u poutního areálu
Horní Police
Povolánířímskokatolickýduchovní
multimediální obsahnaCommons
citátynaWikicitátech
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Wenzel Hocke(8. ledna1732,Jezvé[1]uČeské Lípy1. března1808,Horní Police[2]) lidově zvanýHockewanzel,bylřímskokatolickýkněz,velmi oblíbený vseverních Čecháchpro svoulidumilnosta specifický přístup k plnění povinností. Vyprávělo se o něm mnoho veselých historek, které později našly odraz i vliteratuře.

Život[editovat|editovat zdroj]

Pamětní kámen před branou do poutního areálu stojí v místě, kde Wenzela Hockeho stihla mrtvice.

Wenzel Hocke pocházel z rodiny mlynáře v Jezvém. V tamním mlýně se také roku 1732 narodil. Vystudoval bohosloví v kněžském semináři v Litoměřicích a po vysvěcení na kněze v roce 1756 působil deset let ve farnostiMalá Bukovinana Děčínsku, odkud byl přeložen naarciděkanskou farnostdo Horní Police, jen několik kilometrů od své rodné vsi (dnes tvoříJezvéa Horní Police ještě spolu s městečkemŽandovjeden farní obvod). V Horní Polici před Hockem působil knězJan Kryštof Pitsch,který v roce 1779 zemřel namor.V témže roce přišel Hocke do Horní Police a ujal se (ve věku 47 let) zdejší duchovní správy jakožtoarciděkan.[3]

Pro dobu jeho působení v úřaděarciděkanav Horní Polici bylo typické, že používal velice specifický a mnohdy až drsný typ humoru, jehož terčem se stávali mimo jiné například litoměřický sídelníbiskupFerdinand Kindermann,či vrchnost zpolického zámku.To ovšem neznamená, že by byl Hocke nějakým bezstarostným komikem. Svou službu kněze ve farnosti vykonával svědomitě, o čemž svědčí i dochovaná vizitační zpráva (sestavil jí častý terč Hockeho vtípků, biskup Kindermann), ve které se mimo jiné uvádí:„V kostele je vzorný pořádek a čistota… školní mládež je vzorně vyučována… uznání patronátního úřadu. “

Další Hockeho činností bylo domáhání se práv polických arciděkanů, nosit při slavnostních příležitostech stejné insignie jako biskup. Toto právo vymohla všem polickým arciděkanům majitelka panství, ale privilegium nebylo biskupy příliš dodržováno. Biskup Kindermann, který o Hockem mimochodem napsal, že je to „člověk s výjimečnou kněžskou zralostí “se pokoušel arciděkana uchlácholit tím, že ho v roce 1797 jmenovalbiskupským vikářem,ale nakonec povolil a Hockemu bylo právo nosit insignie potvrzeno. Kindermannův nástupce Hockeho v roce 1807 jmenovalkonsistorním radou.Rok nato Hocke zemřel po mrtvici u fary v Horní Polici ve své bryčce.[4]

Zajímavé je, že přes všechny pocty až do své smrti Hocke nepřestal žít životem prostéhofarářez venkova. Dopřával si drobná potěšení - v polickém pivovaře hrával karty a rád se také piva napil.[4]

Místo posledního odpočinku[editovat|editovat zdroj]

ArciděkanHocke byl již za svého života velmi ceněn pro svou lidskou povahu. To se projevilo i výběrem místa jeho posledního odpočinku - je pohřben v Horní Polici na hřbitově u kostela hned u paty hlavníhohřbitovníhokříže,což je považováno za nejčestnější místo na každém hřbitově.

Posmrtná popularita[editovat|editovat zdroj]

Hockeho věhlas nevyprchal ani po jeho smrti a žertovná vyprávění o jeho skutcích se po dlouhá léta uchovávala v ústní tradici zejména mezi sudetskými Němci. Knižní podobu dostala tato vyprávění až roku 1880, kdy vyšla kniha kněze Antona NittelaGeschichten vom Hockewanzel,která se v následujících desetiletích dočkala řady dalších vydání. Některé z Nittelových povídek o Hockewanzelovi byly publikovány v českém překladu například v diecézním měsíčníku Zdislava, který vydáválitoměřickébiskupstvía také vLiterárních novinách.

Postavu Hockewanzela si vypůjčil také německý spisovatel (alibereckýrodák)Otfried Preusslerdo své knihyDie Flucht nach Ägypten - Königlich böhmischer Teil- česky vyšla roku 1996 pod názvemÚtěk do Egypta přes Království české.

V roce 2008 proběhla v obcíchJezvé(kde se Hocke narodil) a v Horní Polici (kde zemřel), připomínka 200 let od jeho úmrtí. v Jezvém se tak stalo při svatovavřinecké poutní Mši svaté 9. srpna, kterou v tamnímkostelecelebrovalgenerální vikářlitoměřické diecézeMons. Karel Havelka.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtufarnosti Jezvé
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbufarnosti Horní Police
  3. SMEJKAL, Ladislav.Máchův kraj - Českolipsko.Praha 6: REGIA, 2008.ISBN978-80-86367-65-1.Kapitola Hockewanzl, s. 131.
  4. abMáchův kraj,s. 133

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Předchůdce:
Jan Kryštof Pitsch
Znak z doby nástupu 6.arciděkan hornopolický
Wenzel Hocke
17791808
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ignác Jaksch