Západní zrada
Jakozápadní zrada(anglickyWestern betrayal) je někdy označován postoj a jednání západních mocností (Spojené království,Franciea někdy iSpojené státy), kdy nedokázaly splnit své právně-politické, diplomatické, vojenské a morální závazky vůči svým spojencůmČeskoslovenskuaPolskupřed a podruhé světové válce.Pojem se někdy vztahuje také na další státystředníavýchodní Evropyté doby.
Vymezení pojmu
[editovat|editovat zdroj]Termín se vztahuje k několika událostem, včetně zrádného postoje spojenců vůčiČeskoslovenskuběhemMnichovské dohodya následnéokupacehitlerovskýmNěmeckem,stejně jako selháníFrancieaSpojeného královstvív pomociPolsku,když byla v roce1939zeměnapadena NěmeckemaSovětským svazem.
Stejný koncept také odkazuje na ústupky, které učinily Spojené státy a Spojené království Sovětskému svazu během konferencí vTeheránu,JaltěaPostupimi,a na jejich pasivní postoj běhemvaršavského povstáníproti nacistické okupaci a poválečných událostí, které přidělovaly regionu dosovětské sféry vlivua vytvořil komunistickývýchodní blok.
Historicky se takové názory prolínaly s některými z nejvýznamnějších geopolitických událostí 20. století, včetně vzestupu a posílení nacistickéTřetí říše,vzestupu Sovětského svazu jako dominantnísupervelmocis kontrolou nad východní částí Evropy a různé smlouvy, aliance a pozice přijaté během druhé světové války a po ní, jež vyústily vestudenou válku.
Jako nedostatečná je také vnímána vojenská či politická podporaantikomunistickýchakcí (povstání v Německé demokratické republicev roce 1953,maďarská revoluce v roce 1956a běhemdemokratických reforem v Československuv roce 1968, tzv. "Pražské jaro").
Podle některých historiků (Grigorij Javlinskijad.) zanechaly zkušenosti „zrady “na Jaltě a v Mnichově pocit poškození středoevropské národní psychiky, jejichž ohlasy se objevily také během debat o rozšířeníNATO.[1]
Československo
[editovat|editovat zdroj]Mnichovská konference
[editovat|editovat zdroj]TermínZrada Západu(angl.Betrayal of the West) vznikl poMnichovské konferenciv roce 1938, kdy bylo Československo nuceno postoupit Německu oblastSudetosídlenou převážněněmeckým obyvatelstvem,včetněčeskoslovenského pohraničního opevněnía prostředků schopných účinné obrany proti německé invazi.
Další části Československa,Záolšípřipadlo Polsku a část území na základěPrvní vídeňská arbitrážbylo navráceno k Maďarsku. Následujícího roku byl vyhlášenSlovenský stát,čímž zaniklo Československo. Druhý den byla Maďarská vojska obsadila a anektovalaPodkarpatskou Rusa o den pozdějiněmecká armádaobsadilačeské země,načež byl vyhlášenProtektorát Čechy a Morava.
Spolu s Itálií a nacistickým Německem podepsaly mnichovskou smlouvu Británie a Francie – spojenec Československa. Československá smlouva s Francií, ji zavazovala k vojenské pomoci Československu v případě napadení.[2]
V běžném politickém i veřejném životě se ujal novinový výrazzápadní zrada,který s pocity s tím spojenými se včeskémprostředí stal stereotypem. Současně vznikly podobné české výrazyMnichov,Mnichovská zrada,Mnichovský diktátazrada spojencůs prakticky stejným významem. Komunistický básníkFrantišek Halasvydal báseň s verši „zvoní zrady zvon“.[3]
Winston Churchillv tomto kontextu řekl: „Británie a Francie si musely vybrat mezi válkou a hanbou. Vybrali si ostudu. Budou mít válku. "
Pražské povstání
[editovat|editovat zdroj]5. května 1945 sePražanédozvěděli o americké invazi 3. americké armády do Československa a vzbouřili se proti německé okupaci. Taktické podmínky byly příznivé pro americký postup od západu a generálPatton,velení armády, požádal o povolení pokračovat na východ k řeceVltavě,aby pomohl českým partyzánům bojujícím v Praze. To však z politických důvodů zamítl generálEisenhower,který nebyl ochoten přijmout americké ztráty a riskovat znepřátelení Sovětského svazu. Během čtyř dnů pouličních bojů zahynulo několik tisíc Čechů, ale Praha se za vydatné pomoci kontroverzníRuské osvobozenecké armádyubránila a 9. května definitivně osvobozena. Do města dorazily tankyRudé armády,což ve výsledku výrazně posílilo postaveníKSČ.To byl podle jistého britského diplomata okamžik, kdy „bylo Československo pro Západ definitivně ztraceno “.[4]
Reference
[editovat|editovat zdroj]V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuWestern betrayalna anglické Wikipedii.
- ↑Marc Trachtenberg.A Constructed Peace: The Making of the European Settlement, 1945-1963.[s.l.]: Princeton University Press, 1999.Dostupné online.ISBN978-0-691-00273-6.
- ↑Text in League of Nations Treaty Series, vol. 23, pp. 164–169.
- ↑Torso naděje/Zpěv úzkosti – Wikizdroje.cs.wikisource.org[online]. [cit. 2023-05-15].Dostupné online.
- ↑[s.l.]: [s.n.]Dostupné online.ISBN9780812987164.(anglicky)
Externí odkazy
[editovat|editovat zdroj]Související články
[editovat|editovat zdroj]- Politické dějiny druhé světové války
- Dějiny Evropy 20. století
- Dějiny Československa
- Československo-britské vztahy
- Československo-francouzské vztahy
- Česko-americké vztahy
- Východní blok
- Důsledky druhé světové války
- Evropa v roce 1938
- Evropa v roce 1939
- Evropa v roce 1945
- Česko v roce 1938
- Česko v roce 1939
- Česko v roce 1945