Přeskočit na obsah

Zvon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Car kolokolvMoskvě
Tento článek je o bicím nástroji. Další významy jsou uvedeny na stránceZvon (rozcestník).

Zvonje samozvučnýbicí nástrojkalichovitého tvaru, sloužící ke svolávání věřících kmodlitběnebo jiné signální funkci. Je tvořen tělem zvonu a srdcem, které je zavěšeno uprostřed těla zvonu a je pohyblivé (bicí součást zvonu). Velké zvony jsou odlévány zkušenýmikovolijci,respektivezvonaři,ze zvláštníbronzovéslitiny tzv.zvonoviny.Je možné se setkat také se zvony, které jsou odlity z oceli[1].Zvony bývají zdobeny nápisy a reliéfy a jsou zvukově naladěny na konkrétní tón. Malé zvony a zvonky mohou být vyráběny i z plechu, lisováním či jinou vhodnou strojnítechnologií.Zvony se zabývákampanologie.

Zvony jsou nejčastěji používány vcírkevnípraxi v chrámech, klášterech, kostelích a kaplích. V některých obcích mohou být zřízeny samostatnézvonicečizvoničky,církevní i světské (kupř. požární). Zvony slouží ke svolávání namši,pro odzvánění času i při mimořádných společenských událostech, nejčastěji při úmrtích osob, kdy se zvoníumíráček,ale i při svatbách, narozeninách význačných osob, korunovacích panovníků, inauguracích volených hlav států apod. Zvonění je odedávna užíváno coby poplachový signál – například připožáru,povodních,při vpádu cizích vojsk, dnes také přiradiačním nebezpečí.Dále se zvony a zvonky používají v symfonické hudbě jako zvláštníbicí nástroj.Velké zvony v katolických kostelích bývají pojmenovávány posvětcícha musí být také řádněvysvěceny.Mezi významné památky patří hudební nástroje složené z většího počtu zvonů, tzv.zvonkohry.

Osoba rozeznívající zvon se nazývázvoník.

Názvy jednotlivých částí zvonu[editovat|editovat zdroj]

Části zvonu: 1. hlava, 2. koruna, 3. čepec 4. rameno, 5. krk, 6. lem, 7. věnec, 8. ústa, 9. srdce, 10. věnec

Zvon jako celek lze rozdělit na dvě základní části:těloasrdce.[2]

Tělo se dále dělí na čtyři části (odspoda): věnec, krk, čepec a koruna.

  • Věnecje dolní část zvonu, do níž bije srdce. Tloušťka věnce (největší tloušťka těla zvonu) se podle úderů, kterým je vystavena, nazývárána(téžšlak,z německéhoder Schlag). Dolní část, zužující se konec od věnce směrem dolů se jmenujelem.
  • Krkje střední část těla zvonu mezi čepcem a věncem, hlavní plocha, na níž se uplatňuje nejvícereliéfůanápisů.Pro krk se velmi často užívá také názevplášť,který má ještě vedlejší význam (hliněná forma pro odlití vnějšího profilu zvonu).
  • Čepecje horní část těla zvonu, zpravidla lemovaná pásem nebo linkou. Horní ploše čepce se říkápříklop,rozhraní mezi krkem a čepcem se nazývárameno.
  • Korunaslouží k upevnění zvonu na zvonové hlavě, proto se skládá zuch(též ramen). Ucha bývají všelijak uspořádána různým způsobem podle záměru zvonaře. Základní uspořádání je kolem centrálního ucha, které se nazývástřední,kolem nějž je různý početpostranních uch.U nových zvonů se dnes někdy užívá jen jedno, ploché ucho, tzv.talířová koruna.

Srdce je ve zvonu zpravidla zavěšeno na koženém pásu, tzv.bandalíru,který je upevněn navnitřní ucho(téžšarnýr), kterých může být i více.

Srdce se dále dělí na čtyři části (odshora):oko,sloužící k zavěšení,dřík– dlouhá část srdce,pěst,která při zvonění bije do věnce, a rozeznívá tak zvon, avýpusť- dolní zakončení srdce zvonu. Výpusť byla v minulosti často přeexponována přílišnou hmotností a ještě na svém konci rozšířena o tzv.kotvu.U zvonů, u nichž se rozhoupává pouze srdce a nikoli celý zvon, slouží výpusť k zavěšeníprovazu,aby se při vyzvánění nedostal mezi srdce a věnec.

Dolní otvor zvonu se nazýváústa,což se pěkně shoduje s pojmemhlas,jak se říká zvuku zvonu. Průřez (profil) zvonu ježebro.

Způsoby zvonění[editovat|editovat zdroj]

Tradiční zvony[editovat|editovat zdroj]

VČeskunejběžnějším způsobem zavěšení zvonu je případ, kdy je zvon upevněn na zvonové hlavě s pákou, na niž je upoután provaz. Taháním provazu v pravidelném rytmu se zvon rozhoupá a srdce uvnitř zvonu bije o jeho stěnu.

Ve 20. století se v některých kostelích začal náhradou zazvoníkapoužívat elektrický vyzváněč, který zvon rozhoupává automaticky.

Obrácené zvony[editovat|editovat zdroj]

Vedle tradičního způsobu zavěšení zvonu ve svislé poloze lze občas nalézt i zvony, zvané „rebelantské “, „husitské “či zvony „s vysokým točením “, které visí nebo spíše stojí hlavou dolů a pouze při zvonění se spustí do běžné polohy a pak se na ně zvoní šlapáním na páku, připevněnou ke zvonové hlavě. Zvon se zaráží o příčně položenou osu a ke zvonění dochází jen na jedné straně, což vede k velmi pomalým, rozvážným úderům. Tento způsob zavěšení je v Česku (ale i ve světě) poměrně neobvyklý, najdeme jej pouze vKouřimiaRovensku pod Troskami.Máme však doklady i o jiných obcích (Velim,Kolín,Sedlčany,Jabkenice,Jistebnice), kde byly v minulosti zavěšeny „rebelantské “zvony, později však byly převěšeny. K převěšování docházelo především zaJosefa II.,který rebelantské zavěšení zakázal, neboť při něm docházelo k úrazům.[3][4]

Pevně zavěšené zvony se srdcem[editovat|editovat zdroj]

Jiným způsobem zavěšení je, že zvon je pevně zapuštěn do zdiva a nehoupe se; při zvonění se rozhoupává pouze srdce. Tento způsob je v Česku uplatňován spíše výjimečně, většinou z bezpečnostních nebo prostorových důvodů, zatímco vpravoslavnýchchrámech, především vRusku,je to nejběžnější zavěšení zvonů. Při zvonění se tluče o stěnu zvonu pro nás nezvykle ne na dvou, ale na třech místech. Díky tomuto způsobu zavěšení mohou být ruské zvony daleko hmotnější než evropské.

Pevně zavěšené zvony s kladivem[editovat|editovat zdroj]

Zvon se srdcem i kladivem

Také v zemíchOrientujsou zvony často zavěšeny „na pevno “a zvonění se nerealizuje pomocí vnitřního srdce, ale vnějším kladivem. Tamní zvony mají ovšem zcela odlišný, více uzavřený tvar a zpravidla jen jedno ucho. Tento způsob zavěšení je v Česku možno nalézt, a to u hodinovýchcymbálů,rozeznívaných kladívky hodinového stroje, nebo u zvonů, funkčně tyto cymbály zastupujících – v některých kostelích lze spatřit dokonce zvony, které mají jak srdce, tak kladivo, neboť se užívají k vyzvánění i k odbíjení času.

České zvony[editovat|editovat zdroj]

Nejstarší[editovat|editovat zdroj]

  • Umíráček (1281) - Chebské muzeum Cheb
  • Fragmenty zvonu z klášterního kostela sv. Vojtěcha v Břevnově (1312), po roce 1420 ve věži Staroměstské radnice, spadl při požáru 6. 5. 1945, Muzeum hl. m. Prahy
  • Zvon z minoritského kláštera vBenešověu Prahy (1322) odlil Mistr Rudger
  • Zvon Vilém z kláštera ve Vilémově (asi 1330), kostel P. MarieHavlíčkův Brod

Největší[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuSeznam největších zvonů v Česku.

Zvonkohra (carillon)[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuZvonkohra.

V Česku nejznámější jsou zvonkohry vPražské Loretě,v bazilice naVyšehradě,vBrněna Špilberku a vOstravě.

Známé světové zvony[editovat|editovat zdroj]

Zavěšení zvonů na pevno umožňuje, aby orientální i ruské zvony měly daleko větší hmotnost a tedy i mohutnější hlas a bohatší výzdobu než zvony evropské, jedním dechem je však třeba dodat, že na harmoničnost hlasu se u tamních zvonů nedbá tak, jako u evropských zvonů a jakákoli výzdoba hlas zvonu ovlivňuje.

Největší zvon na světě se nachází vMoskvěa je jím slavnýCar kolokol,který váží 193 tun, je vysoký 6 metrů, stejný je i jeho dolní průměr a jeho šlak (nejsilnější část žebra, kam tluče srdce) měří kolem 60 cm. Byl vyroben v letech 1735–1737 otcem a synem Motorinovými. Ironií je, že tento zvon nikdy nezazvonil, protože než mohl být zavěšen, byl r. 1737 požáremKremlurozžhaven, a když jej lidé polili vodou, zvon pukl.

Druhým největším zvonem světa byl asi stočtyřicetitunový zvon z r. 1902 vÓsacevJaponskuv chrámě Šitenno-ji, který byl r. 1942 zrekvírován a roztaven.

Největším dosud funkčním zvonem na světě je patrně zvon ve městěMingunvMyanmaru(Barma), který nechal ulít král Bhouthobhuya v r. 1790 a který váží 88 tun.

Největší zvon, na nějž se zvoní rozhoupáním, se nenachází v Evropě, nýbrž v Japonsku, a to nedaleko městaGotenbana ostrověHonšú.Váží přes 36 tun a vyrobila jej v r. 2006 nizozemská zvonárnaRoyal EijsboutsvAstenuza přispění českého zvonařePetra Rudolfa Manouška.

Do té doby byl největším zvonem tohoto typu zvon v katedrále v Kolíně n. Rýnem a zvonPummerinz kostela sv. Štěpána veVídni,který váží 22,5 tuny a byl vyroben v letech 1951–1952 náhradou za původní zvon z r. 1711, ulitý z děl, ukořistěných Turkům, který však byl zničenpožáremkostela za II. světové války.

Mezi další velké a známé zvony patřípařížskýSavoyarde,londýnskýBig BennebokrakovskýZikmund.Snad vůbec nejznámější světová zvonice se nachází v italském městěPisavšeobecně známá pod názvemŠikmá věž v Pise.[9]

Dějiny zvonařství[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkuDějiny zvonařství.

Nejstarší zvony světa se vyráběly ve3. tisíciletí př. n. l.vMezopotámii.Pravděpodobně nejstarší nález zvonu pochází zNinive,a to ze 3. tisíciletí př. n. l. Modlitební zvonky jsou doloženy také ve starověkéPalestině,ČíněaEgyptě,později také veStarověkém Řecku,kde se zvonky svolával lid k obětem, veStarověkém Říměse pak zvonilo i s účelem ryze světským, např. při otevření lázní, shromážděních lidu apod. První odlévané zvony pořizovali křesťanští mniši od5. století.V té době byly zvony užívány především v klášterech. Do kostelů a měst se začaly rozšiřovat od 10. století. Od 12. století začaly zvony získávat svůj charakteristický zvonovitý tvar, od 16. století už mají dnešní podobu včetně tvaru čepce, koruny a systému zavěšení.[10][11]

Nejstarší zvony na českém území máme doloženy v 9. století. Od 14. století se v českých zemích začaly zvony také vyrábět. Svého vrcholu co do počtu i kvality výrobků dosáhlo české zvonařství v 16. století. Potřicetileté válcedocházelo k jeho úpadku. Nejvíce byly zvony postiženyrekvizicemiprvníadruhé světové války,které zničily asi dvě třetiny českých zvonů. Od 2. poloviny 20. století v Česku působí dvě velké zvonařské dílny, a siceManouškovév Praze na Zbraslavi aDytrychovévBrodku u Přerova.[12][13]

Výroba zvonů[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkuVýroba zvonů.

Zvony odlévají mistřizvonařivětšinou zezvonoviny– zvonového bronzu, co nejčistší slitiny 78 % mědi a 22 % cínu, bez jakýchkoli dalších příměsí. Forma pro odlévání se vyrábí ze speciálně upravené hlíny a skládá se ze tří částí – jádra (vnitřního profilu zvonu), košile (falešného zvonu, který se před litím odstraní) a pláště (vnějšího profilu zvonu). Celý proces vyžaduje značné zkušenosti a obratnosti. Rozmístěním reliéfů, tvarem i hlasem je každý velký zvon jedinečný.

Objekty nesoucí zvony[editovat|editovat zdroj]

Zvony nejsou zavěšovány pouze na věžekostelů,ale také do celé řady jiných objektů, jako jsou věžeradnic,věžičkykaplí,věžičky na domech, nádražích, školách, městské brány apod. Zvony byly rovněž od konce středověku až do 20. stol. na každé velké lodi, kde byly používány k signalizaci, zejména v mlze (s nástupem páry vytěsněny sirénou).

Z hlediska studia zvonů jsou nejvýznamnější ty objekty, které slouží převážně nebo výhradně k jejich zavěšení, tedy zvonice a zvoničky.

Zvonicepůvodně vznikaly jako solitérní stavby, funkčně zastupující kostelní věže. K tomuto způsobu se v poslední době vracejí architekti při budování nových kostelů, protože zvonice, která není stavebně spojena s kostelem je konstrukčně jednodušší, protože semechanická energierozhoupaných zvonů nepřenáší na zdivo kostelní stavby. Zvonice bývají zděné, polozděné nebo dřevěné.

Zvoničkymívají především výstražnou a svolávací funkci. K jejich budování docházelo především od r. 1751, kdyMarie Terezievydala protipožární nařízení, které mimo jiné přikazovalo zřídit v každé obci zvoničku pro varování předpožárem.

Jména zvonů[editovat|editovat zdroj]

Kostelní zvony dostávají jména při svěcení. Svěcení provádíkněz,častobiskup,před zavěšením zvonu na věž. Zejména v menších obcích bývá svěcení zvonu velkou událostí, při níž se všichni obyvatelé sejdou přivítat nový zvon. Odtud snad také pocházírčení„dát něco na zvon “, tj. něčím se pochlubit.

Vybírána jsou zpravidla jména podle českých patronů (Václav,Anežka,Jan Nepomucký,Cyril a Metoděj) nebo největších svatých (Marie,Josef). Zvon často dostává jméno podle svatého, jemuž je zasvěcen příslušný kostel, jindy může být také spojeno s osobou zvonaře či donátora. Tradice svěcení zvonů je doložena od 10. století.

Kromě těchto „oficiálních “jmen, obdržených při svěcení, dostávají zvony také jména lidová. Ta může zvon získat:

  • Podle funkce, jíž slouží. Např.:
    • Poledník – zvoní poledne.
    • Dominik – zvoní v neděli (latinskydominica).
    • Šturmovák – zvoní na poplach.
    • Umíráček.
    • Klampáč – zvon, který zvoní klekání.
  • Podlepověsti,která se k němu váže. Např.:
    • Žebrák– zvon nechal vyrobit žebrák.
    • Dublovák– zvon vNechvalicíchpřiletěl do kostela z Dublovic.
    • Bužan– zvon nechala vyrobit paní Bužana za svého ztraceného muže.
    • Ptáček– do roztavené zvonoviny před litím spadl kos.
  • Podle vztahu k ostatním zvonům. Např.:
    • Velký.
    • Prostřední.

Jména zvonů se však rychle zapomínají, takže dnes už je většina zvonů bezejmenných. U některých jmen zvonů už nelze dnes určit, z čeho pocházejí.

Ztráty zvonů[editovat|editovat zdroj]

Ke ztrátám zvonů dochází především následujícími způsoby.

Požár[editovat|editovat zdroj]

Požáry kostelů byly zvonům vždy největším nepřítelem. Takto byl poškozen například iCar kolokol,největší zvon světa.

Rekvizice[editovat|editovat zdroj]

K masovýmrekvizicímzvonů docházelo v českých zemích (ale i jinde po celém světě) během válečných konfliktů, zejména během obousvětových válek,a to za účelem získání zvonového bronzu vždy stejného definovaného složení, původně do 19. stol. na výrobukanónůa jiných zbraní, později jako materiál lodních hřídelí a šroubů, kluzných ložisek a pro psychologické ochromení obyvatelstva obsazených území. Podle odhadů připravily válečné rekviziceČeskoslovenskoasi o dvě třetiny zvonového fondu.[14]

Příprava na rekvizice zvonů v průběhuprvní světové válkyzačala již roku 1915. V září tohoto roku nařídil ministerský výnos ponechat vefarních kostelechdva zvony, v menších svatostáncích dokonce pouze jeden zvon. První etapa rekvizic začala v srpnu 1916. Odevzdáno bylo přibližně 3 000 zvonů, tedy třetina celkového stavu v českých zemích. V druhé etapě, která začala v květnu 1917, padly zvony o průměru větším než 25 centimetrů a většina zvonů těžších než 30 kilogramů. Plánovaná třetí etapa rekvizic měla zabavit většinu zbývajících zvonů, kvůli skončení války však nebyla realizována. Celkem během první světové války podlehly rekvizicím přibližně tři pětiny všech zvonů v českých zemích, tedy asi 5 400 kusů. O zachování historicky cenných zvonů rozhodoval C. k. Zemský konzervátorský úřad, podle jehož nařízení nesměly být rekvírovány zvony vyrobené před rokem 1600.[15][16]

Ztráty první světové války se snažily obyvatelé nově vzniklého Československa rychle doplnit a celkový počet zvonů se dokonce o několik tisíc navýšil. Kvůli nedostatku zvonoviny používali zvonaři začasté takéocelnebolitinu.Rekvizice z obdobídruhé světové válkybyly velmi důkladné a rozdělily zvony do čtyř kategorií podle stáří a umělecké hodnoty. Rekvizice probíhající v letech 1942–1943 připravily české země přibližně o 12 000 zvonů, přičemž zanikly téměř všechny prvorepublikové. Centrální úložiště rekvírovaných zvonů ze zemí obsazenýchNěmeckembylo vHamburku,kam se jich dostalo celkem 96 000 kusů. Z nich válku přežilo pouze 14 000.[15][16]

Poškození zvonu (puknutí)[editovat|editovat zdroj]

V současnosti už je možné puklé zvony restaurovat vypilováním a vyvařením pukliny, aniž by bylo nutné přelévat celý zvon. Tato operace je však náročnější a dražší než přelití, proto se provádí jen u historicky či umělecky cenných zvonů.

Krádež[editovat|editovat zdroj]

Krádeže zvonů nejsou – jak by se snad mohlo zdát – nějaký výstřelek moderní doby, dochází k nim už odpradávna. Dokládá to například příhoda z počátku 19. století zeŽabonosů(okres Kolín), kde na věži kostela sv. Václava měl své doupě loupežník Kovařík, který ve finanční tísni odcizil zdejší zvon.[17]Velmi častá byla po celý novověk praxe u obchodních lodí, když prodej dovezeného zboží nedosáhl zisku a posádka nebyla řádně vyplacena, tehdy byl prodán lodní zvon a posádka se podělila o výtěžek. Nutno však podotknout, že na lodích až na výjimky nebyly zvony nijak cenné, nejvyšší hodnotu představoval materiál.

Z nedávné minulosti můžeme uvést případ, kdy v r. 1999 zkostela sv. FloriánavKrásném BřezněvÚstí nad LabemvyhodiliRomovézvon z r. 1601 z okna a střepy prodali do sběrných surovin. Utržili za to 5 300 Kč, ač odborníci stanovili cenu původního zvonu na 750 000 Kč.[18]

Hudební stránka zvonu[editovat|editovat zdroj]

Zvon jakohudební nástrojje jedním z nejsložitějšíchidiofonů.Vydává asi 70–100tónů,přičemž čím je zvon větší, tím více tónů je slyšet. Ze všech nejdůležitější je nárazový tón, potom spodní, což je nejhlubší tón zvonu, nejlépe ooktávunižší než nárazový, dáleprima,která je naopak nejdelším tónem zvonu a měla by se s nárazovým shodovat, následněkvinta,terciea svrchní oktáva. Podstatná ovšem není pouze harmonická shoda, ale také barva, hlasitost a délkazvukuzvonu. Dosahu zvuku zvonu je záhodno napomoci také celkovým vybavením, tedy užitím dřevěné hlavy i konstrukce a zajištěním prostupnosti zvuku stěnami. Z toho důvodu jsou praktičtější dřevěnézvonice,u zděných je dobré zasadit do zvukových oken dřevěné žaluzie místo okenic, lépe žaluzie zalomené, které způsobí, že zvuk se netlumí u kostela, ale je veden do větší vzdálenosti.

Při souzvuku více zvonů je možno dosáhnout souzvuku harmonického (čímž vznikneakord), melodického (stupnice) nebo harmonicko-melodického (akord ve stupnici). Kombinací je mnoho, oblíbené bylo např. c, es, f –TE DEUM,c, es, f, g –KYRIE.Když je příliš mnoho zvonů, svrchní tóny se ztrácejí, proto souzvuk pěti zvonů je asi nejlepší, přičemž je ovšem třeba dbát na to, aby se zvony houpaly ve správném rytmu – tak, aby se navzájem nerušily a všechny byly slyšet. Ne vždy se takový soulad podaří, čehož využila lidová tvořivost, a tak se na osoby, které se příliš hlasitě a bezohledně dovolávají pozornosti, užívá přísloví: „Kde veliké zvony zvoní, tam se malých neslyší. “ Vesměs každá obec by si přála, aby její zvony byly označeny jako ty s nejkrásnějším zvukem. V literatuře se uvádí, že nejlepší hlas mají zvony z italských Benátek; co se týče našich obcí, názory se rozcházejí a regionální literatura uvádí, že právě jejich zvony jsou ty nejkrásnější, nejzvučnější a vůbec nejlepší, lze ovšem předpokládat, že nejlepší zvuk přece jen mají zvony, které vznikají v současnosti, neboť moderní nástroje umožňují dosáhnout té nejpřesnější slitiny, žebra a dodržení všech kroků tavby a lití.[19]

Použití zvonů[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkuPoužití zvonu.

Zvonění rozdělujeme do následujících kategorií.

  • Zvonění zvoucí kmodlitbě.
  • Zvonění k významným událostem – životní mezníky (křest,svatba,úmrtí), vítězství ve válce, narození následníka trůnu apod.
  • Signální zvonění – varování předpožárem,povodní,útokem nepřátel; dnešní signální zvonky.
  • Zvonění ohlašující denní dobu – začátek a konec pracovní doby, vyučování,pivní zvonk uzavření hospod.
  • Zvonění odpuzující zlé síly –zvonění na mraky,zvonění protiepidemiím.

Ke zvonům se vážou také některé pověry a zvony mají svůj specifický význam v lidové magii.

Patroni zvonařů a zvoníků[editovat|editovat zdroj]

  • BiskupPaulinus z Nolyv Kampanii. Zemřel r. 431. Legenda praví, že se stal prvním křesťanským zvonařem, když jednoho dne uviděl zvonky - květiny, z jejichž květů se linuly nezemsky krásné zvuky, což ho přivedlo na myšlenku vyrobit podobný nástroj z kovu pro slávu Boží. Ve skutečnosti Paulinus zvony pravděpodobně nikdy neodléval, ale byl zřejmě prvním, kdo jich začal v křesťanské církvi pravidelně užívat ke svolávání věřících.Patronzvonů.
  • Sv. Antonín poustevník.Patron zvonařů.
  • Sv. Forkern.Irskýmnicha zvonolijec. Zemřel r. 490. Patron zvonařů.
  • Sv. Agáta.Zemřela r. 225 naSicílii.Patronka zvonařů.
  • Sv. Barbora.Zemřela ve 3. století. Patronka zvonařů.
  • Sv. Teodor.Zobrazován s ďáblem u nohou nesoucím zvon, zemřel v5. stoletíveŠvýcarsku.Patron zvonařů.
  • Sv. Zuzana(Starý zákon). Patronka zvonařů.
  • Sv. Kvído z Anderlechtu.Zemřel r. 1010 vBelgii.Patron zvoníků.[20]

Zvonky, ozdoba a oděvní doplněk[editovat|editovat zdroj]

  • OVánocíchse občas věší navánoční stromečekskleněné, plechové,perníkovéneboslaměnézvonky. Zvoneček se tak stává také jedním z novodobých symbolů Vánoc (vedleJežíška,stromečku,kaprů,dárků apod.).
  • O Vánocích se lze se zvonky setkat i vobchodech,používají se i na zvonících svícnech, kdy do zvonku tluče otočná vrtulka poháněná teplými spalinami stoupajícími vzhůru od plamenesvíčky,v některých rodinách pak dětem Ježíškův příchod ohlašují pomocí speciálního zvonku (umístěného mimo vánoční stromeček).
  • Malé ozdobné zvonečky ve forměrolničekse také v minulosti umísťovaly na postroje tažnýchkoníči sloužily jakožto zvláštní oděvní doplněk (Kašpárkovyrolničky na čepici).
  • Legendární švýcarské alpské zvony a zvonce dnes také slouží, kromě svého původního účelu, i coby osobitýsymbolpro své země (zejména proŠvýcarskoaRakousko). Dále je lze použít i jako zvláštní ozdoby, v alpských zemích se používají ve formě zajímavé turistické atrakce a posléze i coby pěknýsuvenýrpro vzpomínku z cest.

Zajímavosti a souvislosti[editovat|editovat zdroj]

Zvonky ve slovenské Žilině
  • Termínem(instalatérský) zvonbývá podle svého charakteristického tvaru také označován ruční pryžový nástroj sloužící pro uvolňování ucpaných odpadů při kanalizaci vody v domácnostech.
  • Termínempotápěčský zvonje nazýváno specializované potápěčské zařízení sloužící pro vyrovnávání přetlaku při potápění, zařízení je známo též pod názvemkeson,což je speciální stavební zařízení pro stavby prováděné pod vodní hladinou
  • Charakteristický tvar zvonu mají iokvětíu některých vyšších rostlin, které pak byly podle zvonu i pojmenovány. Jde o zejména o byliny řáduzvonkotvaré(Campanulares), čeledizvonkovité(Campanulaceae) – např.zvonek(Campanula),zvonečník(Phyteuma) nebozvonovec(Adenophora).
  • Podle zvuku zvonku byli pojmenováni někteří ptáci z řádupěvců– např.zvonohlík(Serinus) nebozvonek(Chloris).
  • Zvuk zvonů, zvonků a zvonců je velice charakteristický, v moderních elektrofonických nástrojích existují možnosti jak tyto zajímavé hudební zvuky elektronicky velmi věrně napodobovat, což se využívá kupř. zejména v umělecky zaměřených experimentálních hudebních skladbách.
  • O zvonech, zvonicích azvonících(tj. oobsluzezvonů) pojednává také celá řada klasických uměleckých děl, mimo jiné též světoznámý románChrám Matky Boží v Paříži(někdy též uváděno pod názvemZvoník od Matky Boží), který byl již několikrát zfilmován.[21]V českém prostředí je dobře známá iHaškovapovídka „Zvony pana Mlácena“,která již byla také zfilmována.[22]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. [1]Zpráva o ocelovém zvonu vJakubově u Moravských Budějovic
  2. Terminologie podle:Ottův slovník naučný,heslo zvon.WILLIAMS, E.The Bells of Russia.New Jersey: Princeton University Press, 1985.Dostupné online.SCHILLING, Margarete.Glocken - Gestalt, Klang und Zier.Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1988.
  3. KUČA, Karel.České, moravské a slezské zvonice.Praha: Libri, 2001. S. 60.
  4. ŠVIHÁLEK, Milan.Jak se rodí zvony.Brno: Jota, 1997. S. 108.
  5. Např.KYBALOVÁ, Ludmila.Pražské zvony.Praha: Nakladatelství československých výtvarných umělců, 1958.
  6. ZÍTA, Dalibor. Na Vltavě se rozezněl Zvon #9801. Trvalé umístění časem najde symbolicky na Rohanském ostrově.ČT24[online].Česká televize,2022-08-28 [cit. 2023-05-27].Dostupné online.
  7. Historie kostela/14. století[online]. Římskokatolická farnost u kostela sv. Tomáše, Brno [cit. 2022-07-25].Dostupné online.
  8. Zvony a péče o ně.[s.l.]: Farní muzeum Zábřeh, 2009.Dostupné online.S. 5.
  9. PodleWILLIAMS, E.The Bells of Russia.New Jersey: Princeton University Press, 1985.Dostupné online.S.183–185.
  10. MICHALSKÝ, J.O zvonech.Prostějov: [s.n.], 1921.
  11. FLODR, Miroslav.Technologie středověkého zvonařství.Brno: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 1983.
  12. KYBALOVÁ, Ludmila.Pražské zvony.Praha: Nakladatelství československých výtvarných umělců, 1958.
  13. ŠVIHÁLEK, Milan.Jak se rodí zvony.Brno: Jota, 1997.
  14. DOBRODINSKÝ, Jaroslav.Památková ochrana zvonů.IN: Zprávy památkové péče XV / 1955. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1955, s. 99 – 104.
  15. abURBAN, Jan.Zvony.Praha, 2008. 102 s. Diplomová práce.Univerzita Karlova.Vedoucí práce Vladimír Czumalo. s. 71.
  16. abMANOUŠEK, Petr Rudolf.Zvonařství.Praha: Grada, 2006. S. 34–36.
  17. ZAP, Karel Vladislav.Plaňany a jich okolí.IN: Památky archeologické a místopisné 1855 / I, s. 224 – 232.
  18. HRUBÝ, Petr.Navždy ztracené renesanční zvony z kostela sv. Floriána v Krásném Březně.IN: Příspěvky k ústecké vlastivědě 2 / 2001, Město Ústí nad Labem, 2001, s. 4 – 8.
  19. Zvony.Sborník přednášek z odborného semináře Společnosti pro technologie ochrany památek. Praha: 17. 6. 1999.
  20. PodleSCHAUBER, Vera a kolektiv.Rok se svatými.Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1995.
  21. ČTK.Hugův Chrám od Matky Boží chtějí točit Tim Burton a Josh Brolin.Novinky.cz[online]. Borgis, 2011-03-01 [cit. 2014-04-09].Dostupné online.
  22. Zvony pana Mlácena[online]. Praha: Česká televize, 1973 [cit. 2014-04-09].Dostupné online.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • česky
    • DOBRODINSKÝ, Jaroslav.Památková ochrana zvonů.IN: Zprávy památkové péče XV / 1955. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1955, str. 99 – 104.
    • FLODR, Miroslav.Technologie středověkého zvonařství.1. vyd. Brno: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 1983.
    • KAMARÝT, Jan.Kolínské zvony.Kolín: Ladislav Kamarýt, 1995.
    • KYBALOVÁ, Ludmila.Pražské zvony.Praha: Nakladatelství československých výtvarných umělců, 1958.
    • LUNGA, Radek - KYBALOVÁ, Ludmila.Pražské zvony.(doplněné a upravené vydání) Praha: Rybka Publishers 2005.
    • LUNGA, Radek - Česká kampanologie a dějiny zvonařství po třiceti letech. In:Campana codex civitas:Miroslao Flodr octogenario. Archiv města Brna, Brno 2009 s. 80-117.
    • MICHALSKÝ, J.O zvonech.Prostějov: 1921.
    • RYBIČKA, Antonín:O českém zvonařství: studie kulturní.Praha 1885
    • ŠORM, Antonín.Pověsti o českých zvonech.Praha: V. Kotrba, 1926.
    • SCHAUBER, Vera, SCHINDLER, Hanns M.Rok se svatými.Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1995.
    • ŠVIHÁLEK, Milan.Jak se rodí zvony.Brno: Jota, 1997.
    • Technický slovník naučný, heslo zvon.Praha: Borský a Šulc, 1939.
    • WINTER, Zikmund.Kulturní obraz českých měst 1-2.Praha: Matice česká, 1890-2.
    • WINTER, Zikmund.Život církevní v Čechách.Praha: 1896.
    • Zvony,sborník přednášek z odborného semináře Společnosti pro technologie ochrany památek. Praha: 17. 6. 1999.
  • anglicky
    • WILLIAMS, E.The Bells of Russia.New Jersey: Princeton University Press, 1985.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]