Přeskočit na obsah

Mnichov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je oněmeckémměstě. Další významy jsou uvedeny na stránceMnichov (rozcestník).
Mnichov
München
Mnichov – znak
znak
Mnichov – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška519m n. m.
Časové pásmo+1
StátNěmeckoNěmeckoNěmecko
Spolková zeměBavorsko
Vládní obvodHorní Bavorsko
Administrativní dělení25 obvodů
Mnichov
Mnichov
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha310,7 km²
Počet obyvatel1 512 491 (2022)[1]
Hustota zalidnění4 867,9 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
OberbürgermeisterDieter Reiter (SPD)
Vznik1158
Oficiální webstadt.muenchen.de/rathaus.html
E-mailrathaus@muenchen.deatourismus@muenchen.de
Telefonní předvolba089
PSČ80331–81929 a 85540
Označení vozidelM a MUC
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Mnichov[2](německyMünchen,bavorskyMinga,italskyMonaco di Baviera,španělskyMúnich,staroněmeckyMunichenbei den Mönchen– u mnichů) je hlavní městoBavorska,které leží v podhůříAlpna řeceIsara s 1,5 miliony obyvatel je to třetí největší město vNěmecku(poBerlíněaHamburku).

Významná průmyslová, dopravní, finanční i kulturní aglomerace s mnoha vysokými školami i kostely, je sídlem arcibiskupa a řady muzeí a galerií. Patří k nejbohatším a nejrychleji se rozvíjejícím městům v Německu.

Ve městě sídlí jeden z nejlepších fotbalových klubůBayern Mnichov.

Geografie[editovat|editovat zdroj]

Mnichov tvoří jedno z 23 center Svobodného státu Bavorska. Mezi německými velkoměsty jde o město s největší hustotou osídlení.

Nejvyšším místem města je hora Warnberg vměstském okrese 19s 579 m n. m., nejnižším bodem 482 m n. m. v severním Schwarzhölzl v městském okresuFeldmoching.

Městem protéká řekaIsarz jihozápadu na severovýchod s celkovou délkou 13,7 km. Na řece se nacházejí ostrůvkyMuseumsinsela v bezprostřední blízkosti takéPraterinsel.V Mnichově a v blízkém okolí se nachází řada menších i větších jezer, jako např.Ammersee,WörthseeneboStarnberské jezero.Další řekou protékající Mnichovem jeWürm,která teče od Starnberského jezera. Potok Hachinger Bach protéká západem Mnichova od jihovýchodu uPerlachukNeuperlachuna severu, Eisbach a Auer Mühlbach se oddělují od Isaru a protékají přesZoo Mnichov,stejně jako potok Brunnbach. Městské potoky v okolí Isaru, které protékají také přes centrum, jsou většinou vedeny pod zemí nebo byly kvůli stavbě metra vysušeny. K mnichovským jezírkům patří např.Kleinhesseloher SeevAnglické zahradě,jezero vOlympijském parkunebo dále na severLerchenauer,FasanerieaFeldmochinger See,od sebe vzdálené jen pár stovek metrů. Na jihu poblíž levého břehu Isaru leží jezeroHinterbrühler See.

Rozloha[editovat|editovat zdroj]

Celková rozloha města činí 31 042,96 ha. Velikostí je Mnichov třetí největší město v Německu, poBerlíněaHamburku.Z 310 km² připadá 44,1 % na budovy a jejich okolí, 17,0 % na dopravní strukturu, 15,9 % na zemědělskou půdu, 15,4 % na rekreační plochy, 4,1 % na lesy, 1,3 % na jezera a řeky a dalších 2,2 % na ostatní plochy (stav k 31. 3. 2006). Hranice města je dlouhá 118,9 km. Největší vzdálenost ze severu na jih činí 20,7 km a z východu na západ 26,9 km. (31. 12. 2005)

Podnebí[editovat|editovat zdroj]

Město leží na přechodu mezi vlhkým atlantickýmklimatema suchým kontinentálním klimatem, počasí ovlivňují i blízké Alpy a řekaDunaj,která teče asi 70 km severně od města. Z toho vyplývá, že se zdepočasírychle mění. Jižní alpskýfénpřináší z jihu teplé a suché vzdušné proudění, s nímž je spojen dobrý výhled naBavorské Alpy.

Administrativní členění[editovat|editovat zdroj]

Městské obvody Mnichova

Podle nového rozdělení v roce1992byl počet obvodů zredukován ze 41 na 25.

Městské obvody podle abecedy
(V závorce číslo obvodu)

Hraničící obce[editovat|editovat zdroj]

Oberschleißheim,Garching bei München,Ismaning,Unterföhring,Aschheim,Feldkirchen,Haar,Putzbrunn,Neubiberg,Unterhaching,Perlacher Forst,Oberhaching,Grünwald,Pullach,Forstenrieder Park,Neuried,Planegg,Gräfelfing,Germering,Puchheim,GröbenzellaKarlsfeld

Obyvatelstvo[editovat|editovat zdroj]

Vývoj počtu obyvatel v Mnichově

V prosinci 2022 dosáhl počet obyvatel Mnichova čísla 1 512,5 tis.[3]K 31. prosinci 2015 bylo z obyvatel s hlavním bydlištěm v Mnichově 25,2 % cizinců. Podle prognózy z roku 2023 se počet obyvatel Mnichova do roku 2040 zvýší na 1,81 mil. a věkový průměr sníží na 40,7 let.[4]

Historie[editovat|editovat zdroj]

Mnichovský prapor (vlevo), bavorský prapor aFrauenkirche
Podrobnější informace naleznete v článkuDějiny Mnichova.
Maxmilián I.
opevnění Mnichova 1640.

Zárodkem Mnichova byl kostelPetersbergl,kde byla již v8. stoletípobočka klášterabenediktinůvTegernsee.První zmínka o Mnichovu jakoVilla Munichenpochází z roku1158,když bavorský a saský vévodaJindřich Levnechal poblíž zmíněného kláštera mnichů postavit přes řeku Isar most na místě dnešního mostuLudwigsbrücke.Nechal však zničit severnější most biskupa zFreisinguuOberföhringu,aby vydělal na prosperujícím obchodu se solí doAugsburku.

Roku1180bylJindřich Levdán císařem do říšské klatby a byl mu zkonfiskován majetek včetněBavorského vévodství.Poté bylo totoříšské lénovčetně Mnichova udělenoWittelsbachům. Díky řemeslům, obchodu a kolonizaci pustých lesů v okolí se Mnichov rychle rozrůstal a v letech 1214 – 1217 obdržel městská práva.

V roce1255došlo k rozdělení rodu Wittelsbachů na větev falckou (drželaHorníaDolní Falc,titul falckraběte akurfiřtskýhlas) a bavorskou (Bavorsko bez Horní Falce a vévodský titul). Poté přesídlili bavorští Wittelsbachové do Mnichova, kde žili až do konce první světové války. Město si vystavělo druhé hradby, původní vévodský hrad (dnesAlter Hof), začaly se tu stavětpaláce,z nichž některé existují dodnes.

Roku1314byl vévodaLudvík IV. Bavorzvolen římským králem a roku1328korunován na římského císaře. Od této doby jsou mnichovskými barvami černá a zlatá. Koncem14. stoletípřiměla častápovstáníměšťanů vévody, aby přesídlili z dosavadního sídla do novérezidencena severním kraji města. Kvůli hrozběhusitskéhovpádu bylo roku1429zlepšeno městské opevnění. Roku1442byli z města vyhoštěniŽidé.V roce1468byl položen základní kámen ke stavbě hlavního městského kostela Panny Marie (Frauenkirche).

V období pozdní gotiky a renesance zažil Mnichov velký kulturní rozkvět. Roku1506po sjednocení země siAlbrechtem IV.jej zvolil hlavním městem celého Bavorska. Politický vliv měšťanů tím silně poklesl, budoucnost města určovali Wittelsbachové ve spojenectví s církví. Za vládyViléma IV.aAlbrechta V.se Mnichov stal centremrenesance,manýrismu, ale taképrotireformace.V letech 1581 - 1587 byla přestavěna dvorní rezidence v zámeckém stylu a obklopena parkem. Roku1589založilVilém V.dodnes fungující dvorský pivovar (Hofbräuhaus).

Marienplatz, Kupferstich vonMatthäus Merian,asi r. 1650

Za vládyvévody Maxmiliána I.se Mnichov stal roku1623rezidenčním městem kurfiřta, v roce1632však utrpěl, když město obsadilo švédské vojsko. Aby se vyhnul zničení, musel se draze vyplatit a propustit zajatce. Nedlouho poté propukl mor a zahubil třetinu obyvatelstva. Po svém návratu Maxmilián město nákladně opevnil. Když v roce1648skončilatřicetiletá válka,město se rychle vzpamatovalo a za vlády kurfiřtaFerdinanda Marii(1636 - 1679) a jeho manželky Henrietty Adelaidy Savojské se otevřelo italskémubaroku,když manželé pozvali italské architekty a stavitele.

1704byl Mnichov zaválky o dědictví španělskéněkolik let pod mocíHabsburků,protože kurfiřtMaxmilián II. Emanuelse spojil s Francií. Povstání občanů bylo v Sendlingu krvavě potlačeno vevražedné vánoční noci.Po císařské korunovaciKarla Albrechtabylo město roku1742opět na dva roky obsazeno Habsburky.Maxmilián III. Josefse nevěnoval velké politice tak jako jeho předchůdci ale zaměřil se spíše na vnitřní reformy. Roku1759byla v Mnichově založenaBavorská akademie věd.Roku1789založilKarel TheodorAnglickou zahradu,zpočátku jen kolem řeky Isar, později i blíž k centru přes středověké opevnění města.

Koncem18. stoletínastal velký rozkvět města, ještě posílený roku 1806, když se bavorský vévodaMaxmilián IV. Josefzásluhou napoleonskéFranciestal bavorským králemMaximiliánem I.Roku 1700 měl Mnichov 24 tisíc obyvatel a jejich počet se rychle zvyšoval, takže roku1871tu žilo již 170 tisíc obyvatel a roku1933840 tisíc.

Mapa Mnichova r. 1858

Za vlády králeLudvíka I.(18251848) se Mnichov stal významným evropským centrem umění a věd.KlasicistníarchitektiLeo von KlenzeaFriedrich von Gärtnerdali podobu dnešníLudwigstraßes vítězným obloukem (Siegestor) na jedné straně a s lodžií podle florentského vzoru (Feldherrnhalle) na druhé, s univerzitním komplexem a s kulturním centrem kolem náměstíKönigsplatzse stavbami ve stylu řecké antiky. Ludvíkům synMaxmilián II.(18481864) podporoval především duchovní vědy, ale rád také stavěl. V novém, anglickou gotiku připomínajícím „maximiliánském “stylu vznikla např.Maximilianstraße,dnes jedna z nejexkluzivnějších a nejdražších nákupních ulic kontinentu. Za regentské vlády jeho bratraprince Luitpolda(18861912) zažil Mnichov další ekonomický a kulturní rozmach. Mimo jiné vznikla např.PrinzregentenstraßeaPrinzregententheater.Na přelomu století zažil rozmachSchwabingjako umělecká čtvrť, kde v této době žila řada významných spisovatelů a malířů. Roku1896byl založen kulturní časopisDie Jugend(mládež), který dal jméno německésecesi(Jugendstil). Roku1911bylo založeno umělecké sdružení Modrý jezdec (Der Blaue Reiter).Thomas Mannv povídceGladius Deio tomto období napsal, že „Mnichov zářil “.

Theatinerkirche

Po první světové válce se Mnichov po epizodickém pokusu o nastolení sovětského systému (Bavorská republika rad,13. dubna – 1. května 1919) stal baštou pravice a centrem odporu proti sociálně demokratické vládě Výmarské republiky. Pravicově orientovaná bavorská vláda nebránila růstu extrémních nacionalistických nálad ani šíření antisemitismu. Tak byl Mnichov v letech 1923–1945 hlavním městem nacionálně socialistického hnutí. Bylo zde hlavní Hitlerovo sídlo, tzv. Hnědý dům, ve kterém vůdce bydlel od roku1930.V jeho blízkosti bylo náměstí Königsplatz se stavbami ve stylu řecké antiky upraveno na místo kultovních shromáždění NSDAP. 8.–9. listopadu 1923 se NSDAP, vedenáAdolfem Hitlerempokusila o tzv.pivní puč,jehož cílem bylo získat moc v Bavorsku a následně svrhnout berlínskou vládu. Puč skončil neúspěchem, manifestační pochod pučistů byl zastaven kordonem policistů na náměstíOdeonplatz.O patnáct let později, během Hitlerova projevu na památku puče v Měšťanském pivovaru, se osamělý atentátníkGeorg Elserpokusil zabít Hitlera bombou.

9. listopadu 1938 organizovala NSDAP z Mnichova celoněmecký pogrom na Židy, tzv.Křišťálovou noc,při němž bylo po celém Německu zničeno přes 1000 synagog a vyrabováno přes 7000 židovských obchodů. Mnichovský pochod vyšel od Mariánského sloupu a dovolával se jeho symboliky v boji s herezí.[zdroj?]Na okraji náměstíKönigsplatzbyly postaveny dva památníky, které měly připomínat padlé pučisty z roku 1923, a dvě mohutné budovy, tzv.Führerbau(dnes vysoká hudební a divadelní škola), kde došlo v roce1938k podpisumnichovské dohody,aVerwaltungsgebäude,centrála strany (dnes sochařské sbírky).NSDAPskoupila mnoho budov v okolí a umístila sem další stranické orgány. Plánována byla další mohutná výstavba hlavního nádraží,kinopalácea pivního domu. Dříve než byla výstavba zahájena, vypukladruhá světová válka,během níž došlo ke značnému poškození města.

Radnice v noci

Americké jednotky, které obsadily Mnichov, nechaly po válce strhnout oba památníky a zHnědého domuzůstaly pouze trosky. Rozhodnutí, co bude se dvěma dalšími budovami, trvalo několik let, ale protože v Mnichově nebylo mnoho zachovalých staveb, bylo nakonec rozhodnuto, že nebudou zbourány. Dnes slouží jedna z nich vysoké hudební a divadelní škole, ve druhé byly umístěny umělecké sbírky.

Olympijský park v Mnichově

V roce1972se v Mnichově konalyDvacáté letní olympijské hry.Při nich skupina palestinských teroristů unesla a zavraždila jedenáct izraelských sportovců (Mnichovský masakr).Olympijský park4 km severně od centra podle návrhu architektů Freie Otta aGüntera Behnischeje světovým architektonickým unikátem. Střechy ze 7 mm silnéhoplexisklapokrývají téměř 75 000 m². Nesou je až 80 m vysoké stožáry a ocelová lana o celkové délce 410 km. Celkový náklad dosáhl téměř 200 milionů marek, tedy třináctinásobek původního předpokladu. Poblíž stojí 291 metrů vysokáOlympijská věžs televizní anténou a vyhlídkovým ochozem, která je nejvyšší stavbou ve městě a druhou nejvyšší v Bavorsku. Kvůli hrám byl na severním okraji města vybudován inový veslařský kanál.

V roce1992bylo otevřeno novéletiště Franz Josef Strauß,staréletiště Mnichov-Riembylo zavřeno a na jeho místě vznikly veletrhy zvanéMessestadt Riem.Tyto trhy byly hojně navštěvované v roce 2005, kdy se zde konal spolkový zahradní veletrh (BUGA 2005).

Zajímavost[editovat|editovat zdroj]

Mnichov, jako první německé město, začalo svůj informační systém měnit naLinuxa jiný svobodný software. Byla dokonce vyvinuta vlastní linuxová distribuce nazvanáLiMux.

Památky[editovat|editovat zdroj]

Středem historického města jeMariánské náměstí(Marienplatz) s nejstarším mariánským sloupem v Evropě, se starou a novou radnicí. Zde se křižují linky podzemní a příměstské dráhy. Zbytky někdejšího městského opevnění tvoří tři brány středověkého původu, druhotně dostavěné (Karlstor, Sendlinger Tor, Isartor). Centrem středověkého města byl Starý dvůr.

  • Starý dvůr(Alter Hof), původně nazývaný Stará tvrz (Alte Veste) je v suterénech a v jádře zdiva dochované středověké sídlo roduWittelsbachů,založené roku 1253 a přestavěné roku 1319 římským císařemLudvíkem Bavorem.Kaple musela roku 1815 ustoupit novostavbám, stejně jako další prostory, poslední stavební úpravy proběhly počátkem 21. století. Dvůr je průchozí, ale kromě informačního centra nejsou interiéry přístupné. Budova slouží komerčním účelům.
  • Kostel Panny Marie(Frauenkirche), mohutná pozdně gotická trojlodní hala z 15. století se dvěma věžemi v průčelí, stojí severozápadně od Mariánského náměstí a tvoří charakteristickou siluetu města. Metropolitní chrám, významné jsou gotické sklomalby v některých oknech, gotické chórové lavice řezal v letech 1492 - 1503Erasmus Grasser.V rodové kryptě Wittelsbachů v chóru pod prostou náhrobní deskou jsou pohřbeni členové rodiny a panovníci počínaje římským císařemLudvíkem Bavorem(jehož mauzoleum s mramorovým katafalkem a bronzovými figurami z let 1619 - 1622 se nachází při jižním vchodu do chrámu), a konče Albrechtem V. (+1579) a jeho ženouAnnou Habsburskou(+1590). Do počtu 46 hrobů dále patří 4 arcibiskupové aVartemberkové.
  • Mariánský sloup(Mariensäule) zbudovaný roku 1638, je kamenný, na vrcholu má bronzovou pozlacenou sochu stojící Panny Marie Immaculaty, patronky Bavorska (Maria Patrona Bavariae), na soklu ji doprovázejí bronzové figury čtyř archandělů v boji s personifikovaným zlem (drak, ďábel, lev a kohout); sousoší bylo obnoveno roku 1970, na soklu jsou pozdější pamětní desky z návštěv papežů Jana Pavla II. a Benedikta XIV.
  • Kostel Sv. Petra(Sankt Peterskirche) je trojlodní bazilika s věží v západním průčelí, stojí na stejnojmenném náměstí na místě nejstarší mnichovské chrámové stavby ze 7.(?) století (jejíž základy odhalil archeologický výzkum v 50. letech 20. století). Původně románská stavba z poloviny 12. století byla v barokní době zásadně přestavěna. Z gotických památek se dochovaly pískovcový Schrenkův oltář v postranní kapli (za mříží) a v presbyteriu tři deskové obrazy ze života sv. Petral. Poutním obrazem je na oltáři pasovská Panna Maria Pomocná (Maria Hilf).
  • Kostel svatého Ducha(Heilig Geistkirche) na náměstíViktualienmarktje vrcholně gotická trojlodní hala ze 14.-15. století, zbudovaná Řádem Křižovníků Strážců Božího hrobu při jejich starším špitálu. V baroku byl chrám přestavěn, trojosé průčelí je teprve neobarokní z 19. století. Interiér je vyzdoben nástropními a nástěnnými malbami bratří Asamů v rokokovém stylu (po náletu z roku 1944 byly z větší části rekonstruovány).
  • Kostel Nejsvětější Trojice(Dreifaltigkeitskirche) je barokní stavba z roku 1718 podle plánů italského architekta G. A. Viscardiho.
  • Jezuitskýkostel svatého Michaela(Michaelskirche), barokní stavba s renesančním průčelím z roku 1597, s cennými barokními freskami, štukaturami a oltářními obrazy; na severní straně přiléhá budova bývalé jezuitské koleje.
  • Asamkirche,kostel sv. Jana Nepomuckého je barokní stavba z roku 1748 s bohatou výzdobou odbratří Asamů,kteří ji zbudovali vlastním nákladem a vlastními silami jako řadovou stavbu spojenou s jejich domem soukromou oratoří.
  • Královská rezidenceseverně odMariánského náměstíje rozsáhlý komplex budov, dvorů a parků. Vznikal postupně od 14. století, základové zdivo komplexu staveb navrhlJacopo Stradaa postavili Wilhelm Egkl a Fiedrich Sustris v letech 1581 – 1600 v renesančním stylu. Obě zámecké kaple jsou renesanční (1. patrová dvorní kaple, 2. privátní tzv. Bohatá kapleReiche Kapelleje unikátní manýristický interiér s bohatou výzdobou (Gesamtkunstwerkse stěnami obkládanými drahokamy, zdobenými štuky a freskami, s kabinety a relikviáři). Ostatní stavby jsou převážně barokní a klasicistní. Uvnitř se dochovaly velké sbírky uměleckého řemesla, zejména nábytku, tapisérií, stříbra, porcelánu a keramiky, galerie římských císařů obsahuje na tři desítky antických portrétních bust císařů, na stěnách malované výjevy jejich slavných činů a jejich hesla či citáty.
    • Severně od rezidence je situován velký zámecký parkHofgarten,geometrický osově a středově symetrický rozvrh cest a výsadby parku je ve francouzském stylu.
  • Kostel sv. Kajetána(Theatinerkirche), barokní dvorní kostel původně řádutheatinůna témže náměstí, dnes ve správě dominikánů; založil jej kurfiřtFerdinand Maria Bavorskýs manželkouJindřiškou Adelaidou Savojskouu příležitosti narození prvorozeného syna. Navrhl jej architekt Agostino Barelli z Bologni, jako repliku svého chrámuSan Andrea della Vallev Římě. Dodnes největší kostel v Mnichově vznikal po tři generace. Stavbu dokončil po roce 1750 vnuk fundátora, kurfiřtMax III. Josef.K významným oltářním obrazům zde patříSvatý Kajetán pomáhá při morové epidemii v Neapoliod malířeJoachima SandrartaaSnímání z kříže,díloTintorettovyškoly. Dále je zde uctívána soškaLoretánskémadony.
    • Krypta Wittelsbachů,bavorských panovníků, následníků trůnu a členů rodiny savojských vévodů (pod presbytářem): pohřbeni jsou zde mj. římský císař Karel VII. Albrecht (1697-1745) a jeho žena, císařovna Marie Amálie, nebo bavorský král Max I. Josef.
  • Barokní zámekNymphenburg– zde roku 1747 založena královskáporcelánka
  • Bürgersaal(Sál měšťanů) – patrová budova s rokokovým sálemoratořea suterénní kaplí, sídlo mužského náboženského bratrstva měšťanů.

Klasicismus[editovat|editovat zdroj]

  • Feldherrnhalle(Hala vojevůdců) na jižním konciLudwigstrassenaproti rezidenci jelodžiepodle italského vzoru z let 1841-1844, postavená králem Ludvíkem I. jako pocta bavorským generálům. Roku 1923 zde přestřelkou skončil nezdařený Hitlerův puč.
  • OkoloKönigsplatzseverozápadně od historického centra stojí při okružní třídě řada antikizujících staveb z 19. století, v nichž jsou mnichovská muzea a galerie.
  • Budova Národního divadla (Nationaltheater,původněHofheaternebo Dvorní opera (Oper,též název stanice metra) - klasicistní stavba z roku 1811 postavená jihovýchodně od rezidence, 1823 vyhořela, 1825 ji rekonstruoval a pozměnil architektLeo von Klenze
  • Stará mincovna (Alte Münze), k budově mincovny založené roku 1465 a zbudované v renesančním slohu v 60. letech 16. století připojil roku 1806 západní klasicistní průčelí s novými prostorami architektAndreas Gärtner,úpravy pocházejí z roku 1858.

Moderní architektura[editovat|editovat zdroj]

  • Olympijský stadionseverně od centra je pozoruhodná architektura stanové konstrukce z roku 1972.
  • Allianz Arenadále na sever, fotbalový stadion pro 71 tisíc diváků, domovský stadion obou nejznámějších mnichovských klubů,FC Bayern MnichovaTSV 1860 München.
  • Sídlo BMWje 101 metrů vysoká budova sídlo automobilkyBMW.
  • Olympiaturmje 162 metrů vysoká televizní věž tyčící se nad Olympijským areálem.
  • Riemer Park,známý také jako krajinářský park Riem je 210 hektarů velký park na výstavišti Riem na místě bývalého letiště Mnichov-Riem.

Muzea a galerie[editovat|editovat zdroj]

  • Deutsches Museumna ostrově v řece Isar, rozsáhlé technické muzeum z roku 1925
  • Bavorské národní muzeum - umění od středověku do 19. století
  • Státní archeologické muzeum (Staatliche Archäologische Sammlungen) (od pravěku)
  • Stará Pinakotéka- obrazárna starého umění
  • Nová Pinakotéka- obrazárna nového umění
  • Glyptotéka - sochařská sbírka, Lapidárium
  • Muzeum hraček (Spielzeugmuseum) - slavná sbírka, kterou po roce 1968 založil český emigrant, karikaturistaIvan Steiger
  • Národopisné muzeum (Völkerkunde Museum)
  • Mineralogické muzeum (Museum Reich der Kristalle)
  • Muzeum myslivosti a rybářství 'Deutsche Jagd- und Fischereimuseum)
  • Městská galerie v Lenbachově domě (Städtische Galerie im Lenbachhaus) - mnichovské malířství 19. století
  • Haus der Kunst /Kunsthalle - sbírka moderního umění, otevřená 363 dnů v roce
  • Kurfiřtská rezidence a pokladnice(Residenz und Schatzkammer) - obrovský komplex reprezentačních i obytných prostor rodin kurfiřtů a králů s uměleckými sbírkami 16.-19. století, obsahuje mj. cenné barokní gobelíny, obrazy včetně rodové portrétní galerie, sbírku nábytku, stolního stříbra a porcelánu. Zahrnuje dva prohlídkové okruhy; pokladnice Wittelsbachů a bavorských králů vystavuje chrámové i světské klenoty včetně korunovačních insignií ze 12.-19. století
  • Městské muzeum (Städtisches Museum) - objekt bývalého kostela sv. Jakuba; velká sbírka loutek a kuriozit z cirkusů a varieté se zvukovými a pohyblivými exponáty; expozice dějin NSDAP, časové výstavy

Hospodářství a infrastruktura[editovat|editovat zdroj]

BudovasídlaBMW

Doprava[editovat|editovat zdroj]

Letiště Mnichovleží asi 30 km severovýchodně od města, s nímž je spojeno dálnicí a příměstskou dráhou. S 38 miliony cestujících ročně je druhým největším letištěm v Německu.

Dálková železniční doprava se soustřeďuje naHlavním nádraží,odkud jezdí příměstské, regionální i dálkové expresní spoje do mnoha evropských měst, včetně spojůTGVdoPaříže.Kromě toho má Mnichov řadu dalších nádraží pro dálkovou i místní dopravu osob.

Na dálniční okruh kolem města (A99) navazuje celkem 6 dálnic všemi směry. Pro dálkovou autobusovou dopravu se roku 2009 otevřelo nové autobusové nádraží (ZOB) v blízkosti Hlavního nádraží.

Příměstskou dopravu zajišťuje deset linekS-Bahn,které projíždějí centrem města v jednom společném tunelu, kde se scházejí. Městská doprava zahrnuje sedm linek podzemní dráhy (U-Bahn) v celkové délce 95 km (z toho 88 km v podzemí), třináct tramvajových linek a přes 60 autobusových linek. Autobusové linky většinou provozují soukromé firmy, v celé síti ale platí společný tarif s možností libovolných přestupů.

Velmi důležitou roli hrají v Mnichovějízdní kola,kterým slouží hustá síť chodníků a cest o celkové délce 1200 km. Po městě je 25 tisícstojanů na kolaa na zastávkách městské dopravy dalších 50 tisíc. Na kole se odehrává téměř 20 % osobní dopravy po městě.

Průmysl a služby[editovat|editovat zdroj]

V Mnichově sídlí ústředí mnoha velkých průmyslových podniků, bank a pojišťoven, které sem zčásti přesídlily z rozděleného Berlína. Mezi největší patří automobilkyBMWaMAN,koncernSiemens,Linde AGa pojišťovnyAllianz SEa Münchener Rückversicherung. Je zde velké množství informatických firem (IT) a vůbec high-tech, například biotechnologie.

Média[editovat|editovat zdroj]

V Mnichově sídlíBayerischer Rundfunk.Dále je zde velké množství soukromých televizních arozhlasovýchstanic. Mezi nejznámější rádia patří např. Bayern 3, Antenne Bayern, Energy, Charivari a Gong.

Mnichov je díky asi 250 vydavatelstvím důležité mediální centrum. Známé jsou např.Burda Verlag,Süddeutscher Verlag, IDG. Díky desítkámvydavatelstvídosahuje světového ohlasu[zdroj?].Dále sem patří např. Deutscher Taschenbuch Verlag, Langenscheidt Verlag, Bonnier, Verlag C. H. Beck, Carl Hanser Verlag, Droemer Knaur, Elsevier, Gräfe und Unzer Verlag, Oldenbourg Verlag, Piper Verlag, Prestel Verlag, Random House Verlagsgruppe.

Mezi nejznámější mnichovské noviny patříSüddeutsche Zeitung(SZ),Münchner Merkur,Abendzeitung(AZ) aTageszeitung(TZ).

Deutsche Journalistenschulevzdělávánovinářepro všechnamédia.

Vzdělání a věda[editovat|editovat zdroj]

Univerzita Mnichov

Univerzity a vyšší odborné školy[editovat|editovat zdroj]

  • Univerzita Ludvíka Maxmiliána Mnichov(LMU); založena 1472 v Ingolstadtu, 1802 přeložena do Landshutu a odtud r. 1826 do Mnichova, jedna z pěti německých elitních univerzit.
  • Technická univerzita Mnichov(TUM); založena r. 1868 jako Polytechnická škola v Mnichově, 1872 rozšířena o zemědělské oddělení, 1930 byla k ní připojena Vysoká škola zemědělská a pivovarní. Od r. 1970 byla pojmenována Technická univerzita. Patří také mezi pět elitních univerzit v Německu.
  • Vysoká škola politická.Založena v r. 1950. Po 9. semestru nabízí stejné zakončení jako na LMU, tedy akademický titulDiplomaticus scientiae politicae Universitatis(Dipl.sc.pol.Univ.).
  • Vysoká škola vojenskáMnichov; je sice pojmenována po Mnichovu, její sídlo se ale nachází vNeubibergu;byla založena r. 1973 jako vzdělávací místo pro důstojníky a kandidáty na tuto hodnost v armádě. Proto zde mohou obvykle studovat pouze němečtí vojáci.
  • Akademie výtvarných umění Mnichov;založená r. 1808 jako Královská akademie umění, r. 1946 byla spojena s Umělecko-průmyslovou školou a s Akademií užitých umění. V r. 1953 byla pojmenována Umělecká akademie Mnichov.
  • Vysoká škola divadelní a hudební Mnichov;založena r. 1830 jako pěvecká škola, r. 1867 byla na podnět Richarda Wagnera převedena na Královskou-bavorskou hudební školu, která byla dále r. 1892 povýšena na Státní akademii hudebního umění. R. 1924 obdržela název Vysoká škola hudební Mnichov, r. 1946 byla znovu otevřena. Od r. 1998 byla pojmenována Vysoká škola divadelní a hudební Mnichov.
  • Vysoká škola pro televizi a film Mnichov;založena r. 1966 jako státní zřízení pro vzdělávání redaktorů, režisérů a scenáristů.
  • Vysoká škola filozofická Mnichov;založena r. 1925 v Pullachu, zde ještě tentýž rok obdržela uznání jako Vysoká škola pro vzdělávání kněží. R. 1932 byla povýšena na Filozofickou fakultu kanonického práva, r. 1971 byla přestěhována do Mnichova. Zřizovatelem této vysoké školy je Řád jezuitů.
  • Vysoká odborná škola Mnichov(FHM); založena r. 1971 sloučením sedmi inženýrských a vyšších odborných škol.
  • Vysoká škola ekonomická a manažerská;soukromá, státně uznávaná Vyšší odborná škola s celostátními studijními centry.
  • Katolická a nadační škola Mnichov; založena r. 1971 ze čtyř vyšších škol sociálních a pedagogických. Zřizovatelem je katolická církev, která má taky další oddělení v Benediktbeuern.
  • Podnikatelská škola Mnichov– soukromá, státně uznaná vyšší odborná škola
  • Ukrajinská svobodná univerzita Mnichov(UFU) privátní exilová univerzita, jejíž sídlo se dříve nacházelo dříve ve Vídni a v Praze.
  • Evropská vysoká škola podnikatelská (EBC) je soukromá, státně ale neuznaná Vyšší odborná škola pro studium ekonomie (BWL).
  • AKAD- soukromá, státně uznaná vysoká škola

Akademie[editovat|editovat zdroj]

  • Bavorská akademie pro vědu
  • Bavorská akademie pro reklamu a marketing (BAW), založena r. 1949
  • Bavorská administrativní škola (BVS) a BVS-Vzdělávací centrum Mnichov
  • Odborná akademie pro oční vědu (Munich College of Optometry), Vyšší státní odborná škola oční

Instituty[editovat|editovat zdroj]

MPG Zentralverwaltung
Oktoberfest

Kultura[editovat|editovat zdroj]

Kuchyně[editovat|editovat zdroj]

Nejznámější Mnichovskou specialitou je Weisswurst (bílá klobása), která se jí k snídani spolu s preclíky. Klobása je vařena ve vodě a poté se z ní oloupe slupka a namáčí se ve sladké hořčici. Dalším místním jídlem je Leberkässemmeln (sekaná v housce). Ty nejlevnější lze koupit vsupermarketech,kde bývají u pultu s masem. Cena jednoho Leberkässemmeln je okolo 1,5 €.[5]

Mnichov je mezinárodní město, proto se zde nachází kuchyně z celého světa, např. pákistánská, vietnamská, čínská, korejská či japonská.

To, čím je Mnichov známý, jsou alepiva.Přímo v Mnichově je 6 velkých pivovarů: Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, Spaten-Franziskaner. Kromě těchto šesti lze nalézt ve městě i piva menších pivovarů nacházející se v okolních vesnicích. V Mnichovských restauracích často bývají na výběr 3druhy piv:Helles (světlé, sladké a lehké pivo), Dunkles (černé pivo) a Weissbier (pšeničné pivo). Existuje také názevMnichovské pivo(německy: Münchner Bier), což je zeměpisná ochranná známka pro pivo uvařené přímo v Mnichově. Příležitost ochutnat mnoho piv je během největší události ve městě,Oktoberfestu.[5]

Sport[editovat|editovat zdroj]

V Mnichově se roku 1972 konalyolympijské hry.

Ve městě sídlí fotbalové klubyFC Bayern Mnichov(hraje vAllianz Areně) aTSV Mnichov 1860a hokejový klubEHC Red Bull Mnichov.

Partnerská města[editovat|editovat zdroj]

Mariánský sloup

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2022.Spolkový statistický úřad.21. září 2023.Dostupné online.[cit. 2023-10-07].
  2. Karel Kryljej žertovně označovalMníšekpodAlpou.
  3. Bevölkerungsstand[online]. Bayerisches Landesamt für Statistik, prosinec 2023 [cit. 2024-04-22].Dostupné online.(německy)
  4. Bevölkerungsprognose 2023 bis 2040[online]. Bayerisches Landesamt für Statistik, květen 2023 [cit. 2024-04-22].Dostupné online.(německy)
  5. abCestovní průvodce ara.cz.Praktické informace při cestě do Mnichova.24.5.2016.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný,heslo Mnichov. Sv. 17, str. 473
  • Ottův slovník naučný nové doby,heslo Mnichov. Sv. 7, str. 295
  • Theatinerkirche St. Kajetan München.Schnell und Steiner Regensburg 2013, 12.vydání
  • Alexander von Reitzenstein, Herbert Brunner,Reclams Kunstführer Baudenkmäler I. - Bayern,Stuttgart 1957, kapitola München, s. 384 - 436

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]